YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çetiner: Musul Harekatı o tarihte
Gazeteci - Yazar Çetin Çetiner, Musul operasyonuna ilişkin önemli bilgiler verdi. Çetiner, "23 Ekim tarihinde Musul operasyonu başlayacak, 23 Ekim'de başlayacak bir operasyonda acelecilikten daha farklı bir noktadayız" dedi.
Çetiner: Musul Harekatı o tarihte
14 Ekim 2016 / 07:57 Güncelleme: 14 Ekim 2016 / 08:20

Kanal A ekranlarında yayınlanan, Tuğba Dalkılıç'ın moderatörlüğünü yaptığı Tarih ve İrfan programına gazeteci yazar Çetin Çetiner, araştırmacı yazar Murat  Güztoklusu ve Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol konuk oldu.

Gazeteci yazar Çetin Çetiner, Musul hakkında en çok merak edilen, operasyonun ne zaman başlayacağıyla ilgili bir bilgiyi paylaştı. Bölgede uzun yıllar bulunan deneyimli gazeteci Çetiner Musul'a düzenlenecek operasyonun tarihini 23 Ekim olarak açıkladı. Çetiner, Musul Savaşı'nın ne zaman başlayacağı değil, sonrasında ne olacağının önemli olduğunu belirtti.

İşte Çetiner'in sözlerinden satırbaşları:

MUSUL OPERASYONU 23 EKİM'DE YAPILACAK

23 Ekim tarihinde Musul operasyonu başlayacak, 23 Ekim'de başlayacak bir operasyonda acelecilikten daha farklı bir noktadayız. Şu an Amerika, Irak merkezi yönetimi, Birleşmiş Milletler, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Irak'taki Sünniler aslında herkes bu savaşın sonuçlarını merak ediyor.

Yani şöyle söyleyeyim bu savaş aslında askeri anlamda kazanılması zor bir savaş değil, bu savaş kazanılır ama herkes biliyor ki Musul'a ilk giren bir daha çıkmayacak, şimdi ilk kim girecek, herkes bunu tartışıyor kendi içerisinde, bence asıl tartışılması gereken şey şu, Irak genel nüfus yapısı içerisinde Musul'un da kendine özgü bir nüfusu var. Bu yapının içerisine siz Şii "Haşti Şaabi" (Millet Yığınları) dediğimiz askeri gücü ya da bu silahlı gücü sokarsanız bir Felluce örneği yaşarsak orada o zaman bir daha geriye dönülmesi zor bir süreç başlar zaten Sünniler ve Şiiler arasında zaten 2003'ten beri varolan bir savaş konsepti var.

MUSUL ORTADOĞU'NUN CEHENNEMİ OLUR

Ülkede son 12 yılda 746 tane Sünni akademisyen öldürülmüş, 2333 tane işadamı öldürülmüş böyle bir tabloda siz Sünnileri koruma altına almazsanız eğer, Musul Ortadoğu'nun cehennemi olur. Ortadoğu'nun savaş meydanına döner. Daha kötüsünü söyleyeyim bu kentte yaşayan her bir bireyin her etnik mezhep grubunun komşu devletlerle ilişkisi var.

Burası 3. Dünya Savaşı'nın temellerini atar, eğer Musul'da Türkiye masada olmazsa ya da tarafları bir araya getirip koordinasyon sağlamakla görevlendirilmezse, Bosna Hersek Musul'un yanında bir piknik alanı gibi kalır. Savaş etrafa sıçrar.

Türkiye 1996 yılından itibaren bu bölgede bir koruyucu kalkan görevindedir.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

DEMEK OLUYOR Kİ; ➷➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Türkiye ve kuzeylrak kürtYönetimi birlikte biraz ileriGörüşlü, biraz uyanık ve birazda cesur olsalar idi; Daeş Musul'a girmeden, âni bir baskınla Musul'a girselerdi, bugün Musul'da kalacaklar ve Musul'a sahib olacaklar dı!!!...
14 Ekim 2016 Cuma 15:03
 // hatice çetinkaya
ALLAH davamızı dayim eylesin islam aleminin fetihini nasip eylesin ışallah AMİN...
14 Ekim 2016 05:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler