YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Çiçek Meclis'in yeni binasını inceledi
Cemil Çiçek Meclis'in yeni binasını inceledi
09 Şubat 2013 11:19
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'in, yapımı devam eden yeni halkla ilişkiler binasında çalışmaları inceledi.

 

 
 
Binada yeni milletvekili odalarını, komisyon toplantı salonlarını, otopark alanı ve diğer çalışma odalarını gezen Çiçek, yetkililerden bilgi aldı. 
 
Çiçek, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Meclis'in mevcut binasında yer konusunda sıkıntı yaşandığını ifade etti.
 
Özellikle komisyon toplantı salonları ve Meclis'te grubu bulunan partilerin yer konusundaki taleplerini karşılamakta güçlük çektiklerini anlatan Çiçek, ''Kurulan yeni araştırma komisyonları var. Bunlar için çalışma ortamı gerekiyor. Bazı parti gruplarımızın oda talepleri var. Çünkü kendilerine tahsis edilen dar mekanda yeteri kadar çalışma imkanı bulamıyorlar'' dedi.
 
Bu nedenle yeni binaya acil bir şekilde ihtiyaç duyduklarını kaydeden Çiçek, binanın bir an önce bitirilmesini istediklerini söyledi. 
 
Çiçek, ''Meclisteki oda ihtiyacı, bu binanın sağlayacağı hizmetler açısından son derece önemli. Bunun için de acele ediyoruz. Bizim personelimizin önemli bir kısmı Orman Bakanlığı'na ait Meclis'in dışındaki bir binada. 700 civarında arkadaşımız bulunuyor orada. Orman Bakanlığı o binayı acilen istiyor. Bu nedenle, yeni bina bizim için acil bir ihtiyaç'' diye konuştu.
 
Hava sıcaklığının da son derece elverişli olduğunu, bu nedenle inşaat çalışmalarının gece gündüz aralıksız devam ettiğini belirten Çiçek, binanın en kısa sürede tamamlanması için çalışmaları sürekli takip ettiklerini dile getirdi.
 
 
Beşi yer altında olmak üzere 11 kat
 
 
Yeni halkla ilişkiler binası toplam 98 bin metrekare alandan oluşuyor. Beşi yer altında olmak üzere 11 kat bulunuyor.
 
Binada 472 milletvekili odası var. Odaların milletvekili, danışman ve sekretere ayrılan kısmı toplam 40 metrekare. Sadece milletvekilinin odası net 18 metrekare, dolap ve tuvaletle birlikte 24 metrekare.
 
Komisyon başkanları ve personeli için 26 oda bulunuyor. İkisi uluslararası komisyon toplantı salonu olmak üzere 9 komisyon toplantı salonu var. Uluslararası toplantı salonları 125 metrekare, diğerleri 180, 120, 90 metrekare büyüklüğünde.
 
Komisyon toplantı salonları randevulu sistemle çalışacak, bir toplantı salonu bir komisyona tahsis edilmeyecek. Komisyon, randevu alacak ve salonda ona göre çalışacak. 
 
Her katta toplam 50 metrekarelik toplantı salonları, ayrıca 500 kişilik çok amaçlı bir toplantı salonu olacak. Plan ve Bütçe Komisyonu ile KİT Komisyonu dışındaki bütün komisyonlar bu binaya taşınacak.
 
Odalara giriş manyetik kartla yapılacak. Milletvekili ve sekreter oturduğu yerden bütün aydınlatmaları kontrol edebilecek, ışıkları açıp kapatabilecek. Bir butonla bütün ışıklar yanmayacak, programlanabilen bir aydınlatma sistemi olacak.
 
Binada 568 araçlık kapalı otopark olacak. Milletvekilleri için 400 kişilik, personel için 600 kişilik yemekhane yapılacak.
 
Bankalar, erkek ve kadın kuaför salonları, lostra salonu ile 4 ziyaretçi kabul salonu olacak. Ana binaya yer altından tünelle geçiş yapılacak.
 
Bin 700 metrekarelik baştabiplik, bin 500 metrekarelik arşiv, 400 metrekarelik mescit, 21 araçlık açık otopark, 568 araçlık kapalı otopark olacak.
 
 
AA
 
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler