YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerablus Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne geçti
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu sabah Suriye'ye başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekatı kapsamında ÖSO güçleri, Cerablus ilçe merkezinde kontrolü tamamen sağladı.
Cerablus Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne geçti
24 Ağustos 2016 / 19:59 Güncelleme: 24 Ağustos 2016 / 19:59

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü DAEŞ'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu'nda, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ilçe merkezinin kontrolünü de ele geçirdi. 

Askeri kaynaklardan ve ÖSO komutanlarından alınan bilgiye göre, sabaha karşı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ militanlarından temizlenmesi amacıyla başlatılan harekatta, en önemli hedef olan ilçe merkezi Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolüne girdi.

ÖSO güçleri kentte DAEŞ'e ait tuzaklanmış bomba düzeneklerini imha etmeye çalışıyor. 

Muhalif komutanlar, taraflar arasındaki çatışmaların şimdilik durduğunu ancak DAEŞ'in intihar saldırıları düzenleme riski bulunduğunu bildirdi. 

Zırhlı birlikler eşliğinde öğle saatlerinde Türkiye sınırının güneyinde 3 kilometre içerdeki Keklice köyünü alan ÖSO güçleri, buraya 5 kilometre mesafedeki Cerablus ilçe merkezine doğru ilerleyerek DAEŞ'i batı ve güney yönünden kuşatmıştı. İlçe merkezinin kuzeyinde Türkiye sınırında TSK'nın yığınak yapmış olması ve doğuda Fırat nehrinin doğal engel oluşturması nedeniyle örgüt kuşatma altına girmişti. Fırat nehrinin doğu yakası halen PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin kontrolünde bulunuyor.

TSK'da can kaybı yok

Harekatta gelinen aşamada, TSK tarafında herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmadı.

ÖSO'da ise harekatın ilk anlarında 1 savaşçı hayatını kaybetti, 10'u yaralandı. 

Cerablus bölgesine yönelik başlatılan harekatla Türkiye’nin hudut güvenliğinin sağlanması, DAEŞ ile mücadele kapsamında Koalisyon güçlerine destek verilmesi ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor.

 // Aciz
Maşallah. Subhanallah. Allah'ın izniyle bu operasyonların devamı gelecektir inşallah. Durmak yok. Zafer yakındır. Rabb'im, askerlerimizi ve diğer suriyeli müslüman askerleri, türkmen kardeşlerimizi muzaffer eylesin. Dualarımız sizlerledir. Allah bizimle beraberdir....
24 Ağustos 2016 19:55
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler