YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cep telefonu dolandırıcılarının yeni gözdesi
Cep telefonu dolandırıcılarının yeni gözdesi
18 Eylül 2009 10:38
Cep telefonu dolandırıcı, ünlü isim ve markaları kullanmaya başladı

İzmir'in Karabağlar ilçesinde oturan F.P adlı kişi, Seda Sayan'ın "Pepsi Yaşatır Seni 5757" kampanyasından 10 bin lira kazandığı söylenerek dolandırıldı.

F.P.'nin cep telefonuna, 13 Eylül 2009'da bir mesaj geldi. "Değerli Abonemiz, Pepsi Yaşatır Seni 5757 kampanyasından çekiş sonucu hattınız 10 bin TL para ödülü kazanmıştır. Bilgi işlem için 0531 8841797 arayınız. Turkcel ve Vodafone merkezleri @Seda Sayan@" yazılı mesaj üzerine hemen ağabeyi M.Ö.'ye haber veren F.P., birlikte dolandırıcıların numarasını çevirdiler. Telefonu açan kişi, üç adet 250'lik kontör almalarını ve şifrelerini vermelerini, ertesi gün paralarını İş Bankası'na ait 82001162410 numaralı hesaptan çekebileceklerini söyledi.

M.Ö., daha sonra olanları şöyle anlattı: "Kardeşimin paraya ihtiyacı olduğu için bu sürprize sevindik. Telefonu arayıp Turkcell bulamadığımızı söyledik. 'Vodafone da olur.' dediler. Üç tane 250'lik kontör aldık. Özelikle telefonu kapatmamamız söyleniyordu. Karşı taraf, sanki bankadaki gibi yoğun bir ortam varmış izlenimi veriliyordu. Ben ilk 250 kontörün şifresini doğru söyledim. Biraz şüphelendiğim için diğerlerine yanlış şifre verdim. Ertesi gün bankaya gidince durumu anladık. Hemen aynı numarayı çevirdim fakat açmadılar. Öğleden sonra tekrar denedim, bu defa açtılar ve yakınlarda market olup olmadığını sordular. Soğuk Pepsi alıp bir bardak içecekmişim. Telefonu kapattılar ve bir daha da ulaşamadım."

Aldıkları toplam 750 ve konuştukları sürede harcadıkları 150 kontörle toplam 150 lira zarar ettiklerini belirten M.Ö., başkalarının da dolandırılmaması için herkesin duymasını istedi. Karakola gidip telefon numarasını vererek suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden M.Ö., oradaki görevlilerin, en az kendisinin dolandırıldığını söylediğini aktardı.

F.P. ise şunları söyledi: "Bizi Seda Sayan ve Pepsi adına dolandırdılar. Kendileri de dava açıp dolandırıcıları yakalatsınlar, bize yardımcı olsunlar. Her gün yayınlanan televizyon reklamlarında bu tür olaylara karşı vatandaşı uyarmaları gerekiyor."

Pepsi firmasının ise reklam kampanyasından kontör kazananlara, "Bizim adımıza gönderilen mesajlara itibar etmeyiniz." şeklinde uyarı mesajı gönderildi öğrenildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler