YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cevdet Saral: "Baykal'a Paralel yapı CHP'ye sığınacak dedim"
Kanal A'da yayınlanan Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Bahçeli ve Baykal'a paralel yapıdan bahsettiğini ve bu yapının CHP'ye yakınlaşacağını söylediğini belirtti.
Cevdet Saral: "Baykal'a Paralel yapı CHP'ye sığınacak dedim"
31 Aralık 2014 / 05:55 Güncelleme: 31 Aralık 2014 / 15:10

Kanal A'da yayınlanan ve Fatin Dağıstanlı'nın hazırlayıp sunduğu 'Türkiye'nin Seçimi' programının bu haftaki konuğu Eski Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral'dı. Saral paralel devlet yapılanmasını raporlaştıran ilk kişi olarak paralel yapının bilinmeyenlerini anlattı.

"Savcıya ÇYDD'de baskınında kumpas kurmuşlar"

"Biz bu raporu Ankara DGM Savcılığına gönderdik. O dönemde ki savcı Nuh Mete Yüksel'di. Savcı dosyaya yüklenince ve iddianame hazırlayıp dava açınca paralel yapı savcıya bir operasyon yaptılar. Bu savcı bizim arkadaşımızdır ve bu arkadaşımızı öyle etkilediler ki bu konuyla alakalı biz görevden alındıktan sonra, Tele kulak Çetesi kapsamında bizim hakkımızda da bir soruşturma sürecini yönetti. O ara dinlemeler medyada bir güç haline geldi ve benim alt kadroma meslekten ihraç kararı verdiler. Daha sonra böyle bir şey olamayacağını anladı ki hakkımızda takipsizlik kararı verdi. Sonradan yazdığı kitapta da beni yanılttılar deyip benden özür diledi. Bu savcımıza daha sonra bir operasyon yapıldı. Bu operasyonda bir tezgahla Nuh Mete Yüksel'e ait olduğu söylenen bir CD ele geçirildi denildi. Burada garip nokta şudur savcı Ankara'da ikamet etmesine rağmen İstanbul'da ÇYDD' ye yapılan bir baskında bu CD'nin ele geçirildiği belirtildi. Ele geçirilen CD'nin'de savcı bey ile alakalı olduğu ortaya çıktı."

"Bunların dosyalarda ayak izleri var"

"Bu örgütle alakalı soruşturmayı devletin çok fazla detaylandırmasına gerek yok. Bu örgütün son 10 yıl içerisinde bize yapılan operasyonlarda dahil yargıya yaptırdıkları operasyonlarda tutanakları ve aldıkları ifadeleri yeniden adil bir şekilde gözden geçiren polis ve savcı bu hadiselerde bütün sanık ve suçluları ortaya çıkarabilir. Bunlar bütün ayak izlerini dosyalara bırakıp öyle gittiler. Öyle bir keyif içerisinde ve kendinden emin davranışlar sergilediler ki yıkılmazlardı. Özgüven kendilerine zarar verdi."

"Gülen'in şöyle bir sohbeti var. Ben özetleyeceğim diyor ki, "Bir istihbaratçı kardeşim bana 30 sayfalık bir rapor gönderdi. Ben raporu incelediğimde Alevilere karşı yapılacak hareketler ile ilgili olduğunu öğrendim ve dönemin Başbakan'ın en yakınına gönderdim ancak yine de Gazi olayları meydana geldi" diyor.  Şimdi sen dinsel bir irşat ile görevli isen istihbarat raporu sana neden geliyor? Siz hangi cesaretle Başbakan'a gönderiyorsunuz?"

"Tayyip Erdoğan bu yapıya 2007 yılında hamlelerde bulunmuş"

"Benim medyadan edindiğim analizlere ve çıkarımlarıma göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2007 yılında bu yapıya karşı hamlelerde bulunmuş. Şimdi bu yapının bir misyonu var. Derin Türkiye misyonu... Derin Türkiye misyonu şu an için çökmüş görünüyor."

"Fethullah Gülen'in ABD'ye gitmesi bir projemiydi?"

"Hangi kaynak Fethullah Emniyeti ele geçirdi şeklinde düzmece bir rapor hazırlatarak, bunu Aydınlık Dergisi'nde yayınlattı? O istihbarat raporu dergide yayınlandıktan sonra MGK Sekreterliği bir takip başlatılıyor. Ben şu an soru üzerine bir mantık geliştiriyorum. Bizim raporumuzun ilk aşamasını kim planladı bilmiyoruz. Ancak bizim raporun Gülen'in ABD'ye gitmesi için bir gerekçe olarak kullanılmış mıdır? Siz dersiniz kullanılmıştır. Ben derim kullanılmamıştır."

"Ben Bahçeli Baykal'a Paralel Yapı ile ilgili uzun bilgilendirme yaptım"

"Emniyetteki görevimden sonra siyasete atıldım ve MHP'den Trabzon Belediye Başkan adayı oldum. Bu süreçte kendileriyle görüştüm Devlet Bey'e görüşmemizde bu yapıdan bahsettim ve rapor verdim. O da bana uzun bir konuşma fırsatı tanıdı. Ve bana şöyle dediğini hatırlıyorum "Parti içerisinde bir vekil benim onu listeye almayın dememe rağmen girmiş" diye bir cümle kullandı. Demek ki bu yapı bütün tepkilere rağmen girme şansını elde etmişti. Hatta ben Deniz Baykal'a da bir bildirim yaptım. Sabırla dinlediler. Ama yüz hatlarından konuşmamdan nasıl etkilendiğini kestiremedim. Baykal'a dedim ki siz bir siyasi partinin genel başkanısınız. Anlattıklarım sizi bağlamayabilir. Siz sandığa gidildiğinde lehinizdeki oyların kirli midir? Değil midir? Tasnifini yapma şansınız yok çünkü o matematiksel bir sonuçtur. Ve bir siyasi parti herhangi bir kurumla, kuruluşla ve sivil toplum örgütüyle yan yana durabilir ve oy devşirme konusunda politikalar geliştirebilir. Bunu anlayışla karşılarım.Ve Baykal'dan izin isteyerek bu yapının geleneksel İslam anlayışı ile yan yana görüntü vermekten hoşlandığını belirtip, eninde sonunda CHP çatısının altına sığınacağını söyledim."

 

KANALAHABER / ÖZELİÇERİK

 

söyledin karşılık buldumu hayır..
 // atiker
paralel yapı türkiyeyi potronlarının emri ve yardımları ile ahtapot gibi sardı devletin kılcalına kadar terör örgütlerine kandile kadar uzandılar türkiyeyi batılı babalarının oparasyonlarını politikalarını uyguladılar görüşüp aydınlattığın parti liderleri zarar görmelerine rağmen paralel yapının badigartlığını yapmaya devam ediyorlar demekki tek dertleri eskiye yağma düzenine geri dönmek vatan hikaye....
31 Aralık 2014 Çarşamba 10:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler