YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezaevinde kızgın ütü ile işkence
Cezaevinde kızgın ütü ile işkence
Cezaevinde kızgın ütü ile işkence
14 Kasım 2008 / 08:12 Güncelleme: 14 Kasım 2008 / 00:00


Cezaevlerinde geçmişte üstü örtülen işkence vakaları artık gün ışığına çıkıyor. Sakarya'da 5 gardiyan işkenceden tutuklandı. Yöntem akla ziyan...


Dün tutuklanan 5 gardiyan ile birlikte cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere yönelik işkence iddialarına bir yenisi daha eklendi.


Sakarya L Tipi Cezaevi'nde cinsel taciz suçlamasıyla tutuklu bulunan zanlıya kızgın ütü ile işkence yapmakla suçlanan 5 infaz koruma memuru tutuklandı. Metris Cezaevi'nde Engin Çeber'e işkence yaptıkları iddiasıyla 6 gardiyan da geçtiğimiz günlerde tutuklanmıştı.


Sakarya'nın Kazımpaşa beldesine bağlı Dağyoncalı köyünde ikisi erkek 3 kardeşe cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla geçen ay tutuklanan askerî tersaneden emekli iki çocuk babası S.İ. (48), işkence yapıldığını ileri sürerek, yakınları aracılığıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne suç duyurusunda bulundu. Olayın Adalet Bakanlığı'na iletilmesinin ardından müfettiş görevlendirildi. İncelemesini tamamlayan müfettişlerin işkence yapıldığı yönünde rapor vermesi üzerine bakanlık, Ferizli Cumhuriyet Başsavcılığı'na soruşturma başlatılması talimatı verdi. İfadesine başvurulan S.İ., taciz suçlularının kaldığı koğuşta infaz koruma memurlarının kendisini sürekli dövdüğünü ve kızgın ütü ile işkence yapıldığını öne sürdü. Koğuşta kalan diğer mahkûmlar da kendilerine işkence yapıldığını iddia etti. Cezaevindeki kamera görüntülerini de inceleyen savcılık 'işkence' suçlamasıyla 9 infaz koruma memuru ve başgardiyan hakkında soruşturma başlattı. Gözaltına alınan infaz koruma başmemurları H.Y. ve K.S. ile 3 infaz koruma memuru 'işkence' suçlamasıyla Ferizli Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Beş memur görev yaptıkları cezaevine konuldu.


Adalet Bakanı M. Ali Şahin, işkenceye göz yummayacaklarını belirtirken, "Metris'ten sonra Sakarya'da da işkence yapan görevliler tutuklandı." diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler