YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çevik Bir ve Erol Özkasnak'a YARGI YOLU
Yargı reformunun ardından davalar açılmaya başlandı
Çevik Bir ve Erol Özkasnak'a YARGI YOLU
10 Temmuz 2009 / 17:48 Güncelleme: 10 Temmuz 2009 / 00:00

Askeri kişilere sivil mahkemelerde yargılama yolunu açan düzenlemenin onaylanması ile birlikte davalar açılmaya başlanıyor..
 
İHD başkanıyken 11 yıl önce uğradığı suikast sonucu ölümden kurtulan DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, askeri kişilere sivil mahkemelerde yargılama yolunu açan düzenlemenin onaylanması ile birlikte olayın azmettiricisi olduğu iddia edilen dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve MGK eski Genel Sekreteri Erol Özkasnak hakkında dava açmaya hazırlanıyor.


Bir ve Özkasnak'ın cezalandırılması için bugüne kadar iki kez yargıya başvurduğunu ancak bir sonuç alamadığını ifade eden Birdal, ikili hakkında yeni bir suç duyurusunda bulunacağını söyledi.


Birdal, "Olması gereken de buydu. Gerçekten demokratik hukuk devletinde olmayan bir yargı vardı. Geçmişte sıkıyönetim özel mahkeme, DGM askeri sivil mahkeme vardı. Ama şimdi tek sivil mahkeme var. Üyesi olmak istediğimiz AB sürecinin hukukuna da uygundur. Bu ileri demokratik bir adımdır. Bundan sonra adil yargılıma hakkı için yargı bir reforma gerek var. Zihniyetteki militarizmi sivilleştirmek gerekiyor. Hâlâ askerden daha çok askerci insanlar ve zihniyet var. Bunun yıkılması lazım. Bununla askerin olmamasını kast etmiyorum. Bir aşama bir adım. Şimdi sırada hukukun üstünlüğünü muktedir kılmak gerek. Bu kararın onaylanmasını çok olumlu buluyorum." diye konuştu.


Yargı reformunun kendisi gibi mağdur olan binlerce kişi ve kuruma umut olduğunu vurgulayan Birdal, şöyle konuştu: "Konuyu avukat arkadaşlarımla görüşüyorum. Çevik Bir ve Özkasnak hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Pazartesi günü konuyu değerlendirip hafta içinde, gerçekten o birçok kişinin işten atılmasına, kurumların kapatılmasına ve bizim hayatımıza kastettirmeye yönelik bu andıçın hesabını vermeliler sivil yargı önünde. O zaman askeri yargı müşaviri izin vermedi, müdahale oldu. O dönemde işleyen mekanizmayı çok iyi biliyoruz. Bu yasayı, en azından bunun kullanılıyor olmasını, demokratik kamuoyuna göstermek gerekiyor. Geçmişe dönük, Şemdinli, 28 Şubat, darbe günlükleri ve planlarının yeniden ele alınması gerekiyor."


CHP HALKIN İRADESİNE KARŞI DURUŞ SERGİLİYOR


Birdal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onay verdiği yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini açıklayan CHP'ye de tepki gösterdi. CHP'nin tavrını 'sivil iradeye ve hukukun üstünlüğüne karşı bir duruş' olarak nitelendiren Birdal, "Bunu halk kabul etmez. Bir siyasi parti seçmen desteğini ya da kamuoyunun tepkisi hesaplamak zorunda. Kaldı ki temel hak ve özgürlükler, adil yargılama ve savunma hakkı gibi konularda siyasilerin tüm hesaplarını bir kenara bırakması gerekir. CHP, bu duruşu ile kendi kendini yakar, bitirir." değerlendirmesinde bulundu.


CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler