YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Çiçek’in ‘Atatürk’ mesajı
Cemil Çiçek’in ‘Atatürk’ mesajı
09 Kasım 2013 11:30
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tarihin en büyük liderlerinde biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından genç bir Cumhuriyet, büyük reformlar ve çağa ışık tutacak bir düşünce bıraktığını söyledi.

TBMM Başkanı Çiçek, Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, “Bize kazandırdıkları ışığında gelişme ve kalkınmaya, çağdaşlık yolunda yürümeye devam ediyoruz.

Her geçen gün yeni bir hissiyat ve taze bir heyecanla milli hedeflerimizi gerçekleştirmeye, muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkmaya çalışıyoruz. Çağdaşlık mücadelemizde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünceleri, muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkma hedefi ve milli mücadelemizde gösterdikleri ruh bizim ilham kaynağımızdır. Onların geçmişteki başarılarından daima güç almaktayız.” dedi.

Atatürk’ün milli mücadelenin başlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasını sağladığı ve Türkiye’nin, Meclisinin öncülüğünde yeni bir döneme girildiğini hatırlatan Çiçek, “Demokrasi ve milli iradenin üstünlüğü kurucu unsurlar olurken, ülkemiz modern bir siyasi yapıya kavuşmuştur. Meclisimiz 93 yıldır milletimizin refahı, demokrasimizin ve özgürlüklerin gelişimi için gayret göstermektedir. “ açıklamasını yaptı.

“Milletimizin çıkardığı en büyük liderlerden" 

“Atatürk, milletimiz tarihinde çıkardığı büyük liderlerden biridir.” diye devam eden Meclis Başkanı Çiçek sözlerini, “Askeri becerileri, liderlik ve devlet adamlığı vasıfları ile çağının önünde tarihi bir şahsiyettir. Balkan savaşlarında, Trablusgarp’ta ve Çanakkale’de büyük başarılar göstermiş, İngiliz gemilerinin demirlediği İstanbul’dan hüzünle ayrılıp Anadolu’ya geçmiş, burada örgütlediği milli mücadelemizi milletimizin desteğiyle başarıya ulaştırmıştır. Gazi, İstiklal savaşımızın ardından da Cumhuriyetimizi kurarak milletimizin önünde yepyeni ufuklar açmıştır.” şeklinde sürdürdü.

Çiçek, tarihin Atatürk’ün bu büyük başarılarını yazacağı, milletin daima onu saygı ve özlemle anacağına işaret ederek, aziz milletin onun omuz omuza mücadele ettiği silah arkadaşlarını ve İstiklal savaşı kahramanlarını vurguladı. Çiçek, “Milletimiz 10 Kasımlarda onu kaybetmenin hüznünü yaşarken, ideallerine olan inancını da tekrar etmektedir. TBMM’nin ilk başkanı, ilk Cumhurbaşkanı, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 75. yıldönümünde bir kez daha saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler