YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cesetlerde yanma izi yok!
Gecekondu yangınında kaçak göçmen faciası: 7 ölü
Cesetlerde yanma izi yok!
10 Ekim 2011 / 08:14 Güncelleme: 10 Ekim 2011 / 08:15
İstanbul Sultangazi'de bir gecekonduda çıkan yangında kapı dışarıdan kilitli olduğu için çıkamayan 7 kaçak göçmen dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti. Polis, kaçak göçmenlere evi kiralayan Hasan Duman (29) ve eve yerleştirdiği iddia edilen Sezgin Yıldırım (29) isimli 2 şahsı gözaltına aldı. İtfaiyenin ilk inceleme sonrası hazırladığı raporda, yangının elektrik kontağından çıktığı belirtildi.

İstanbul Sultangazi'de bir gecekonduda 7 kişinin öldüğü yangının altından insan kaçakçılığı faciası çıktı. Önceki gece saat 03.00 sularında meydana gelen ve elektrik kontağından kaynaklandığı belirlenen yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken, kapısı kırılarak içeriye girilen evde 3'ü Pakistan, 2'si Hindistan uyruklu 7 göçmenin cesedine ulaşıldı. Alınan bilgilere göre kapı dışarıdan kilitli olduğu için çıkamayan şahıslar, yangından korunmak amacıyla banyoya kaçtı. Ancak dumandan zehirlenerek öldüler. Göçmenlerin Türkiye'ye yasa dışı yollardan girerek, Avrupa ülkelerine gitmek istedikleri öğrenildi. Evi kiralayan Hasan Duman (29) ve göçmenleri eve yerleştirdiği iddia edilen Sezgin Yıldırım (29) gözaltına alındı. Yıldırım'ın daha önce de sigara kaçakçılığı suçundan emniyette kaydının bulunduğu tespit edildi. Çevre sakinleri evde oturan şahısların, 'karayollarında işçi olarak çalışacağız' diyerek evi kiraladıklarını anlattı.

İstanbul Sultangazi Zübeyde Hanım Mahallesi 1458 Sokak 8 numaralı gecekonduda, saat 03.00 sularında sigara izmaritinden kaynaklanan yangın çıktı. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kısa sürede söndürdü. Kapısı kırılarak içeri girilen evde 7 kişinin cesedine ulaşıldı. Hayatını kaybedenlerden 5'inin kimliği tespit edildi: Amardcep Sing (20), Amrit Singh (23), Muhammed Osman (18), Selim Tarıq (18) ve Mohammad Abdi'nin (29). Şahıslardan ikisinin Hindistan, üçünün de Pakistan uyruklu olduğu aktarıldı. Kaçak göçmenlerin Türkiye'ye yasa dışı yollardan girerek, Avrupa ülkelerine gitmek istedikleri öğrenildi. Polis, yangınla ilgili olarak evi kiralayan Hasan Duman (29) ve göçmenleri eve yerleştirdiği iddia edilen Sezgin Yıldırım'ı (29) gözaltına aldı. Edinilen bilgiye göre, Sezgin Yıldırım, üç kardeşi ile birlikte kalacağını söyleyerek yaklaşık 10 gün önce Hasan Duman aracılığıyla evi Hatice Seçik'ten kiraladı. Yıldırım'ın söz konusu evi, 250 lira karşılığında olayda hayatını kaybeden yedi şahsa verdiği öğrenildi. Sezgin Yıldırım'ın ifadesinde "Ben de evi Halit Karaca isimli vatandaşa verdim. Evi kiralaması için verdiğim kişinin insan kaçakçısı olduğundan haberim yoktu." şeklinde konuştu. Polisin, Sezgin Yıldırım'dan evi kiralayan ve insan kaçakçılığı suçundan emniyette kaydının bulunduğu öğrenilen Halit Karaca'nın yakalanması için çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. Gecekondunun karşısındaki evde oturan Gönül Yılmaz, "Kapıyı açıp baktığımda alevleri gördüm. İtfaiyeye haber verdik." dedi. 7 kaçak göçmenin cesedi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Olay yerinde yapılan incelemeler sonucunda hayatını kaybeden 7 kişinin, kapı dışarıdan kilitli olduğu için içeride mahsur kalarak, banyoda dumandan etkilenerek öldükleri öğrenildi.

Ölen şahıslarda yanma belirtisi yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, yangının tamamen söndürülmesinden sonra içeriye giren itfaiye ekiplerinin, banyoda yan yana dizilmiş 7 kişinin cesedi ile karşılaştığı ifade edildi. Açıklamada hayatını kaybeden şahısların üzerinde yanma meydana gelmediğinin anlaşıldığı belirtildi. Olay sonrası gecekonduda yabancı uyruklu şahıslara ait biri Hindistan uyruklu olmak üzere 2 pasaport ve 6 adet cep telefonu bulundu. Savcılık cesetler üzerinde ön inceleme yaptı. Torbalara konulan cesetler otopsi işlemleri için Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler