YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezaevinde örgütlü yangın
13 mahkumun hayatını kaybettiği Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'de dün akşam saatlerinde ikinci kez yangın çıktı. 42 kişi hastaneye kaldırıldı. Aynı saatlerde Antep ve Adana cezaevlerinde benzer olayların görülmesi örgüt şüphesini uyandırdı.
Cezaevinde örgütlü yangın
19 Haziran 2012 / 07:10 Güncelleme: 19 Haziran 2012 / 07:15

 

 

Önceki gün çıkan yangında 13 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı Şanlıurfa E Tipi Cezaevi'nde, dün çıkan ikinci yangında ise bir kişi ağır yaralandı. Dumandan etkilenen ve aralarında itfaiye ve güvenlik güçlerinin de bulunduğu 42 kişi hastaneye kaldırıldı.

Dün akşam saat 18.00 sıralarında cezaevinin çocuk mahkumların koğuşunun bulunduğu bölümünde yangın çıktı. Yangın ihbarının alınması üzerine çok sayıda itfaiye ve polis ekibi cezaevine sevk edildi. İtfaiye ekipleri içeri girerek, dumanın yükseldiği bölgeye müdahale etti.

60-70 civarında tutuklu ve hükümlü dumandan etkilenmeleri için bahçeye çıkarıldı. Zaman zaman cezaevinin içinden güvenlik güçlerinin tutuklu ve hükümlülere duvar diplerinde beklemeleri ve taşkınlık çıkarmamaları yönünde anons yaptığı duyuldu. Vali Celalettin Güvenç, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun ve kentte bulunan bazı milletvekilerinin de cezaevine gelerek incelemelerde bulundu.

TAŞKINLIK ÇIKARAN GRUBA MÜDAHALE

Olayı duyarak cezaevi önüne gelen tutuklu ve hükümlü yakınları ise içeri girmeye çalıştı. Uyarıları dikkate almayan gruba polis ekipleri, gaz ve tazyikli suyla müdahale etti.

Diyarbakır Valisi Celalettin Güvenç, incelemelerin ardından dışarı çıkıp açıklamalarda bulundu. Her şeyin kontrol altında olduğunu vurgulayan Güvenç, cezaevi önünde toplanan vatandaşlara dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.

KASITLI VAR MI ARAŞTIRIYORUZ

Vali Güvenç, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada da '14 kişiyi hastaneye sevk ettik. 1 kişi yoğun bakımda, onun dışında hepsinin sağlık durumları iyi, takiplerini yapıyoruz' dedi. Yaralananların büyükler olduğunu vurgulayan Güvenç, bugünden itibaren cezaevinde tekrar telefon ve açık görüşme imkanı sağlayacaklarını ifade etti. 'Yangının nedeni, kim çıkarttı, kaza mı? bunlar araştırma konusu' diyen Güvenç, cezaevinde 'İsyan çıkıp çıkmadığına ilişkin' bir soruyu da 'Bu bir isyan değil, 60-70 mahkumu, dumandan etkilenen, koğuşlardan dışarı alınırken onların kordona alınması, bahçenin ilgili bölümüne sevkiyle ilgili anonslar duydunuz. Onun dışında bir şey yok' şeklinde konuştu. Güvenç, ilerleyen saatlerde ise dumandan etkilenen sayısını 42'ye ulaştığını açıkladı. Bu sayıya gardiyan, polis, jandarma ve mahkumların dahil olduğunu söyledi.

AYNI ANDA GAZİANTEP VE ADANA DA YANDI

Bu arada aynı saatlerde Gaziantep Kapalı Cezaevleri'nin adi suçluların bulunduğu koğuşunda ve Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi'nin çocukların kaldığı B19 koğuşunda da yangın çıktı. Her iki yangın da itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi ile büyümeden söndürüldü. Gaziantep cezaevindeki yangında dumandan etkilenen 5 hastaneye kaldırıldı.

 

Müdürün tayini geçen hafta çıkmış

Adalet Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişler, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde incelemelere başladı. Cezaevinde detaylı incelemeler yapan müfettişlerin konuyla ilgili herkesle konuştuğu öğrenildi. Bu arada Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürü Akif Bakal'ın geçen hafta tayinin Samsun'a çıktığı öğrenildi. Cezaevinin ikinci müdürü olarak bilinen Bektaş Çelik'in tayininin de yine geçen hafta İstanbul'un Ümraniye ilçesine çıktığı belirtildi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler