YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cennetin Kapıları'nı gezdi'
Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 'Cennetin Kapıları' adlı anıtsal fotoğraf sergisini gezdi.
Cennetin Kapıları'nı gezdi'
06 Kasım 2009 / 22:38 Güncelleme: 06 Kasım 2009 / 22:39

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın en önemli mimari yapıtları arasında kabul edilen Divriği Külliyesi'nin yok olma tehlikesine karşı kamusal duyarlılık oluşturmak amacıyla düzenlenen "Cennetin Kapıları" adlı anıtsal fotoğraf sergisini gezdi. Sergiyi açan isimlerden Divriğili Yüksek Mimar Basri Hamulu, Erdoğan'a Divriği Ulucami'nin durumu hakkında detaylı bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde nisan ayından bu yana açılmış olan "Cennetin Kapıları" adlı sergiyi gezdi. Başbakan'ın yanısıra eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Başkanı Kadir Topbaş da sergiyi gezdi.  Prof. Dr. Doğan Kuban'ın danışmanlığında, yüksek mimar Basri Hamulu tarafından açılan sergiyi dikkatle inceleyen Erdoğan, Basri Hamulu'nun anlattıklarını da ilgiyle dinledi.

UNESCO'nun dünya mirası listesindeki tek Türk eseri olan ve 1228 yılında yapılan Divriği Ulucami ve Külliyesi'nin son yıllarda zarar görmeye başladığını anlatan Basri Hamulu, Başbakan Erdoğan'dan destek istedi. Bu eserin korunması için bir çalışma yürütülmesi gerektiğini söyleyen Hamulu, bunun için uluslararası bir yarışma düzenlenerek, restorasyon çalışması yapılması gerektiğini dile getirdi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler