YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cenaze marşı değil tekbir istiyorlar!
Gaziler, yıllardır şehit cenazelerinde çalınan Chopin’in çan sesleriyle başlayan cenaze marşına karşılık ‘tekbir’ kampanyası başlattı.
Cenaze marşı değil tekbir istiyorlar!
13 Nisan 2016 / 10:55 Güncelleme: 13 Nisan 2016 / 11:03

Şehitlerin cenazelerinde resmi marş olarak uzun yıllardır çalınan Frederic Chopin'in Opus 35, 2 numaralı Sibemol Minör Piyano Sonatı tartışma çıkardı.

"Yabancının ölüm marşı şehitlerimize yakışmıyor" diyen Türkiye Gaziler Vakfı Başkanı Lokman Aylar, "Şehitlerimizi milletimizin tekbir sesleriyle bestelenen Itri'nin 'tekbir' eseriyle uğurlamak için kampanya başlattık" dedi.

ŞEHİT AİLELERİ İSTEMİYOR!

Söz konusu marşın 1932'den bu yana protokol cenazelerinde çalındığını belirten Aylar, "Yıllarca içimizi kanatan bu marşa tahammül ettik, birliğimiz için şahadet şerbeti içen yiğitlerimizi çan sesleriyle uğurladık ama artık dayanamıyoruz" dedi.

Aylar, "Şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra al bayarak için canını siper eden gazilerimiz çan sesli cenaze istemiyor. Aileler çok tepkili, "biz vatanın birlik ve geleceği için kurban ettiğimiz aslanlarımızı tekbir sesleriyle uğurlamak istiyoruz" diyorlar.

84 yıldır kimse bu marşa itiraz etmedi. Bunca yıldır bu durum bizleri yaralıyor. Memleketimizin onca kıymetli bestekârı, vatanımızın bağrında bestelenen onca söz varken öz evlatlarımızı neden yabancı müzikle uğurluyoruz. Artık dur demek gerek" diye konuştu.

sp1.jpg

Şehit cenazelerinde milli, tekbir içerikli marş kampanyasına hemen her kesimden destek geldiğini söyleyen Aylar, "70 bin şehit ve gazi yakını başta olmak üzere, bazı siyasiler ve STK'lar da imza atmaya başladı" dedi. Aylar, "AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün kampanyaya destek amacıyla gazilerimizi ziyaret etti. Vekilimiz kampanyamızın arkasında olduğunu, gereken desteği vereceğini ve marş talebimizin haklı olduğunu söyledi.

Itri'nin 'tekbir' bestesinin resmi cenaze marşı olması için gerekçeli metnimizi dilekçe halinde Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz. Vekillerimizin önderliğinde Sayın Cumhurbaşkanımıza içimizi kanatan bu konuda destek isteyeceğiz. Vatan aşığı milletin adamı Cumhurbaşkanımız bizi anlayacak, derdimizi çözecektir. Şu anada sanat ve siyaset dünyasından da ciddi destek geldi. Kimse çan sesleriyle şehidini uğurlamak istemiyor" şeklinde konuştu.

Kampanyanın kısa sürede ciddi destek gördüğünü belirten Aylar, "Biz 84 yıldır kangren olan bu yaraya merhem istiyoruz. YeniTürkiye'ye yakışmıyor bu marş" dedi. Başkan Aylar, "Evlatlarımız bu vatanın bayrağı, birliği, dirliği ve geleceği için toprağa birer gül gibi düşüyor. Dillerinde Şahadetle son nefeslerini veren yiğitlerimizi batının çan sesiyle değil, dinimizi, kültürümüzü ve kimliğimizi içeren bir besteyle uğurlamak istiyoruz.

Batının ideolojisiyle, yerli olmak bir yana tamamen kültür ve değerlerimizden uzak bu beste Yeni Türkiye'ye ait değil. Sesimizi duyurup, çan seslerini şehitlerimizin naaşlarından arındırana kadar mücadele edeceğiz. Yiğitlerimizi 'tekbir'le uğurlayana kadar durmadan çalışacağız. Vatan sevdalıları Cumhurbaşkanı, Başkanımızdan destek bekliyoruz" dedi.

 

SABAH

FETÖ lideri eğer ölürse (ki bu kadar hırs ve imamet merakı ile zor..)şop
 // hursit dilaver
elbette müslümn asker,polis dede efendinin tekbir ilahisi ile götürülmeli..ama bu değişiklik için şimdi sayın başbakan önce CHPye danışacak, onlar görüşelim, komisyon, alt komisyon, meclis tatili, yeni açılış,laiklige aykırı mı araştırması,ilk 4 maddenin ruhuna aykırı mı, AB, İRAN ne der tartışmaları,CHPnin merkez ve taşra teşkilatlarının kimlikleri ile görüşme konuşma derken..bu iş tavsar. yani CHP asla peki demez.ellerinde akil adam da kalmadı..hepsi öldüler.AKP de tek başına bunu yapamaz....
13 Nisan 2016 Çarşamba 15:14
 // Mustafa Avcı
Sözde çağdaşlık ve ilericilik adına yapılan,modern bir toplum olunulduğunu zannedenlerin, cahiliye adetleri.Tıpkı, bazı ünlülerin cenazelerinin alkışlanarak uğurlandığı gibi!...
13 Nisan 2016 14:38
 // Bitlisli yalnız kurt
Bu arada "illâ da şopen efendinin cenaze marşıyla gömülmek istenen" varsa ona da saygı duyar, vasiyetinin yerine getirilmesinde sakınca görmeyiz......
13 Nisan 2016 12:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler