YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Çiçek'ten 'katliam' açıklaması
TBMM Başkanı Çiçek, Mısır'da yaşanan katliam karşısında uluslararası camianın tavrının en az darbe kadar vahim olduğunu söyledi.
Cemil Çiçek'ten 'katliam' açıklaması
28 Temmuz 2013 / 12:13 Güncelleme: 28 Temmuz 2013 / 12:39

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Mısır'da  halkın iradesine karşı yapılan askeri darbeyle başlayan süreçte ve dün gece meydana gelen katliam karşısında uluslararası camianın gösterdiği tavır ve umursamazlığın en az darbe kadar vahim olduğunu söyledi.

Çiçek, Mısır'da demokrasi yanılarına ateş açılması ve Somali'deki Türk büyükelçiliğine yönelik yapılan saldırı konularında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

"Mısır'da halkın iradesine karşı yapılan askeri darbeyle başlayan süreçte ve dün gece meydana gelen katliam karşısında uluslararası camianın gösterdiği tavır ve umursamazlık, en az darbe kadar vahimdir" diyen Meclis Başkanı Çiçek,  şöyle konuştu:

"Orada insanlar hayatlarını kaybederken uluslararası camianın kutuplarda sıkışmış iki balinaya karşı gösterdikleri hassasiyeti göstermemiş olmaları, uluslararası toplumun ve camianın yeteri kadar vicdanının ve ahlakanın olmadığının da en açık göstergesidir.

Bu katliamlar karşısında özellikle demokrasi dünyasının, insan hak ve özgürlüklerine ikide bir atıf yapan çevrelerin ve ülkelerin daha aktif bir tavır ve kınama içerisinde olmaları beklenirken dün sıradan demeçlerle işi geçiştirmiş olmaları son derece düşündürücüdür.

Keza ulaslarrarası kuruluşların da varlık sebebi esas itibarıyla barışı ve huzuru  sağlamak olması gerekirken, onlarında büyük bir sessizlik içerisinde olması da bir başka düşündürücü husustur. Onun için mübarek bir ramazan gününde yaşanan bunca olaylar karşısında vicdanı ve insafı olanları, darbeye ve darbecilerin yapmış oldukları katliamlara karşı sessiz kalmamaya, ben insanlıklarının gereği ne ise onu yapmalarına davet ediyorum."

Somali'deki saldırı

Somali'deki Türk büyükelçiliğineyapılan saldırıyı da şiddetle kınayan Cemil Çiçek,  "Somalili kardeşlerimize karşı Türkiye orada hiçbir ülkenin ve kuruluşun yapmadığı insani görevleri yapmakta ve sıkıntı içerisinde, zorluk içerisinde olan insanlara karşı Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak insanlık görevimizi yaparken, insani çabalar içerisinde olurken, böyle bir terör eylemine muhatap olması şiddetle kınanması gereken bir husustur. Ben de kınıyorum. Hayatını kaybeden polis memurumuza Allah'ten rahmet diliyorum. Yaralı olan polislerimize acil şifalar temenni ediyorum" diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler