YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezaevinden talimat veriyormuş!
Cezaevinden talimat veriyormuş!
29 Ocak 2010 08:36
Ergenekon tutuklusu Doğu Perinçek'ın cezaevinden talimat verdiği, ve bu emirleri de Karagahevleri'ndeki subaylara Yarbay Ali Tatar'ın ulaştırdığı iddia edildi

Poyrazköy iddianamesi Ergenekon'un hâlâ faaliyette olduğunu ortaya koydu. Doğu Perinçek'in, tutuklu bulunduğu Silivri'den bile talimatlar verdiği belirlendi. Aramalarda ele geçen belgelere göre bu emirleri Karargâh Evleri'ndeki subaylara Yarbay Ali Tatar ulaştırıyordu.

Poyrazköy iddianamesi tüm operasyonlara ve tutuklamalara rağmen Ergenekon örgütünün hâlâ faaliyetini sürdürdüğünü tüm çıplaklığıyla ortaya koydu. Üstelik, bazı sanıkların hapishanede bulunması bile örgütteki iletişimi etkilememiş. Ergenekon sanığı Doğu Perinçek'in, tutuklu bulunduğu Silivri'den bile talimatlar verdiği belirlendi. Aramalarda ele geçen belgelere göre bu emirleri Karargâh Evleri'ndeki subaylara Yarbay Ali Tatar ulaştırıyordu.

Deniz Yarbay Ali Tatar, Aralık 2009'da evinde ölü bulundu. Poyrazköy soruşturması kapsamında tutuklanan, ancak itiraz üzerine serbest bırakılan Tatar'ın, yeniden yakalama emri çıkarılınca beylik tabancasıyla intihar ettiği ileri sürüldü. İddianamedeki belgelerde Yarbay Tatar'ın rolüyle ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

Buna göre Tatar, Doğu Perin-çek'ten aldığı emirleri Karargâh Evleri'ne ulaştırıyordu. "Eruygur Paşa ile Eğitim Komutanlığı'nda yapılan toplantıda karargâhımızı ilgilendiren emirler" başlıklı belgede emir komuta zinciri yer alıyor. Belgede "Toplantıda alınan kararların ve projelerin sevk idaresi üst kuruldan onaylandıktan sonra üç aşamalı emir komuta zinciri ile hayata geçirilecektir." deniliyor. Emir komuta zinciri şöyle dizayn edilmiş: "Proje planlayıcısının emirleri>Köprü eleman>Projeyi gerçekleştirecek karargâh Doğu Perinçek(Silivri)>Kurye> Ali Tatar> Karargâh Teğmenleri"

Ankara'da altgeçidi havaya uçuracaklardı

-Deniz Binbaşı Erme Onat'a ait bilgisayarda kanlı bir planın ipuçları bulundu. Bilgisayarda Ankara'daki Atatürk Bulvarı üzerindeki altgeçidin yapım çalışmalarına ait fotoğraflar ele geçti. Bu fotoğrafların hayatın olağan akışı içerisinde herhangi bir açıklaması bulunmadığına dikkat çeken savcılar, şu değerlendirmeyi yaptı: "Örgütün sansasyonel eylem yapmayı amaçlarına ulaşmak açısından bir araç olarak görmesi, soruşturma kapsamında oldukça önemli miktarda patlayıcı maddenin ele geçmesi, hakkında Ergenekon terör örgütü soruşturmasından kamu davası açılan bazı sanıklarda yine Ankara'da Genelkurmay Kavşağı'na ilişkin bombalı eylem planının ele geçirilmesi, yine bir alışveriş merkezine ilişkin eylem planlarının elde edilmesi hususları birlikte değerlendirildiğinde, bu fotoğrafların, gerçekleştirilmesi planlanan bir eylemin hazırlığı ile ilgili olduğu sonucuna ulaşılmaktadır."

Mühimmat listesindeki imza Binbaşı Günay'a ait

-İddianamede Kafes Planı için hazırlanan mühimmatla ilgili önemli detaylar var. Mühimmat listesinde imzası bulunan iddianamenin 4 numaralı sanığı Dz. Kd. Bnb. Eren Günay, imzanın kendisine ait olmadığını ilginç gerekçelerle açıklıyor. Günay, imzanın tarama yöntemiyle belgeye eklendiğini söylerken, olayın kendisinin terfi etmesini istemeyenlerin oyunu olduğunu ileri sürüyor. Ancak raporlar tam aksini söylüyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarı'nca düzenlenen 20 Kasım 2009 tarihli raporda şöyle deniliyor: "İleri derecede kanaat belirtilebilmesi için asıl imzalı belge üzerinde inceleme yapılması yararlı olacaktır ancak 'Silah Mühimmat ve Malzeme Listesi' isimli dokümandaki imzanın şüpheli Eren Günay'ın eli mahsulü olması mümkün görülmektedir." İddianamede Günay'ın içerisinde yer aldığı örgütlenmenin yasal olmadığının da altı çiziliyor.

Perinçek'ten Devrimci Karargâh emirleri

-Poyrazköy iddianamesinde Ergenekon sanığı Doğu Perinçek'in ilginç talimatları dikkat çekiyor. 'Başkan' konumundaki Perinçek'in şu emri toprağa gömülen mühimmatla ilgili önemli ipuçları veriyor: "Poyrazköy'de kalan malzemeler korunaklı bölgelere dağıtılsın. Karargâhın emri olmadan hiçbir operasyonel eylem yapılmayacak, bu konuda son emir yetkisi Levent Bektaş'ındır." 'Perinçek'in talimatları' olarak yer alan bilgilerde derin bağlantıları ile gündeme gelen Devrimci Karargâh örgütü de yer alıyor: "Devrimci Karargâh'taki çekirdek kadronun evleri ile aydınlanma ve yeni adam kazanma evleri birbirinden ayrılacak, irtibatları kesilecek (Devrim fikrinin genç subaylar arasında geniş tabana yayılması için yeni projeler geliştirilecek). Emirlerin iletiminde köprü elemanlar kullanılacak. Deşifre olanlar derhal görevden alınacak. Karargâh dışı görevler verilecek. Aydın Ortabaşı, ÇYDD'den gelen parasal kaynakların miktarlarının Perinçek'in emirleri doğrultusunda artırılması. Diğer parasal kaynak konusunda yeni satış kanalları (maddeler) oluşturulacak. Aydın Ortabaşı'nın mezun ettiği kız öğrenciler, yapının sivil tabanına, daha hızlı bir şekilde kazandırılması için organizasyonlar yapacak. Devrimci teğmenlerin yeteneklerini artırıcı eğitimlerden geçirilecek, emir ve görevler yeteneklerine göre verilecek. Yandaş medya ve onları yönlendirenler kahraman komutanlarımızı kuşatmışlardır. Devrimci subaylar komutanlarımıza yeniden dinamizm kazandıracak eylemleri hayata geçirecektir."

Ergenekon savcılarına suikast ihbarı, teyit edildi

-Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara suikast yapılacağı bilgisinin yer aldığı ihbar mektubu iddianameye girdi. Tutuklu sanık Levent Bektaş'la ilgili bölümde Poyrazköy'deki cephaneye yönelik ihbarın devamının geldiği belirtiliyor. İkinci ihbarda, önceki ihbarda adı geçen Levent Bektaş'ın da aralarında bulunduğu sanıkların Ergenekon adına yeni eylemler yapmak için hazırlık yaptıkları, ellerinde yüklü miktarda patlayıcı ve silah bulunduğu, zaman olarak biraz bekleyecekleri anlatılıyor. Levent Göktaş'ın serbest bırakılmaması durumunda Ergenekon savcılarına yönelik büyük bir eylem yapacakları, eylem için ellerinde bulunan patlayıcı ve silahları Bedrettin Dalan'a ait araziye gömdükleri, bu olaydan Dalan'ın haberi olduğu belirtiliyor. İhbar doğrultusunda yapılan çalışmalarda, patlayıcı ve mühimmatın gömüldüğü yerin, halen firari olan Dalan'la ilişkili İstek Servis Eğitim ve Oto Kiralama Ticaret AŞ'ye ait arazide bulunduğu kaydediliyor. İddianamede, "21.4.2009 tarihinde yapılan kazı çalışmaları neticesinde; 15 adet LAW silahı, 10 adet el bombası, 30 adet sis bombası, 3 adet gösteri bombası, 500 gr C4 patlayıcı, 550 adet mermi ve 14 adet aydınlatma fişeği ele geçirilerek ihbarın doğruluğu teyit edilmiştir." deniliyor.

Naylon terör örgütleri kuruldu

-Deniz Kurmay Albay İbrahim Koray Özyurt ve Deniz Kuvvetleri'nde görevli bazı subayların isimleri "Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda mezhepçi yapılanma (Hizbullah) ve DHKP/C ile irtibatlı subaylar" başlıklı belgede yer alıyor. Bu belge, Ahmet Tuncay Özkan'a ait depoda yapılan aramada ele geçirilmiş. Buna göre Ergenekon, 'farklı terör örgütlerine sızmak ve yönetmek' stratejisi güdüyor. Naylon örgütler kurulduğu dile getirilirken DHKP/C ve Hizbullah örnek veriliyor.

Bağlantıyı Yarbay Duman sağlıyor

-Ulusalcı çizgisiyle dikkat çeken Türk Solu Dergisi'nin Ergenekon'la bağlantılı olduğu belirtiliyor. İhbar mektubunda Cumhuriyet mitinglerinde 'Ordu göreve' pankartı açan Türk Solu Dergisi mensuplarının Yarbay Tayfun Duman ile irtibatlı olduğu ileri sürülüyor. Mektupta, "Tayfun Duman'ın Ergenekon içerisindeki diğer önemli bir görevi de Türk Solu grubunu yönlendirmek ve Türk Solu grubunun Ergenekon ile bağlantısını sağlamaktır." ifadesi yer alıyor.

Gizli belgeler Albay'ın evinde

-Binbaşı Erme Onat'ın ikametinde 1974'teki Kıbrıs Barış Harekâtı'na ait 'gizli' ibareli 18 sayfalık askerî belge ele geçirildi. Onat söz konusu belgeleri görev yaptığı birlikten fotokopi olarak temin ettiğini, alınacak dersleri öğrenmek amacıyla bulundurduğunu öne sürdü. Bir başka CD'de ise Kardak ile ilgili bir Word belgesi bulundu.

'İfadeler tutarlı şekilde verilsin'

-Poyrazköy İddianamesi'nin Ercan Kireçtepe'yle ilgili bölümünde yer alan bilgilerde, yakalanan subayların savcıya vereceği ifadenin tutarlı ve çelişkili olmaması isteniyor. Yüzbaşı Ayhan'ın evinde ele geçirilen belgede, şöyle deniliyor: "Bizde ifade değiştirme ve çamur atacak şekilde ifade versinler. 5 kişinin de ifadeleri tutacak şekilde."
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler