YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezaevinden firar artık tarihe karışıyor
Cezaevinden firar artık tarihe karışıyor
03 Ekim 2013 14:01
18 PKK'lının Bingöl'de tünel kazarak kaçmaları bu tarz olayları gündeme getirdi. Ancak tünel kazarak cezaevinden kaçmak artık imkansızlaşıyor.

Özel bir firmanın ürettiği kızılötesi algılayıcı, akustik-sismik algılayıcılar, takip sistemi ve yer altı tarama radarından oluşan güvenlik sistemi ile cezaevlerinden tünel kazarak gerçekleştirilen firarlar tarihe karışacak.

Hacettepe Üniversitesi Teknokent'te bulunan Sekiza Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kotan, geliştirdikleri 4-Wall katmanlı güvenlik sisteminin, arazide görev yapan birliklerin konaklama yaptığı bölgelerde ortaya çıkan güvenlik sorununu çözme ve taktik üstünlük sağlama ihtiyacını karşılamak için geliştirildiğini dile getirdi.

Hedefi güvenlik güçlerine gösterecek

Kotan, sistemin, özellikle gezer birlikleri gece baskınlarından koruyacağını, hedefi güvenlik güçlerine göstererek, düşman unsurları teslim olmaya zorlayacağını ve çatışma durumunda üstünlük sağlayacağını ifade etti.

Sistemin, askeri birliklerin kullanımına hazır halde olduğunu kaydeden Kotan, bundan, kullanıcı isteklerine ve kullanım şekline göre istenen modifikasyonlar yapılarak farklı alanlarda da yararlanılabileceğini vurguladı.

Bu kapsamda, cezaevlerindeki firarlara karşı, farklı algılayıcıların birbirlerini tamamlayarak bütünleşmiş bir yapı oluşturduğu katmanlı güvenlik sistemini ürettiklerini anlatan Kotan, sistemde pasif kızılötesi algılayıcı, akustik-sismik algılayıcılar, takip sistem ve yer altı tarama radarının bir arada kullanıldığını anlattı.

Yüzde yüz yerli imkanlarla üretildi

Sistemin, yüksek güvenlik gerektiren bir alanı eksiksiz korumak için tasarlandığını belirten Kotan, OR-IS (Oriented Infrared Sensor) adını verdikleri pasif kızılötesi algılayıcının, yüzde yüz milli imkanlar ve öz sermaye ile geliştirildiğine dikkat çekti.

Hali hazırda 25 metre olan algılayıcı menzilinin, optik optimizasyonlar ile çok yakında 50 metreye çıkarılacağını aktaran Kotan, "Bu algılayıcı taradığı alandan herhangi bir insan geçişi olursa sisteme uyarı göndermektedir. Ayrıca üzerinde bulunan kızılötesi ve led aydınlatma sayesinde kullanıcıya ek imkanlar sunmaktadır" dedi.

Titreşim olduğunda sisteme uyarı verecek

Akustik-sismik algılayıcıların ise yer altına yerleştirileceğini anlatan Kotan, algılayıcıların, yer altında rutin dışı herhangi bir ses veya titreşim olması durumunda sisteme uyarı vereceğini ve adeta yerin ultrasonunu çekeceğini söyledi.

Kotan, takip sisteminin mahkumların yerini ve yaptıkları aksiyonların kaydını tutacağını, özel yazılım sayesinde yasaklı bölgelere geçiş olduğunda alarm vereceğini kaydetti.

Cezaevinden firarı yüzde yüz önleyecek

Yer altı tarama radarının da içerden dışarı veya dışardan içeri herhangi bir tünel kazma teşebbüsünü ortaya çıkaracak destekleyici bir sistem olduğunu vurgulayan Kotan, bütün bu sistemlerden gelen bilgilerin ana bilgisayarda analiz edileceğini ve bir kontrol sistemi oluşturulacağını belirtti.

Kotan, fiyatı yurt dışında bulunan benzer ürünlerin dörtte biri civarında olan sistemin, cezaevlerinden firarı yüzde 100 oranında önleyeceğini dile getirdi.

Yusuf Kotan, sistemin yüksek güvenlik gerektiren her yerde kullanılabileceğini söyledi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler