YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ÇEV'den PKK'ya burs açıklaması
ÇEV'den PKK'ya burs açıklaması
17 Aralık 2010 22:37
ÇEV, Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Altınel, basında yer alan ''PKK'lılara burs verildiği'' yönündeki iddialara yer verilen haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Altınel, rahatsızlığı dolayısıyla yurt dışında tedavisi süren vakıf kurucu başkanı Gülseven Yaşer'in, doktorlarının izin vermesi durumunda yurda dönerek, hakkındaki iddiaları yanıtlayacağını bildirdi.

Altınel, yaptığı yazılı açıklamada, özel yetkili savcılıkça yürütülen ''iddia olunan Ergenekon soruşturması'' kapsamında 13 Nisan 2009'da ÇEV Genel Merkezinde ve o tarihteki vakıf başkanı Gülseven Yaşer'in ikametinde yapılan aramalarda vakfın çok sayıdaki bilgi, belge, doküman ve dijital verisine el konulduğunu belirtti.

Halen rahatsızlığı nedeniyle yurt dışında tedavisi süren vakıf kurucu başkanı Yaşer hakkında, ''iddia olunan Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olma'' gerekçesiyle iddianame hazırlanarak dava açıldığını hatırlatan Altınel, ''Sayın Yaşer, doktorlarının kendisine izin vermesi ertesinde en kısa sürede ülkemize gelecek ve bu sürece karşı gereken yanıtı bizzat verecektir'' ifadesini kullandı.

Altınel, ÇEV'in, yurt içi ve dışında kazandığı saygınlığı yok etmeye yönelik, seneler öncesinde maddi gerçekliği açığa kavuşan savlar hakkındaki mesnetsiz haberlerin yeniden ve sorgulanmaksızın bazı yayın organlarında yer bulması ve okurlara aktarılması sonucu vakfın, kurucuları ve üyelerinin yıpratılmaya, karalanmaya ve yıllarca çeşitli platformlarda mücadele ettiği terör örgütleriyle ilişkilendirilmeye çalışıldığını aktardı.

Basında çıkan haberlerin aksine, ÇEV hakkında bugün itibariyle herhangi bir idari veya cezai soruşturma bulunmadığını vurgulayan Altınel, aynı odaklarca gerçekleştirilen bir komplo süreci ertesinde açılan ''PKK'lılara burs verildiği'' gerçek dışı savına dayalı davada, İstanbul 3 Nolu DGM tarafından ÇEV Yönetim Kurulu üyelerinin 2003'te beraatlerine karar verildiğini ve bu kararın Yargıtayca 2004'te onandığını kaydetti.

Altınel, ''Yaşer'in yurt dışına kaçtığı'' ve ''ÇEV tarafından PKK'lılara burs verildiği'' yönündeki iddialara yer verilen haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, bu haberler aleyhine açılan davalar hakkında bilgi verdi.

ÇEV hakkında basında çıkan haberlerde, iddianame bağlantılı olarak ileri sürülen mesnetsiz diğer bir sava gerekçe olarak, 23 Ocak 2002 tarihli ''Hayricanoz'' rumuzlu kişiye Yaşer tarafından gönderildiği iddia edilen elektronik postanın gösterildiğini belirten Altınel, ''Seneler önce yargı kararlarıyla sabit olduğu üzere, iddianamede ileri sürülenin aksine, Gülseven Yaşer tarafından 'Hayricanoz' rumuzlu bir kişiye anılan elektronik postanın gönderildiği savı tamamen gerçek dışıdır'' ifadesini kullandı.

Tüm bu mesnetsiz isnatlara yüce Türk adaletinin gereken yanıtı vereceğine ÇEV'e gönül verenlerin inancının tam olduğunu vurgulayan Altınel, şöyle devam etti:

''Gülseven Yaşer'in en kısa sürede aklanacağı kesin inancıyla, vakfımızı yayın organlarında karalamaya yönelik girişimlere karşı ilgililer hakkındaki tüm idari, cezai ve hukuki yasal haklar saklı kalmak üzere, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı inançla ve kararlı bir şekilde, kuruluş amaçlarımız doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğimizi bir kere daha kamuoyunun bilgisine sunarız.''
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler