YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Çiçek hakkındaki iddialar için ne dedi?
Cemil Çiçek hakkındaki iddialar için ne dedi?
Cemil Çiçek hakkındaki iddialar için ne dedi?
02 Nisan 2009 / 13:49 Güncelleme: 02 Nisan 2009 / 00:00

Ahmet Altan dünkü yazısında Cemil Çiçek ve Ergenekon kelimelerini açık açık yan yana kullanmış ve çok ağır şu satırları yazmıştı:


AKP’nin içinden dört kişi daha Çiçek gibi konuşsun, Ergenekon’a, askerî darbeye, “yok mu kapatılacak bir parti” diye ortada dolaşan Anayasa Mahkemesi’ne gerek kalmaz. AKP kendi kendine kadük olup silinir ortadan. Belki de bunu bildikleri için Ergenekoncular, AKP’yi bölme planı yaparken ilk sıraya Çiçek’in ismini yazmışlar. Çiçek, AKP’yi sadece bölmez, bir fırsat verilirse un ufak eder. Hatta anlayabildiğim kadarıyla, bir fırsat verilmezse de bunu yapmak niyetinde.


AYTAÇ YALMAN’IN KANKASI


Cemil Çiçek’in bu tür derin irtibatları aslında Ankara’da uzun süredir konuşuluyor. Özellikle de TSK’nın en şahinlerinden dönemin Jandarma Genel Komutanı Org. Aytaç Yalman’la olan samimiyeti.


Yalman’ın emekli olurken özel olarak veda ziyareti yaptığı dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek, paşayla  bağları hayli güçlü olan bir isimdi.


Ergenekon iddianamesinde ve darbe günlüklerinde sözkonusu dönemde Aytaç Paşa’nın darbe tertibi içinde olduğu ortaya çıktı. İşte o dönem Cemil Çiçek’le Org. Yalman defalarca biraraya geldiler.


Cemil Çiçek’in ismi o günlerde derinlerin Cumhurbaşkanı Adayı olarak da geçmişti. Çiçek’in özellikle Doğan Grubu’yla iyi ilişkileri dikkat çekiyor.


Hatta AKP’ye en sert muhalefeti yapan Star Tv Haber Bülteni’ni hazırlayan Hürriyet Yazarı Yılmaz Özdil, geçtiğimiz günlerde Çiçek için “Türkiye’nin emniyet sbopu”  demişti.


ERDOĞAN'IN DA TAHAMMÜLÜNÜ AŞTI


Ergenekon iddianamesiyle yavaş yavaş açığa çıkmaya başlayan ilişkiler Cemil Çiçek’in etrafındaki çemberi daraltırken, dün de Başbakan Erdoğan ilk kez kendisini direkt olarak hedef aldı ve seçim sonuçlarıyla ilgili Çiçek’in yaptığı değerlendirmeyi sert biçimde eleştirdi.


Çiçek’in bir diğer samimiyet ise Yahudi Cemaati lideri Bensiyon Pinto'yla olan sıkı samimiyeti. Çiçek ve Pindo defalarca bir araya geldiler. Bilindiği gibi Cemil Çiçek’in dünürü Nurcan Cicioğlu, Fenerbahçe Lions Kulübü’nde 2003-2004 yılları arasında başkanlık yaptı. Türkiye’de Büyük Üstad olabilmek için Fenerbahçe Lions Kulübü başkanlığı yapmak gerekiyor. Bu açıdan oldukça önemli bir konum...


ÇİÇEK HAKKINDAKİ İDDİALARLA İLGİLİ NE DEDİ?


ÇİÇEK: BÖLGE PARTİLERİ OLUŞTU
Öte yandan Milliyet Gazetesi Yazarı Fikret Bila, Cemil Çiçek'le tartışmalara ilişkin yaptığı röportajı yazdı. Başbakan Yardımcısı Çiçek yerel seçimin sonunda bölge partileri oluştuğunu söylüyor:


“Seçim sonuçlarını Türkiye haritası üzerine yerleştirdiğinizde, bölge partileri ortaya çıkıyor. AKP bunun dışında. Biz Türkiye partisiyiz ve her tarafta varız. Ama diğerleri için bu geçerli değil. DTP Güneydoğu’da var, daha önce de vardı, şimdi kuzeye de çıktı, Iğdır’ı da aldı.'Ermenistan sınırı' ne anlama geliyor?


Daha önce güney sınırındaki bir bölgedeydi şimdi İran, Ermenistan sınırına da sıçradı. CHP kıyı şeridinde var. MHP İç Ege’de var. Ben, ‘bu tabloya her parti stratejik bakmalı, bu partiler biz niye bazı bölgelerde yokuz diye, partiler üstü bir bakışla sonuçları analiz etmeli’ dedim. Biz böyle yapıyoruz, nerede oy niye artmış, nerede niye azalmış, öyle bakıyoruz.”


DEMEK Kİ GÜNEYDOĞU'DA PROBLEM FARKLI
Cemil Çiçek  DTP ile ilgili değerlendirmesinde ne kastettiğine ilişkin zoruya ise şu yanıtı veriyor:
“Şimdi biz ne kadar çok hizmet edersek o kadar çok oy alırız diye bakıyoruz. Bu doğru bir mantıktır. Nitekim Sayın Başbakanımız da ‘biz hizmet siyaseti yapıyoruz, kimlik siyaseti yapmıyoruz’ dedi. Güneydoğu’ya da birçok hizmet yapıldı.


Ama rakip parti olarak DTP, hiç hizmetten bahsetmedi, onun söylemi tamamen kimlik siyasetiydi. Ve bu siyaset, hizmet siyasetinden daha fazla destek gördü. Benim üzerinde düşünülmesi gerekir dediğim, budur. Demek ki Güneydoğu’da problemler farklı.


"Bu incelenmeli diyorum. Ben inceleme yapılmadan ‘şudur’ diyemem. Bu sonuca bakıldığında demek ki ya adaylarda veya söylemde bir şeyler var. Bunu analiz etmek gerekir.


Partiler, hep kazandıkları üzerinde duruyor. Bulundukları noktayı daha güçlü göstermeye çalışıyor. Ama kaybettikleri üzerinde durmuyorlar. Neden sadece ‘şu bölgede varız da bu bölgede yokuz’ demiyorlar. Oysa bunun üzerinde durmaları gerekir.


Stratejik bakış dediğim bu. Partiler, bütün Türkiye için siyaset yaptıklarına göre ‘neden burada varız da burada yokuz’ diye araştırma yapmaları gerekir. ‘Ben neyi yanlış yapıyorum da buralarda yokum’ diye incelemesi lazım.”


BÖLÜNME RİSKİ SÖZÜ
Çiçek, Bila'nın "DTP’yle ilgili değerlendirmesinin bir bölünme kaygısından mı kaynaklandığı" sorusuna ise şu yanıtı veriyor: “Bölünme riskiyle ilgili olarak her zaman değerlendirme yapılır. Birtakım spekülasyonlar da yapılır. DTP’nin Iğdır’ı, Van’ı almasını ben önemsiyorum. Irak, İran, Ermenistan sınırlarındaki bölgeler. Farklı problemler var. Diğer partiler ‘buralarda neden yokuz’ diye düşünmeli, bunu söylüyorum.” 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler