YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerablus operasyonunun nedenleri
Cerablus operasyonunun en önemli sebebi olarak 911 kilometrelik sınırın PYD'nin eline geçmesinin engellenmesi olarak gösteriliyor.
Cerablus operasyonunun nedenleri
24 Ağustos 2016 / 09:04 Güncelleme: 24 Ağustos 2016 / 09:09

TSK Özel Kuvvetleri, Suriye'de Halep'e bağlı Cerablus'un terör örgütü IŞİD'den temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlattı.

TÜRKİYE 2 YILDIR RAHATSIZ

Bir süredir beklenen harekatta, karadan atış unsurları ve koalisyon güçleriyle birlikte Türk jetleri, Cerablus'taki IŞİD hedeflerini vuruyor. Çünkü Türkiye iki yıldır o bölgede hem IŞİD'i istemediğini, hem de bir PYD yapılanmasına, YPG güçlerinin burada kontrolü ele geçirmesine izin vermeyeceğini en üst makamlardan; Cumhurbaşkanı ve Başbakan seviyesinde ifade etmişti.

IŞİD VE PYD'YE BOMBARDIMAN

Son gelişmelerle birlikte, özellikle YPG'nin kuzeye doğru, Cerablus'a doğru yürümeye başlaması, Türkiye'nin rahatsızlığını artırdı. Karadan Suriyeli muhaliflerin, Özgür Suriye Ordusu'nun Cerabslus'a yönelik operasyonu bekleniyordu. Türkiye iki gündür topçu atışıyla hem Cerablus'taki IŞİD hedeflerini hem de PYD hedeflerini bombalıyordu.

BORDO BERELİLER SURİYE'DE İDDİASI

Bu sabah itibariyle de Türk Hava Kuvetleri IŞİD hedeflerini vurmaya başladı, bordo berelilerin de karadan bölgeye girdiği iddia edildi.

Karkamış ile Cerablus evlerin karşı karşıya durduğu çıplak gözle evlerin görülebildiği iki kent. Biri Türkiye diğeri Suriye tarafında. Suriye'de 2011 yılından itibaren iç savaşa dönüşen daha sonra küresel kriz haline gelen bu süreç içinde Cerablus'un da önemli bir rolü oldu. Cerablus, 911 kilometreklik sınır hattında IŞİD'in elinde kalan son kent.

YPG'YLE TÜRK ORDUSU KARŞI KARŞIYA

Özellikle Membiç'in de YPG tarafından alınmasında sonra YPG'nin Cerablus'a yürüyeceğine dair beklenti oluştu. Böyle bir harekata yani kuzeye yürümeye başladılar. Aradaki mesafe 25 kilometre kadardı ancak YPG güçleri burada Türk ordusuyla karşılaştı.

Türkiye daha önce böyle bir harekata izin vermeyeceğini Cerablus'u YPG'nin eline geçmesine izin vermeyeceğini açıklamıştı. YPG, 2014 yılında da Fırat'ın diğer tarafıdan yani Cerablus'un 200 metre kadar doğusundan Fırat'ı geçerek Cerablus'u ele geçirmeye çalışmıştı. Buna Türk topçusu izin vermemişti. O dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Fırat'ın batısına geçilmesine izin veremeyeceğiz diyerek bunu sık sık dile getirmişti.

2014'te olduğu gibi 2016 yılında da Türkiye yine YPG'nin Cerablus'u ele geçirmesine izin vermedi ancak farklı olarak IŞİD'in Suriye sınırından atılması için muhaliflerin de desteklendiği Türk ordusunun karadan topçularla, havadan jetlerle doğrudan destek verdiği bir hareket içerisine girdi.

CERABLUS'UN ÖNEMİ

Cerablus burada çok önemli rol oynuyor. Haritada Fırat'ın batısında Karkamış'ın karşısında Cerablus'u görüyorsunuz. Burası IŞİD'in elinde. Fırat'ın doğusunda YPG güçleri var. YPG güçleri güneyden veya doğudan bir harekatla Cerablus'u aldığı zaman arada 80-90 kilometrelik bir IŞİD hattı görünüyor Türkiye sınırının batısına doğru. Ancak bu hatta Cerablus gibi başka bir büyük bir kent yok. Bir grubun ya da örgütün girip içinde üst gibi mevzileneceği başka bir büyük şehir yok.

SINIRIN TAMAMI PYD'NİN ELİNE GEÇMEMELİ

YPG'nin Cerablus'u aldığını düşünürsek Afrin ile Cerablus'u birbirine bağlanması çok kolay olacak. Arada ufak tefek köyler var. Bu köylerdeki kuvvetleri söküp atmak çok zor değil. Dolayısıyla Cerbalus ile Afrin birbirine bağladığı zaman Türkiye'nin 911 kilometrelik sınırının tamanın YPG'nin PYD'nin kontrolü ele aldığını görmüş olacağız. Türkiye buna hiçbir zaman izin vermeyeceğini söylemişti.

KÜRT KORİDORUNA İZİN YOK

Türkiye böyle bir yapılanmaya, sınırda Kürt koridorunun oluşmasına izin veremeyeceğini söylemişti. IŞİD'in varlığında rahatsız olduğunu söylemişti. Geldiğimiz nokta itibariyle iki gündür Cerablus’a topçu ateşi vardı ve bugün harekata başlandı.

Geri kabul anlaşması.
 // Kahraman Fedâi
Dakika bir, gol bir. AB ,hemen alelacele şu açıklamayı yaptı : '' Türkiye PYD'ye dokunmasın. '' Her ne kadar yakın bir geçmişte Salih Müslim'in ayaklarına kırmızı halıları sermiş olsak da, PYD'ye dokunulmalı,hayâti önem-i hâiz. Merkel Hanımefendi '' PYD ' ye dokunmayın '' buyurdu ise, biz de geri kabul anlaşmasını bozmaya bir dokunalım da görsünler. Ben demiyorum, Batılı bir ağız söylüyor: ''Geri kabul anlaşmasını Türkler bozarsa AB çöker '' Milli bir irâdeye sâhip miyiz göreceği...
24 Ağustos 2016 Çarşamba 16:25
 // Bitlisli yalnız kurt
"Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi.

Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi.

Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,

Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!"

Evlad-ı Fatihan tam 500 yıl sonra yine aynı yerde, yine fitnenin kökünü kurutma gayretinde...

Daha dün gibi, 500 yıl önce ceddimizi muzaffer eylediğin gibi, bugün de bizi muzaffer eyle yâ Râbbîm...

"Amin desin hep bird...
24 Ağustos 2016 11:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler