YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ceyhan Mumcu:Tek tesellimiz...
"Mumcu cinayetini aydınlatamadık"
Ceyhan Mumcu:Tek tesellimiz...
24 Ocak 2010 / 15:13 Güncelleme: 24 Ocak 2010 / 15:30

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'nun ağabeyi Ceyhan Mumcu, ''Başka cinayetler, başka acılar yaşanmasın diye Uğur Mumcu'nun cinayetini aydınlatmaya çalışıyoruz, ama pek başarılı olduğumuz söylenemez'' dedi.

Uğur Mumcu, ölüm yıl dönümünde, Muğla'nın Marmaris ilçesinde sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen törenle anıldı.
Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törene katılan Ceyhan Mumcu, yaptığı konuşmada, cinayetin perde arkasının aydınlatılamadığını savundu.
Cinayetin, anma töreninin yapıldığı dakikalarda gerçekleştiğini ifade eden Mumcu, şunları söyledi:

''Sema açıktı ama hava çok soğuktu. Yer baştan aşağı kanla kaplıydı. Birlikte büyüdüğümüz, birlikte genç yaşına bastığımız, birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz Uğur Mumcu'nun parça parça olmuş kolu bir tarafta, bacağı bir tarafta, yüreği karşı binalara saplanmış o sahneyi gördüm. İnsan belleği unutma gibi bir yeteneğe sahiptir ama o sahne benim belleğimde hiç azalmıyor. Ruhsal yapımın bir parçası olmuş. Bunun bir tesellisi de var. Ölüm yıl dönümünde hepimiz bir aradayız.''  

Anma törenlerinin acılarını hafiflettiğini ve mücadele güçlerini arttırdığını belirten Mumcu, ''Elimizden geldiği kadar Uğur Mumcu'nun hiç olmazsa cinayetini azmettirenleri bulmaya çalışıyoruz. Başka cinayetler, başka acılar yaşanmasın diye Uğur Mumcu'nun cinayetini aydınlatmaya çalışıyoruz ama pek başarılı olduğumuz söylenemez'' diye konuştu.
 Vatandaşlar, törende, Uğur mumcu'nun Atatürk Anıtı'nın yanındaki fotoğrafının etrafına beyaz ve kırmızı karanfiller koydu.
 AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler