YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çevik'ten o açıklamaya yalanlama
Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Çevik, Konseyin Türkiye ile ilgili karar aldığı iddialarını yalanladı. Çevik, "Konsey toplantısında Türkiye ile ilgili veya Kuzey Suriye'deki gelişmelerle ilgili Konsey'in aldığı bir karar yok" dedi.
Çevik'ten o açıklamaya yalanlama
16 Şubat 2016 / 23:57 Güncelleme: 17 Şubat 2016 / 00:00

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Rusya'nın talebi üzerine bugünkü kapalı oturumunda TSK unsurlarının Suriye'deki PYD mevzilerine yönelik top atışı konusunu görüştü.

Toplantının ardından BMGK şubat ayı dönem başkanı olan Venezuela'nın BM Daimi Temsilcisi Rafael Ramirez Carreno, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konsey üyelerinin Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik bombalamalarından endişe duyduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Çevik ''Konsey toplantısında Türkiye ile ilgili veya Kuzey Suriye'deki gelişmelerle ilgili Konsey'in aldığı bir karar yok'' dedi.

RUSYA GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Türkiye'nin eylemlerini ve Yemen'deki insani durumu görüşmek için Konseyi toplantıya çağırmasının gündemi değiştirme çabası olduğunu söyledi.

Rycroft, "Görünüşe göre Rusya gündemi değiştirmeye çalışıyor. Ülkelerin niçin gündemi Yemen ve Türkiye üzerinden değiştirmeye çalıştıklarını anlayabiliyorum ancak bizim Suriye'ye odaklanmamız lazım. Bu ülkede askeri çözüm mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Rusya ve diğer Suriye Destek Grubu ülkelerinin Münih'te alınan kararlara uymalarının önemli olduğunu kaydeden Rycroft, Esed rejimi ve diğerlerinin insani yardıma izin vermeleri ve hava saldırılarını sonlandırmaları gerektiğini vurguladı.

MSF FRANSIZ İSTİHBARATININ KOLU

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi de toplantının ardından yaptığı açıklamada Suriye'deki durum nedeniyle Türkiye, ABD ve diğer Batılı ülkeleri suçladı.

Gazetecilerin, hastane ve okullara yönelik saldırıları sorması üzerine de Caferi, saldırıyı ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünü (MSF) de izin almadan hastane kurmakla suçlayan Caferi, "MSF Fransız istihbaratının bir kolu" diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler