YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerablus'un kurtarılması bölgeye umut oldu! Musul Türk askerini bekliyor
Cerablus’un kurtarılması Musul halkı için umut ışığı oldu. Musulluların aynı modelin kendi kentleri için de uygulanmasını istediğini belirten eski Musul Valisi Esil Nuceyfi, “Sırtımızı ancak Türkiye’ye dayayabiliriz” dedi.
Cerablus'un kurtarılması bölgeye umut oldu! Musul Türk askerini bekliyor
09 Eylül 2016 / 08:10 Güncelleme: 09 Eylül 2016 / 08:17

Eski Musul Valisi ve Haşdi Vatani (Sünni güçler) Komutanı Esil Nuceyfi, Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Cerablus'u kurtarmasının Irak'taki Sünnilerde sevinçle karşılandığını belirterek, “Musul halkı aynı modelin kendi kentleri için de uygulanmasını istiyor. Musul halkının Türkiye'ye güvenmesi için çok pozitif faktör var. Türkiye askeri olmasa da siyasi olarak her anlamda bölgede aktif olmalıdır.” dedi.

SÜNNİLER TÜRKİYE'YE GÜVENİYOR

Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Cerablus'u ve çevresini kurtararak halkın geri dönüşünü sağlamasının Irak'taki Sünni Araplar'da sevinçle karşılandığını ve büyük bir beklenti oluşturduğunu ifade eden Nuceyfi, “Türkiye, darbe girişimi sonrası bölgedeki etkinliğini genişletmeli ve Ortadoğu'nun huzur ile güvenliğine katkı sağlamalıdır. Bölgedeki gelişmeler Türkiye'nin güvenliğine doğrudan etki etmekte. O nedenle Türkiye'nin olan bitene seyirci kalması düşünülemez ve bu makul de değildir” diye konuştu.

TÜRKİYE DAHA FAAL OLMALI

Musul'un geleceği ve istikrarı için Sünni halkın yalnızca Türkiye'ye güvenebileceğini dile getiren Nuceyfi, “Uluslararası koalisyon kapsamında Türkiye'ye güveniyoruz. Sırtımızı Türkiye'ye dayayabiliriz. Başka ülkelere değil.

Musul halkı Türkiye'ye çok güveniyor. Cerablus'un kurtarılması ümit ışığı oluşturdu. Musul halkı aynı modelin kendi kentleri için de uygulanmasını istiyor.

Musul halkının Türkiye'ye güvenmesi için çok pozitif faktör var. Türkiye her anlamda bölgede aktif olmalıdır. Askeri olmasa da siyasi olarak Türkiye bu süreçte uluslararası koalisyon kapsamında ağırlığını arttırmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

KENT Şİİ MİLİSLERE TERK EDİLEMEZ

Sünni milislerden oluşan Haşdi Vatani'ye yönelik Türkiye desteğinin de sürdüğüne dikkati çeken Nuceyfi, şöyle konuştu:

“Türkiye Haşdi Vatani olarak bize yardımlarını sürdürüyor. Askeri eğitim devam ediyor. Bu anlamda önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Bize göre Türkiye'nin bölgedeki rolü daha fazla olmalıdır. İran'ın artan etkinliği ve rolüne karşılık Türkiye'nin rolü de güçlenmelidir.”

Musul'un artık IŞİD'ten önceki gibi yönetilemeyeceğini ve kentin kaderinin Sünni olmayan askeri güçlere bırakılamayacağını savunan Nuceyfi, bölgede istikrarın sağlanması için federatif bir yapının şart olduğunu söyledi.

IŞİD'in çıkarılmasından sonra Musul'u 6 ila 8 vilayetten oluşan federatif bölge yapmak istediklerini vurgulayan Nuceyfi, Kürtler ve ABD'lilerin Şii Haşdi Şabi milislerinin Musul'a girmesine karşı olduğunu da belirtti.

 

AA

cafer tayyarı okuyun da nasıl verdiğimiz görün
 // hursit dilaver
önce CHPnin gönlünü edin.şimdi lozanı başımıza kakacaktır.halbuki bilmez mi ki,İSMET PAŞALARI,ECEVİTİN KULAĞINA,FIRSATINI BULDUĞUNDA MUSULA GİR VE AL dediğini..bilir tabi..ama işte o devlet-i fehimane yok mu..aaah.aah.aaah.onun için tayyip bey hep hedeftedir.bu ülkede büyük düşünürsen,başın devamlı beladadır ama,allah elbet inayeti altına aldıklarını korur.bunlar da hırslarından çatlar..ona zarar veremezler. bakın AB nasıl çıldırıyor.ulan o kadar köpeği biz boşuna mı beslemişiz diyorlar tabi.....
09 Eylül 2016 Cuma 16:04
Musul
 // Adıyaman'lı Akın
O bölgelerin anahtarı zaten biziz....
09 Eylül 2016 16:04
 // atak,
Oralar zaten bizim topraklarımiz kimse kusura bakmasın,zamanında bedavadan verdiler,yavuz un kanununin fatihin sultan vahdettin in torunlari elbet geri alacak,...
09 Eylül 2016 14:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler