YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerrah'ın valiliğe atanması terfi mi sürgün mü?
Önemli haberleri hep seyahat sırasında öğreniyor
Cerrah'ın valiliğe atanması terfi mi sürgün mü?
13 Haziran 2009 / 08:09 Güncelleme: 13 Haziran 2009 / 00:00

İstanbul'da zaman zaman güvenlik zaafı iddiaları ve bazı uygulamalarıyla gündeme gelen Celalettin Cerrah, Osmaniye'ye vali olarak atandığı haberini Barcelona seyahati sırasında öğrendi.


Seyahatte öğrendi


Dünyanın sayılı büyük şehirlerinden İstanbul'un 'bıyıklı' Emniyet Müdürü, görev süresi boyunca eliştirilerin hedefinde oldu ve sık sık medyayla karşı karşıya geldi. Osmaniye'ye vali olarak atandığını yurt dışı seyahati sırasında öğrenen Cerrah'ın daha önceki gezilerinde önemli olaylar meydana gelmişti. İstanbul, Cerrah'ın göreve gelişinin 5. ayında Neve Şalom ve Beth İsrail sinagoglarının bombalanmasıyla sarsıldı. Cerrah olayı öğrendiğinde milli maç için Letonya'daydı. Kenti kana bulayan, 27 kişinin öldüğü saldırının ardından İstanbul'a dönmedi ve maçı izledi.


ORANTISIZ GÜÇ


Türkiye, "orantısız güç" kavramını da toplumsal olayların, özellikle de 1 Mayıs'ların ardından onunla tanıdı. 2006'da Lübnan'a asker gönderilmesini protesto eden bir gruba yönelik linç girişimi yapıldı. Cerrah bu girişimi, "Vatandaşın güzel bir tepkisi" olarak nitelendirdi.


DİNK ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE...


Hrant Dink suikastında da cinayetinin işleneceğine dair bilgi aylar öncesinde kendisine ulaşmasına rağmen önlem almamakla suçlandı. Dink cinayeti sırasında yine yurtdışında, Hollanda'da futbol turnuvasındaydı. Son olarak, yine bir cinayetin ardından sarfettiği sözlerle gündeme geldi. Başı kesilerek öldürülen 17 yaşındaki Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu hala bulunmamışken o acılı aileyi eleştirdi; Ayşe Arman'a verdiği röportajda "kızlarını takip etselermiş" dedi.


Güler: Önemli bir terfi


İstanbul Valisi Muammer Güler, Celalettin Cerrah'ın Osmaniye Valisi olarak atanmasını önemli bir terfi olarak değerlendirdi. İstanbul'un yeni emniyet müdürünün kim olacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını belirten Güler, "Hayırlı uğurlu olsun diyorum" dedi.


Basına suçlama


İstanbul'da İngiliz Konsolosluğu ve HSBC Bankası'na bombalı saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda da 20 kişi hayatını kaybetti. Birinci saldırının ardından ikinciyi önleyememekle eleştirilen Cerrah, eylemi planlayanların yakalanamaması üzerine basını suçladı. (Yeni Şafak)


Celalettin Cerrah Osmaniye Valiliği'ne ATANDI             DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler