YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenevre'de Esed'e can suyu!
Yüz binlerce sivilin kanına giren eli kanlı Esed rejimi, muhaliflerin yoğun mücadelesi sonrası çökme noktasına gelirken, Rusya ve İran’ın destekleriyle yeniden toparlanma fırsatı buldu. Cenevre görüşmeleri, katil Esed rejimine adeta can suyu oldu.
Cenevre'de Esed'e can suyu!
06 Şubat 2016 / 06:10 Güncelleme: 06 Şubat 2016 / 09:28

Kimyasal silahlarla yüz binlerce sivilin kanına giren eli kanlı Suriye rejimi, muhaliflerin yoğun mücadelesi sonrası çökme noktasına gelirken, Rusya ve İran’ın destekleriyle yeniden toparlanma fırsatı buldu.

Rusya’nın engellemeleri ve Batılı ülkelerin PYD gibi terör örgütlerini de davet etmesiyle amacından saptırılan Cenevre görüşmeleri, katil Esed rejimi ve destekçisi terör örgütlerine adeta can suyu oldu.

ESED’E ZAMAN KAZANDIRILIYOR

İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu Uzmanı Osman Atalay, Suriye üzerindeki bütün etkisini kaybeden Esed’in Cenevre görüşmeleriyle adeta hayat bulduğunu belirterek, “Görüşme başladığından bu yana Esed kaybettiği kentlerin birçoğuna Rusya’nın hava bombardımanı marifetiyle yeniden yerleşti.

ABD ve Rusya’nın başrollerini paylaştığı Cenevre tiyatrosu, yüz binlerce masum Müslümanı katleden katil Esed’e nefes oldu.

Rusya, Esed’e Cenevre’de vakit kazandırırken masaya güçlü oturması için katliamlarına hız kesmeden devam ediyor. Sürece baktığımızda, Esed en önemli kentlerinden olan İblid’i kaybettikten sonra Rusya bombardımana başladı. Bu tiyatrodan Müslümanların lehine bir çözüm çıkmasını kimse beklemesin” diye konuştu.

SURİYE’Yİ IRAK’A ÇEVİRECEKLER

Irak’ta uygulanan planın Suriye’de de gerçekleştirileceğinin altını çizen Atalay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye’de ABD ve Rusya’nın devreye girmesiyle bir plan harekete geçirildi. Irak’ı kendi çıkarları doğrultusunda 3 parçaya bölen ve büyük acılar yaşanmasına neden olan ABD’nin Suriye’de de aynı senaryoyu hayata geçirmek istediğinin altını defalarca çizdim.

Bugün gelinen noktada Rusya’nın da müdahalesiyle bu planın gerçekleşmesi için son aşamaya gelindi. Muhalifleri muhatap almayan blok, zalimlerle kol kola Suriye’yi yeniden şekillendirmek için çalışmalarına hız kazandırdı. Esed’in son zamanlarda hareketlenmesinin bütün nedeni bundan ibaret.”

RUSYA İSTEDİĞİNİ ALMADAN ÇÖZÜME YANAŞMAZ

Cenevre görüşmelerinin devam eden katliamların gölgesinde gerçekleştiğini belirten Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Adnan Tanrıverdi, “Cenevre görüşmelerinde barış çıkmamasının nedeni Rusya’nın ve ABD’nin istediğini alamamasıdır. Dolayısıyla Rusya’nın desteği ile Esed’in görüşme masasına güçlü oturması için çalışmalar devam ediyor ve süreç uzuyor.

Suriye’yi ateş çemberine çeviren zalim Esed’e söz konusu görüşmelerin uzamasıyla zaman kazandırılıyor. Cenevre görüşmelerinde ateşkes kararı ve insani önlemlerin alınmaması sürecin samimi olmadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM İSLAM ÜLKELERİNDE

Birleşmiş Milletler’in İslam coğrafyasındaki sorunları çözemeyeceğini vurgulayan Tanrıverdi, “Batı ve Birleşmiş Milletler, Suriye meselesine çıkarları çerçevesinden bakıyor.

Cenevre görüşmeleri de bu güçlerin menfaatlerini garantiye almak için tesis ettiği bir toplantı. Müslüman coğrafyasına Batı ve Birleşmiş Milletler çözüm olmaz. Hızlı bir şekilde İslam ülkeleri bir araya gelerek olaya el koymak zorundadır” dedi.

 

YENİ AKİT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler