YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Çiçek Meclis Başkanı
Cemil Çiçek Meclis Başkanı
04 Temmuz 2011 19:02
AK Parti'nin adayı Cemil Çiçek, 3.tur oylamada 322 oy alarak 24.dönem Meclis Başkanlığı'na seçildi.

AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek TBMM Başkanlığına seçildi.

Geçici TBMM Başkanı Oktay Ekşi başkanlığında toplanan Genel Kurul'daki seçimin üçüncü turunda katılan 375 milletvekilinden 322'sinin oyunu alan Çiçek, TBMM Başkanı seçildi.

Adaylardan MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay'ın 50 oy aldığı bu turda 3 da geçersiz sayıldı.

Geçici TBMM Başkanı Oktay Ekşi, üçüncü oylamada, adaylardan birinin Anayasanın öngördüğü üye salt çoğunluğunun oyunu aldığını ifade etti. Ekşi, TBMM Başkanlığına seçilen Cemil Çiçek'i kutlayarak, teşekkür konuşması için kürsüye davet etti.

CEMİL ÇİÇEK'İN ÖZGEÇMİŞİ

Cemil Çiçek, 15 Kasım 1946'da Yozgat'ta doğdu. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Çiçek, 10 yıl serbest avukatlık yaptı, daha sonra Yozgat Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. 

Anavatan Partisi'nin kurucu üyesi olan Çiçek, 18. Dönem Yozgat; 20, 21, 22. ve 23. Dönem Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Çiçek, 46, 47 ve 53. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı, 58 ve 59. Hükümetlerde Adalet Bakanlığı yaptı. Çiçek, 60. Hükümet'te Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığına getirildi, hükümet sözcülüğünü üstlendi.

24. Dönemde AK Parti Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye giren Çiçek, İngilizce ve Fransızca biliyor. Çiçek, evli ve 3 çocuk babası.

Cemil Çiçek, TBMM Başkanlığını üstlenen 25. isim oldu.
 

İKİNCİ TUR

TBMM Başkanlığı seçiminin ikinci oylamasında da adaylar seçilmek için gerekli oyu alamadı.

Oylamaya 376 milletvekili katıldı. Adaylardan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 322, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 52 oy aldı; 2 oy ise geçersiz sayıldı.

Adaylardan hiçbiri seçilme yeterliliği olan 367 milletvekilinin oyunu alamadı.

Bu arada, 2. oylama yapılırken eski TBMM Başkanları Mehmet Ali Şahin ve Köksal Toptan, başkan adayı Cemil Çiçek'in yanına gelerek bir süre sohbet etti. Üçlü, basın locasına dönerek foto muhabirlerine poz verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oyunu kullandıktan sonra AK Parti sıralarında Çiçek ve Şahin ile birlikte oturarak, sohbet etti.

Oylama işleminin tamamlanmasının ardından CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, andiçmeyen CHP'li, BDP'li ve bağımsız milletvekilleriyle tutuklu bulunan MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ı kastederek 171 milletvekilinin adının okunmadığını, bunun Anayasa Mahkemesi'nde dava konusu olacağını söyledi.

Tasnif komisyonu üyeleri de ad çekme usulüyle andiçen milletvekilleri arasından belirleniyor.
 

 

 

 

 

 


 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler