YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Cepte KGS' dönemi başlıyor
'Cepte KGS' dönemi başlıyor
01 Aralık 2010 08:40
Kartlı Geçiş Dönemi, ilk defa cep telefonlarına taşınacak. Bank Asya ve Turkcell işbirliğiyle köprü ve otoyollardan cep telefonuyla geçebilecek.

Bank Asya ve Turkcell işbirliğiyle köprü ve otoyollardan cep telefonuyla geçilebilecek. Bank Asya ve Turkcell, Kartlı Geçiş Sistemi'ni (KGS) Türkiye'de ilk defa cep telefonlarına taşıyarak, NFC tabanlı temassız mobil geçiş çözümlerinin yaygın kullanıma sunulmasını sağlayacak.

'Cepte KGS' için NFC uyumlu özel telefona gerek duyulmuyor. Şubat ayında hayata geçmesi beklenen uygulama sayesinde isteyenler Turkcell iletişim merkezlerinden alacakları SIM kartlarla telefonlarını KGS'ye uyumlu hale getirebilecek. NFC teknolojisine uyumlu-uyumsuz tüm cep telefonları için çözümlerin yer alacağı proje ile müşterinin cep telefonuna tercihine göre kredili ya da nakit KGS özelliği yüklenebiliyor.

AsyaCard DIT sahibi Bank Asya müşterileri, telefonlarını ilgili kredi kartları ile ilişkilendirerek herhangi bir yüklemeye ihtiyaç duyulmaksızın işlem yapabilecek. Kredi kartı sahibi olmayan müşteriler için ise nakit KGS özellikli SIM kartlar kullanılacak ve bu müşteriler Boğaziçi Köprüsü üzerinde bulunan dolum merkezinden ve Bank Asya şubelerinden telefonlarına geçiş için para yükleyebilecek. Bank Asya bireysel bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, bugün karayollarında kullanılan 800 bin kredili ve 400 bin nakit KGS kartı ile Bank Asya olarak pazarda önemli bir müşteri kitlesine sahip olduklarını söyledi. Turkcell ürün ve servis yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayraktar da 2005 yılından bu yana NFC konusunda dünyada öncü pilot uygulamalara imza attıklarını, NFC ve diğer temassız çözümlerin hayata geçebileceği uçtan uca çözüm platformunu geliştirdiklerini aktardı. Bayraktar, müşterilerin gişede cep telefonlarını okutmasının yeterli olacağını kaydetti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler