YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cezaevinde 2. yangın
Şanlıurfa Cezaevi'nde çıkan ikinci yangınla ilgili Vali Celalettin Güvenç açıklama yaptı.
Cezaevinde 2. yangın
18 Haziran 2012 / 18:30 Güncelleme: 18 Haziran 2012 / 23:36

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bugün çıkan yangında, yaralanan ve dumandan etkilenen polis, asker, infaz koruma memuru, mahkum ve tutuklu sayısının 42 olduğunu bildirdi.

Güvenç, CNN Türk'te katıldığı bir canlı yayın programında, cezaevinde yaşananlarla ilgili soruları cevaplandırdı. Cezaevinde şu an itibarıyla asayişin sağlandığını ve mahkumların koğuşlara alınmaya başlandığını aktaran Güvenç, ''40 kadar mahkumumuzu da koğuş kapıları yandığı için onları tamir edip almak üzereyiz. Her şey kontrol altında, sakin ve içeride herhangi bir sağlık sorunu yok'' dedi.

Bugün yaşanan olaylarda kaç kişinin yaralandığının sorulması üzerine Vali Güvenç, yangından etkilenen içerideki mahkum sayısının 14 kişi olduğunu ve bunların hastanelere sevk edildiğini hatırlattı.

Bu kişilerin dumandan etkilendiğine işaret eden Güvenç, ''Şu an itibarıyla 42 tane polis, asker, gardiyan, mahkum, tutuklu olmak üzere var. Hayati tehlikesi olan 74 doğumlu bir vatandaşımız var, erkek tutuklu. Yoğun bakımda olma nedeni de kalp krizi olarak düşünülüyor, doktorların ilk ifadesi o'' diye konuştu.


-''100 kadar mahkumla görüştüm''


Vali Güvenç, ''Cezaevinde her şeyin kontrol altında olup olmadığı''yla ilgili soru üzerine de cezaevinin bahçesinde 100 kadar mahkumla bire bir görüştüğünü, tansiyonun düştüğünü ve sorunlarını dinlediklerini, gerekli tedbirler ve iyileştirmeler konusunda da ellerinden geleni yapacaklarını söylediklerini kaydetti.

Bazı milletvekilleri ve Baro Başkanı'nın da içeriye alındığını ve tutuklu BDP Milletvekilli İbrahim Ayhan'la da bizzat görüştürüldüğünü ifade eden Güvenç, ''O da durumun sakin olduğunu anlattı, 'yapılacak tek şeyin sakin olunması gerektiğini, mahkum yakınlarına içeride bir sıkıntı olmadığını bildirmeleri gerektiğini' söyledi. Söylediğim gibi şu anda her şey sakin ve kontrol altında. Asayiş temin edilmiş durumda'' dedi.

Konuyla ilgili soru üzerine Güvenç, olayların adli suçlularla ilgili bölümlerde çıktığını ancak bu olayların arkasında ne olduğunun, nasıl çıkarıldığının, neden olduğunun inceleme ve soruşturmayla ortaya çıkacağını kaydetti.


-''Cezaevinin kapasitesi''


Cezaevinin kapasitesine de değinen Vali Güvenç, açık koğuştaki mahkumların bulunduğu yerde bir tadilat dolayısıyla kapasite artırımının söz konusu olduğunu, 5 Temmuz itibarıyla oranın bakımının da tamamlanacağını bildirdi.

Söz konusu cezaevinin 1960'lı yıllardan kaldığını ve şartların ilkel olduğunu belirten Güvenç, ''Onun yerine de yeni bir cezaevi yapılması için arsa temini yapıldı, yatırım programına alındı. Bunların da doğrular adına söylenmesi gerekir diye düşünüyorum. Bilinmesi gereken kapasite fazlalığı olduğu, rakamlar biraz spekülatif diye düşünüyorum. Mesela su probleminden bahsediliyor, su problemi yok cezaevinde'' şeklinde konuştu.

Mahkum ve tutukluların yakınlarıyla açık görüşmelerine olanak sağlayan uygulamaya da değinen Celalettin Güvenç, cezaevinde ilk olaydan sonra telefon sayısının artırıldığını, iki günden bu yana sürdürülen açık görüşün devam edeceğini kaydetti. AA 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler