YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çetin Doğan'dan Kur'anı küçümseyen sözler
Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen Çetin Doğan, Ekmeleddin İhsanoğlu sorusu üzerine sözü laikliğe getirdi
Çetin Doğan'dan Kur'anı küçümseyen sözler
23 Haziran 2014 / 09:32 Güncelleme: 23 Haziran 2014 / 09:34

"Balyoz" planı davası sanıklarından eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinin kararı doğrultusunda Silivri Cezaevi'nden tahliye edildi.

Ekmeleddin'i sordular sözü Laikliğe getirdi

Gazeteciler ceazevi çıkışında açıklamalarda bulunan Doğan'a CHP-MHP ittifakının çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday gösterdiğini hatırlattı. Kendisini tanımadığını söyleyen Çetin Doğan, gazetelerde olumlu ve olumsuz yazılar okuduğunu ve acele karar vermemek gerektiğini söyledi. Devamında sözü laikliğe getirdi.

"7. Yüzyıldaki Arap kanunları bugün de geçerli değil"

İhsanoğlu'nun "Siyaset dine, din siyasete karışmasın" sözünün olduğunu söyledi. Devamında Kur'an-ı Kerim'i kast ederek "7. yüzyılda Arapları geliştirmek için yapılan yasaların bugün ebedi ve ezeli olarak kalmasına imkan var mı?" dedi.

"Bu çok doğru ama, din eğer dar anlamda dünyayı inşa eden bir hale gelir, yani şeriat düzenini yaymaya kalkarsa, devlet buna karışır. Devletin dine karışması, din sınırları içerisinde kalması içindir. Onun ötesinde iman ve itikadı kimse sorgulayamaz. Laik düzenin temeli de budur.

Osmanlı bile ne demiş son medeni hukuku Mecelle'de: "Zaman değişince ahkam değişir" Bugün yaptığımız kanunları bile 10 yıl sonra yeterli bulmuyoruz. Reform niteliğinde 7. yüzyılda yapılan yasalar, Arap toplumunu geliştirmek için, bugün ebedi ve ezeli olarak kalmasına imkan var mı? Geçerli mi? Bugün o zaman ne için kanunlarımız var? Bu konular açıklığa kavuşsun. Laikliğin ne olduğunu iyi anlayalım."

13:34
 // SÖYLETENE BAK
Aslında İslam reformist bir dindir. Peygamberler hep radikal, uç, ve cahillere kendilerini düzeltmesi için gönderilmiştir. Araplar bu cevheri iyi ayrıştıramadı. Bence kısmen haklı. Tıpkı Mustafa Kemal'in kanunları bugün işlevini yitirdiği gibi gerçek. İslam, ''iki günü deng olan aldanmıştır'' demektedir. Yani İslamın özünde öyle bir cevher var ki, kıyamete kadar insanları aydınlatmaya yeter. Çetin Doğan'ın bu tezini şu anki İslam alemine bakıp da, nasıl çürüteceğiz? Asıl mesele bu. Bütün islam alemi dünyayı 3 asır geriden takip ediyor. Bunun tek müsebbibi biz sözde müslümanlarız....
23 Haziran 2014 13:34
13:17
 // Ali ihsan
Evet Kur'anın düsturları, kanunları, ezelden geldiğinden ebede gidecektir. Medeniyetin kanunları gibi ihtiyar olup ölüme mahkûm değildir. Daima gençtir, kuvvetlidir.
(Risale-i Nur)...
23 Haziran 2014 13:17
13:13
 // Ali ihsan
Evet Kur'anın düsturları, kanunları, ezelden geldiğinden ebede gidecektir. Medeniyetin kanunları gibi ihtiyar olup ölüme mahkûm değildir. Daima gençtir, kuvvetlidir.
(Risalei...
23 Haziran 2014 13:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler