21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,749
 • BIST95.153
 • Dolar4,7350
 • Euro5,4909
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2734
 • İstanbul31 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır35 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep32 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerablus'ta PKK/PYD'ye ağır darbe
Cerablus'un güneyinde TSK ve ÖSO tarafından yürütülen Fırat Kalkanı opearsyonunda PKK/PYD güçlerine ağır darbe indirildi. 16 köy ABD destekli terör örgütünün elinden alınırken, kaçan teröristler sivilleri kalkan olarak kullanıyor.
Cerablus'ta PKK/PYD'ye ağır darbe
29 Ağustos 2016 / 08:41 Güncelleme: 29 Ağustos 2016 / 08:45

Suriye'nin kuzeyini terör örgütlerinden temizlemek için 24 Ağustos'ta başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu sürüyor. 

IŞİD'in PKK/PYD için boşaltmaya hazırlanırken TSK destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) savaşçılarına yakalandığı Cerablus, harekatın beşinci gününde tüm terör unsurlarından temizlendi. 

Karkamış'ın hemen karşısında bulunan Halep'e bağlı ilçede, teröristlerin yerleştirdiği tuzaklı mayınlar bir bir temizleniyor. 

PKK'nın Suriye kolu PYD ise bir süre önce IŞİD'in terk etmesi sonucu yerleştiği Münbiç'in kuzeyinde kirli bir oyunun peşinde. 

PYD'liler, kuzey-güney yönünde Cerablus ile Müniç arasındaki köylerde sivillerin güvenli bölgelere kaçmalarını engelleyerek, onları ÖSO'ya karşı canlı kalkan yapmaya çalışıyor. 

Bu köylerde geçen haftaya dek bulunan IŞİD'li teröristler, TSK'nın top atışları sonucu buraları boşaltmak zorunda kalmıştı.

16 KÖY TEMİZLENDİ

Şimdi Suriye PKK'sının yerleştiği köylerde Mehmetçik ve ÖSO güçleri sivillerin zarar görmemesi için Münbiç'e doğru adeta kılı kırk yararak ilerliyor. Son iki günde toplamda 16 köy, ABD destekli örgütün elinden alındı. 

PKK/PYD'li birçok terörist ise esir olarak ele geçirildi. Terör unsurlarından temizlenen köylerden 14'ünün listesi şöyle: Tahtani, Belveren, Fovkani, Tireyhim, Tel Şehir, Ayn Beyda, Çamil, Mizale, Hilvaniyye, Köse, Amarna, Yusufbey, Bir Kuse, Dabis.

FIRAT'IN DOĞUSUNA DEĞİL BATISINA GİDİYORLAR

ABD'nin harekatın başında yaptığı, “PYD Fırat'ın batısını boşaltacak” açıklaması da havada kaldı. Türkiye'yi güneyden kuşatacak terör koridorunun kukla örgütü PYD, Münbiç'i boşaltıp Fırat'ın doğusuna geçmek bir yana, daha da batıya ilerliyor. 

'Kobani'yi Afrin kantonu' ile birleştirme sevdasından vazgeçmeyen örgüt, Kilis sınırındaki Çobanbey yolunda bulunan Gandura kasabasına yerleşmeye çalışıyor. 

Bölgeye konvoylar halinde yüzlerce terörist sevk eden Suriye PKK'sı, Türkiye'nin F16'larla düzenlediği hava harekatları neticesinde çok kayıp verdi. 

TSK'nın açıklamasına göre F16'ların dünkü sortilerinde 25 PKK/PYD üyesi terörist öldürüldü, teröristlerin kullandığı tespit edilen 5 bina da imha edildi.

TERÖRİSTLER 50 KİŞİYİ KAÇIRDI

Baskın yaptığı köylerde sivillerin çıkışına izin vermeyen örgüt, TSK ve ÖSO unsurlarının yaklaştığını hissettiğinde, yanına sivilleri de alarak kaçıyor. 

PKK/PYD, Cerablus güneyindeki Amarne ile birlikte 4 köyden birçok sivili toplayıp canlı kalkın yapmak için yanında götürdü. Amarne, Ayn Beyda, Kuse ve Mizale'den kaçırılan 50'den fazla sivilin akıbeti şimdilik meçhul. 

7 farklı aileye mensup bu kişilerin hayatından endişe ediliyor. Yeni Şafak'a bilgi veren bölge sakinlerinden Hüseyin ve Cemal Cesim kardeşler, PKK/PYD'nin köyleri yağmaladığını ve sivilleri kaçırmaya devam ettiğini kaydetti. 

Münbiç Yerel Meclisi üyesi Munzir el Sellel ise “Suriye PKK'sı sıkıştığı durumdan kurtulmak için her türlü yalana başvuruyor. 

Ellerinde 50'den fazla sivil var ve biz teröristlerin sivillerimizi infaz ederek 'Türkiye öldürdü' propagandası yapmasından endişe ediyoruz” diye konuştu.

İsmini 'SDG' yap teröristi perdele

sdg.jpg

ABD tarafından bir süredir 'Suriye Demokratik Güçleri' (SDG) adıyla pazarlanan PKK/PYD'nin asıl yüzü, esir alınan teröristlerle birlikte bir kez daha gözler önüne serildi. 

Teröristlerin üzerinden çıkan kimlikler, ABD destekli sahte 'Arap-Türkmen grupları' yalanının sonu oldu. SDG projesi 'Ayn-el Arab' (Kobani) sürecinde başlamıştı. 

O dönem 'Burkan el Fırat' isimli sözde karma bir birliğin kurulduğu ilan edilmiş, daha sonra bunu, PKK/PYD'yi meşrulaştırmak için kullanıma sokulan SDG izlemişti. 

Tel Abyad'ın ABD desteği ile IŞİD'den alınması sürecinde kuruluşu ilan edilen bu örgütün PKK yapılanması olduğunu gizlemek için 7 farklı grup ismi uydurulmuştu. SDG maskesi taşıyan bu yapı, şimdiye dek hep PKK komutasında faaliyet yürüttü. 

Suriye PKK'sının bölgedeki Arap ve Türkmenlere yönelik etnik temizliğini perdeleme amaçlı kurulan SDG, şu yapılardan oluşuyordu: Süryani Askeri Meclisi, Burkan el Fırat, Suvvar Rakka, Şems el Şimal, Liva el Selçuki, El Cezire Tugayları, Kuvveti Senadid... 

Bu gruplardan Kuvveti Senadid, Haseke bölgesinde 4 yıl boyunca Esed lehine savaşan Şebbiha'lardan oluşuyor. 'Türkmen temsilcisi' şeklinde sunulan 'Selçuklu Tümeni'nde (Liva el Selçuki) ise hiçbir Türkmen asker bulunmuyor.

Bu grubun içinde olduğu iddia edilen tek 'Türk', ÖSO'dan uzun süre önce uzaklaştırılmış sosyalist Talel Sülo. SDG'ye bağlı sözde yerel askeri meclislerinin tamamı da yine PKK/PYD'nin merkez üssü Ayn-el Arab'dan (Kobani) yönetiliyor. 

PKK elebaşıları Redur Halil ve Şervan Derviş, ABD tarafından dünyaya pazarlanan paravan örgütlerin yegane karar vericileri durumunda.

resized_60ad2-75e6db4fyeni5.jpg

Yalan makinesi işlemeye başladı

Suriye'de yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu'nda PKK'nın aldığı ağır darbeler Türkiye içinde ve dışındaki örgüt taşeronlarını da harekete geçirdi. Suriye'de rejimin katlettiği sivillerin fotoğraflarıyla manipülasyona girişen PKK medyasının yaydığı haberleri Reuters, AP gibi ajanslar ile Sputnik gibi PKK yanlısı haberleriyle bilinen muhabirlerin çalıştığı ajanslar servis etti. Teröristleri 'sivil' olarak yansıtan medya organlarına Bianet, Sendika10. solHaberPortalı gibi siteler de eklendi. Yurtiçi merkezli bu siteler, PKK medyasını kaynak göstererek örgütün yalan makinesine ilk destek veren medya organları oldu.

Her şey ortada

Türkiye'nin vurduğu bölgelerde katliam yapıldığı kara propagandasını yaymaya çalışan PKK, Cerablus güneyinde sivilleri kaçırmaya çalıştığı bazı köylerde ÖSO birliklerince enselendi. 

Gaspettikleri köylerde basılan ve ÖSO'ya esir düşen teröristlerin, PKK elebaşı Öcalan'ın fotoğrafının bulunduğu elbiseler giydiği görüldü. Kimi yakalanan kimi ise operasyonda öldürülen teröristlerin üzerlerinden örgüte ait kimlikler de çıktı.

hersey.jpg

NATO silahları PKK'da

Terör örgütünün Cerablus çevresindeki mevzilerinde çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi. PKK'nın Suriye kolu PYD'ye ABD ve NATO ülkelerinin yaptığı silah yardımının boyutları ise şaşırtıyor. 

Amarne köyünde PYD mensuplarını etkisiz hale getiren askerlerin ele geçirdiği mühimmat arasında roketler, mermiler, el bombaları, havan mermileri, keskin nişancı tüfekleri ve bunlara ait çok sayıda fişek de yeraldı. 

Cumartesi gecesi Cerablus güneyinde PKK'lıların ateş açtığı Türk tanklarının Alman yapımı Milan Anti Tank roketiyle vurulduğu belirlendi. NATO silahlarının PKK'lı teröristlerin elinde ne aradığı sorusu, cevabı merak edilen soruların başında geliyor.

nato-001.jpg

Bubi tuzakları temizleniyor

ÖSO'ya bağlı Nureddin Zengi grubunun komutanı Ahmed Genco, ÖSO'ya bağlı Mühedislik Tugayı'nın Cerablus ve çevresini IŞİD'in döşediği çok sayıda mayından temizlediğini belirtti. 

Genco, çok amaçlı kullanıma hazırlanan mayınlardan büyük olanlarının tanklar ve zırhlı araçlar için, orta ve daha küçük boyuttakilerin ise otomobiller ile küçük ulaşım araçları için olduğunu söyledi. 

Etkisiz hale getirilen mayınların arasında ayakla temas edilmesi halinde infilak ederek insanları hedef alan 'anti personel' mayınların da bulunduğunu kaydeden Genco, bazı binaların tel ve pil kullanılarak tuzaklandığını, şişe, tüp hatta cetvel gibi çeşitli şekillerde patlayıcılar da olduğunu ve hepsinin temas halinde patlamaya hazır bulunduğunu ifade etti. 

Sözkonusu mayın ve 'bubi tuzaklarının' IŞİD'in askeri operasyonlara karşı kullandığı önemli yöntemlerden biri olduğunu ifade eden Genco, Cerablus ve çevresinde çok sayıda bu tür mayın bulduklarını kaydetti.

Terör unsurlarından arındırılan Cerablus'a 500 civarında ailenin dönüş yaptığı belirtiliyor.

ahmed-genco.jpg

Amarne'yi kurtardık

ÖSO'ye bağlı Nurettin Zengi grubunun komutanı Ahmet Genco, çatışmaların ardından Amarne köyünde kontrolü sağladıklarını belirterek, daha önce bölgeyi elinde tutan PYD mensuplarının etkisiz hale getirildiğini hatırlattı. 

Çok sayıda mühimmat ele geçirdiklerini söyleyen Genco, teröristlerin çatışmalar sırasında köydeki az sayıdaki sivil halkı 'kalkan' olarak kullanmaya çalıştığını vurguladı. Genco, “Teröristleri etkisiz hale getirdik, sivil halkı kurtardık” diye konuştu.


YENİŞAFAK

229826.jpg

 // Atak
Nato ve avrupa ne zaman dost oldu ki bize zaten baksana hep aynı hikaye okuyorlar bize.hesabını nasıl verecekler bunun bakalım....
29 Ağustos 2016 09:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler