YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenevre-2 Konferansı başladı
Suriye'deki iç savaşa çözüm bulmayı amaçlayan Cenevre-2 Konferansı, 39 ülkenin dışişleri bakanlarının bir araya gelmesiyle başladı.
Cenevre-2 Konferansı başladı
22 Ocak 2014 / 10:54 Güncelleme: 22 Ocak 2014 / 11:50

Suriye'deki iç savaşa çözüm bulmayı amaçlayan Cenevre-2 Konferansı başladı.

Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından ilk kez muhalifler ve rejim temsilcilerinin masaya oturmasını sağlayan konferansın açılışı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un konuşmasıyla yapıldı.

Konferansta, BM Güvenlik Konseyi üye ülkeleri, Esed rejiminin temsilcileri ve muhaliflerin ardından ilk konuşma sırasına sahip ülke Türkiye. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konferansta Türkiye’nin Cenevre-2 sürecine ilişkin görüşlerini ve beklentilerini aktaracak.    

Cenevre Gölü kıyısındaki Montrö Sarayı'nda başlayan ve cuma günü Cenevre’de devam edecek konferansta muhalifleri Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, rejimi ise Suriye Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Velid Muallim temsil ediyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan konuşmacı sırasına göre konferansta ilk olarak Esed rejimini temsilen Dışişleri Bakanı Muallim, ardından muhalifleri temsilen el-Carba konuşma yapacak. Suriyeli muhalifler konferansa el-Carba başkanlığında 29 kişilik bir heyetle katılıyor.  

Konferansa Türkiye’nin yanı sıra ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Brezilya, Kanada, Norveç, Hindistan, Japonya, Endonezya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Vatikan, Yunanistan, Belçika, Danimarka, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, Güney Kore, Avustralya, Meksika, Mısır, Cezayir, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas katılıyor.

Konferansın katılımcıları arasında Arap Birliği, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da bulunuyor.

Montrö'de konferansın bitiminin ardından bir gün ara verilmesi ve 24 Ocak'ta Suriyeli tarafların BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi başkanlığında Cenevre'de müzakerelere başlaması bekleniyor.

"Taraflar terörist saldırılara son vermeli"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre-2 Konferansı'nın Suriye'deki krizin çözümü için bir umut ve fırsat olduğunu belirterek, taraflara derhal şiddeti bırakmaları, insani yardımlara izin vermeleri ve siyasi çözüm için çaba sarf etmeleri çağrısı yaptı.

Ban Cenevre-2 Konferansı'nın başlangıcında yaptığı konuşmada, Suriyeli tarafların ilk kez yüzyüze bir toplantıda masanın etrafında olduklarını belirterek, Cenevre-2 Konferansı'nın Suriye'deki krizin çözümüne yönelik bir fırsat olanak nitelendirdi.

Suriye'deki iç savaşı sona erdirmenin ve ülkeyi yeniden inşa etmenin sorumluluğunun Suriyelilerde bulunduğunu kaydeden BM Genel Sekreteri, görüşmelerde aşılması zor güçlükler olabileceğini kabul ettiğini belirtti.

Ban, Montreö'deki konferanstan sonra cuma günü Cenevre'de görüşmelere oturmaları planlanan Suriye rejimine ve muhalefetine iyi niyetle müzakere etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Ban, "Bu noktaya ulaşmak son derece zor oldu, bunu biliyoruz. Çok fazla zaman ve çok değerli canlar kaybedildi" dedi ve bugün tarafların burada bulunmalarının umutları artırdığını söyledi.

Suriye'nin önemli bir kısmının tahrip olduğunu, milyonlarca kişinin yardıma ihtiyacı bulunduğunu, binlerce kişinin öldüğünü, ülkede kanunsuzluğun ve kaosun bulunduğunu, yabancı savaşçıların ülkenin her yerinde gezdiğini, radikal grupların kendi tehlikeli vizyonlarını dayattığını kaydeden Ban, insani yardımda bulunan ve mültecilere kucak açan ülkere teşekkür etti.

Cenevre-1 Konferansı'ndan çıkan bildireye atıf yapan Ban, karşılıklı rızayla bir geçiş hükümetinin kurulması gerekliliğine işaret etti.

Ban, şöyle devam etti:

"Burada bulunan herkese, taraflara siyasi çözümün gerekliliğini vurgulayan baskı yapmaları için çağrı yapıyorum. Suriyeli tarafları Cenevre bildirisi temelinde kapsamlı bir çözüme ulaşmaları için destekleyeceğinize eminim. Taraflar siyasi çözüm ararken uluslararası hukuka da saygı göstermeli. Şiddet durmalı, sivillere yönelik saldırılar kesilmeli. Tüm taraflar terörist saldırılara son vermeli. Hükümet ve muhalefet, ihtiyacı olan herkese, özellikle de kuşatma altında bulunan ve yüzbinlerce kişinin aylardır yardım alamadığı, açlık ve aşırı derece kötü durumda yaşadığı yerlere insani yardımların ulaştırılmasını sağlamalı. Gıda, tıbbi yardım geçişine izin verilmeli, yaralı ve hastaların tedavi için çıkarılması sağlanmalı."

Şiddeti durdurma ve siyasi çözüm dışında alternatif bulunmadığını vurgulayan Ban, "Bunun için buradayız. Gelin, tüm dünyaya birleşmenin ve barışçıl, demokratik ve istikrarlı bir Suriye için yola çıkan Suriye halkını desteklemenin mümkün olduğunu ispat edelim" dedi.

Ban, konuşmasının ardından her katılımcı ülkenin başkanına konuşması için 7 dakika, Suriyeli taraflara ise 10 dakika süre verileceğini belirtti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler