YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çete üyesi Türk Eğitim-Sen'li çıktı
Çete üyesi Türk Eğitim-Sen'li çıktı
21 Eylül 2010 08:31
KPSS'de kopya iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmada tutuklanan çete üyesi Özgür Fidan'ın İsmail Koncuk'un başkanı olduğu Türk Eğitim Sendikası'na üye olduğu ortaya çıktı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki kopya iddiaları konusunda bazı cemaatleri suçlayan İsmail Koncuk'un başkanı olduğu Türk Eğitim Sendikası'nda tutuklama şoku yaşanıyor.

Sınavın yapıldığı tarihte Bursa'da öğretmenlik yapan sendika üyesi Özgür Fidan (32), dün çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Eylül başındaki son atamalarda Ankara'ya tayin olduğu belirlenen Fidan, 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmakla' suçlanıyor. Gazi Üniversitesi'nde İngilizce öğretmenliği bölümünde doktora yapan Fidan hakkında, piyasaya ve bankalara olan borcu sebebiyle çok sayıda dosya bulunduğu öğrenildi. Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No'lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu da, Özgür Fidan'ın Bursa'da görev yaptığı sırada kendi sendikalarına üye olduğunu doğruladı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden gelen özel bir ekip tarafından Bursa'daki evinde gözaltına alınan Fidan'ın da aralarında bulunduğu zanlıların 'suç işlemek amacıyla kurulan örgütün üyesi oldukları' gerekçesiyle tutuklandıkları öğrenildi. Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No'lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, Özgür Fidan'ın Bursa'da görev yaptığı sırada kendi sendikalarına üye olduğunu doğruladı. Bursa'da görev yaparken sendika yöneticileriyle birlikte okullarda denetim yapan Fidan'ın skandalın ortaya çıkmasının ardından Ankara'ya tayin istemesi dikkatlerden kaçmadı. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, 28 Ağustos'ta düzenlediği basın toplantısında birtakım grupların kendi mensuplarına avantaj sağlamak için bu soruları ele geçirdiğini ve sızdırdığını ileri sürmüştü. Öte yandan Ankara merkezli 12 ilde bugüne kadar yapılan operasyonlarda toplam 58 kişi yakalandı. Soruşturma kapsamında 3 kişi tutuklanırken emniyet, kopyayla ilişkili halen 13 kişiyi arıyor.

KOMİK SAVUNMA: KARİYER İÇİN YAPTIK!

Çete elemanlarının mahkemeye verdikleri ifadede suçlamaları reddettiği öğrenildi. Zanlılara, sınavlardaki kopya yöntemleriyle ilgili sorular sorulduğu, çete elemanlarının ise 'kariyer yapmak için girdim' savunması yaptığı belirtildi. Tutuklanan zanlılardan öğretim üyesi Oruç Ali. U.'nun polislik sınavları sorularını da ele geçirdiği kaydedildi. Oruç Ali U. "Soruların sızdığını göstermek için arkadaşlarıma internetten yayınlattım." şeklinde savunma yaptı. Şebeke adına sınava girdiği ileri sürülen Özgür F.'nin ise, "Bazı sınavlara girdiğim doğrudur. Sınavlara kendi kariyerim için girdim. Kopya çekmek ve soruları dağıtmak için girmedim." dediği aktarıldı. Elazığ Ülkü Ocakları başkanı olduğu belirtilen Zülfü B., sınav soruları konusunda kendinden yardım istendiğini doğrularken, kendisinin ise sadece ilgileneceği cevabını verdiğini savundu.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler