YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çetin Doğan'dan 27 Mayıs itirafı...
'Balyoz' davasının sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın çapraz sorgusuna geçildi...
Çetin Doğan'dan 27 Mayıs itirafı...
22 Mart 2011 / 07:43 Güncelleme: 22 Mart 2011 / 07:44

İlk olarak sanık avukatlarının sorularını cevaplayan Doğan, 1960 darbesine iştirak ettiğini itiraf etti. Doğan, Zaman'da yer alan habere göre TSK'da kendi döneminde personel fişlemesi yapıldığını kabul ederken, sivillere yönelik bilgilerin jandarma ve emniyetten geldiğini kaydetti.

Sıkıyönetim olması halinde bazı isimlerin yerlerinde kalamayacağını söyledi. Çetin Doğan'a ilk olarak sanık avukatları soru yöneltti. Bir soru üzerine darbe ya da ihtilal gibi bir düşüncesi olmadığını savundu. Doğan, "Seminerde, 'Biz siyasetin dışındayız' dedim. Ama bu demek değil ki, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin aşındırılmasına ses çıkarmayacağız. Biz yasal çerçevede mücadele verdik. Benim aklımın ucundan darbe geçmemiştir." diye konuştu.

Bir avukatın, "Darbe yapmak için Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanları, Ege Ordu Komutanlığı ile irtibatınız oldu mu?" şeklindeki sorusuna, "Darbeyi düşünmediğim için böyle bir irtibatım da olmadı. Ben bir tek 1960 darbesine iştirak ettim. Harp okulu öğrencisiydim. Onun dışında hiçbir darbeye iştirak etmedim." diye konuştu.

ÖZEL KUVVETLER'DE de 'BALYOZ' PLANI VAR

Avukat Ahmet Koç, seminerde belediye başkanlarının isminin geçtiğini hatırlatarak, bu konuya açıklık getirmesini istedi. Doğan, "Normal çalışmada fişleme listesi yok. Seminerde, 'sıkıyönetim olduğunu düşünün ve bunu yaşayın' dedim. Burada ismi geçenler sorunlu kişiler, sıkıyönetim olsa bunlar yerinde kalmaz tabii. Mesela Sincan'da belediye başkanı Kudüs gecesi yaptı. Amacı aşan bir durum oldu, görevden alındı. Sıkıyönetimde bizim kiminle çalışacağımız emniyet, jandarmadan gelen bilgiler doğrultusunda olur. Böyle liste oluşturtmadım. TSK'da asla bir sivil fişlemesi olmaz." dedi.

İbrahim Fırtına'nın avukatının "Oraj planından haberiniz var mı?" sorusu üzerine Doğan, "Hayır. Oraj planını bu vesile ile öğrendim. Ancak Balyoz diye bir plan var. Özel Kuvvetler'de Balyoz planı var. Ama hiç bunlarla ilgisi yok. Zaten bir hâkim suikast iddiasıyla gidiyor, bu planı bulmak, teyit için kozmik odada arama yapıyor." ifadelerini kullandı. (Bugün)

Beser Sasar
 // seyit serdar aksehirli
Turk silahlı kuvvetleri Nisantasındaki Kemal beyin amcasının oglundan Hakkarinin dag koyundeki Zaho aganın cocugundan senden benden otekimizden bizim kendi icimizden kendimizden olusan bir kurumdur ve bu kurumdada zaman zaman en alt duzeyden en ust duzeye kisiler yanlıslar yapabilir.Turk silahlı kuvvetlerinin varlıgı dıs ve ıc tehditlerin bitmeyecegini unutmazsak demokrasiden bile daha onemlidir ve oniki eylul askeri harekatı Turk halkının gozyaslarıyla yapılmıstır.Askerlerimiz...
22 Mart 2011 12:11
Sanki biz bu dönem yaşamadık.görmedik...
 // ibrahim çelikoğlu
Orgeneral rütbesine ulaşmış,kuvvet komutanlığı yapmış birilerinin ifadelerine bakın.Bizde bir söz vardır."er ol.dürüst ol"dur.Bunlar "er" bile değil.Orgeneralliğe yazık,günahtır.Devlet işi ciddiyet ister.Ciddiyetten uzak sulu bamyalar......
22 Mart 2011 10:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler