YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenazeler toprağa verildi
Paris'te öldürülen Fidan Doğan'ın cenazesi Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde, Leyla Söylemez'in cenazesi Mersin'de, Sakine Cansız'ın cenazesi Tunceli'de toprağa verildi.
Cenazeler toprağa verildi
18 Ocak 2013 / 17:00 Güncelleme: 18 Ocak 2013 / 17:09

Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen 3 kadından biri olan Fidan Doğan'ın cenazesi, Adıyaman'dan kara yolu ile Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesine bağlı Barış beldesine getirilerek burada toprağa verildi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, burada yaptığı konuşmada, bundan sonra barış için daha çok mücadele etmeleri gerektiğini ifade etti. Cenazeye, BDP milletvekilleri Hasip Kaplan, Nursel Aydoğan, İbrahim Binici de katıldı.

Leyla Söylemez'in cenazesi Mersin'de Nur Camisi'nde Cuma Namazı'na müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa Güneykent Mezarlığı'nda toprağa verildi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mezarlık yakınında kurulan platformda yaptığı konuşmada, Paris'teki olayın ''başlamak üzere olan müzakere sürecini durdurmak için yapıldığını'' savundu.

Sakine Cansız'ın cenazesi de Tunceli'de toprağa verildi.

Cansız'ın cenazesi, Hacı Bektaşi Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Tunceli Cemevi'nden alınıp, Yeni Mahalle'de ailesine ait eve getirildi. Burada, helallik alındıktan sonra kadınlar tarafından omuzlanan cenaze, yeniden cemevine getirilerek katafalka konuldu.

Burada bir konuşma yapan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken bu saldırılara verilecek en güzel cevabın, Kürk halkının haklarını korumak ve Kürk halkı ile Türk halkının kardeşliğini sağlamak olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından güvercinler uçuruldu. Türkçe dualar eşliğinde cenaze namazı kılındıktan sonra helallik alındı, tabutun üstüne açılan örtüye para bırakıldı.

Daha sonra kadınlar tarafından omuzlanan cenaze, Asri Mezarlık'ta toprağa verildi.

Törene, Sakine Cansız'ın babası İsmail ve annesi Zeynep Cansız'ın yanı sıra, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ile vatandaşlar katıldı.

AA

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler