YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Çiçek: Aday senaryolarına giremem!
Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili Meclis Başkanı Cemil Çiçek, "Ben cumhurbaşkanlığı seçiminde sorun görmüyorum ortada bir merak var" dedi.
Cemil Çiçek: Aday senaryolarına giremem!
07 Nisan 2014 / 13:42 Güncelleme: 07 Nisan 2014 / 13:49

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, NTV canlı yayınında Funda Görey'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Çiçek, "Köşk seçimi değil yerel seçim sonucu konuşulmalı. Dikkat etmemiz gereken husus olayları ve kişileri tartışıyoruz. Bu topluma konuştuğumuzu konunun kuralı nedir, siyaset biliminde ne ne olması gerekiyor bunları konuşmalıyız. Ben cumhurbaşkanlığı seçiminde sorun görmüyorum ortada bir merak var" dedi.

Seçimler bitti. Haritaya baktığınızda ortaya çıkan sonuçları nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya, Çiçek, "Türkiye 30 Mart'ta bir önemli seçimi daha geride bıraktı. Seçimler bitti ancak seçimlerin iyi bir değerlendirilmesi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçların siyasete verdiği talimatlar iyi okunmalı. Her seçimin bizim demokrasi kalitemizi daha da artırması lazım. Türkiye'de kurulan her parti Türkiye partisidir. Sonuçlara bakınca bölgesel sıkışmalar görülüyor" diye yanıt verdi.

"Köşk seçimi değil yerel seçim sonucu konuşulmalı"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Çiçek, "Köşk seçimi değil yerel seçim sonucu konuşulmalı. Dikkat etmemiz gereken husus olayları ve kişileri tartışıyoruz. Bu topluma konuştuğumuzu konunun kuralı nedir, siyaset biliminde ne ne olması gerekiyor bunları konuşmalıyız. Ben cumhurbaşkanlığı seçiminde sorun görmüyorum ortada bir merak var. Falanca şahıs mı olacak o olursa ne olur ne olursa böyle olur. Değerlendirmeler yapılıyor. 2007 seçimlerinde AYM'nin vermiş olduğu 367 kararı cumhurbaşkanlığı seçimini sıkıntıya soktuğu için bu krizi Türkiye'nin aşması lazım. Şahıslarla ilgili değerlendirme yapmam, ben kuralı konuşuyorum" diye konuştu.

Yetki çatışması yaşanır mı?

Çiçek, "Çok yetkili bir cumhurbaşkanı var, eskiden sembolikti. Cumhurbaşkanı'nın çok yetkisi var ama sorumluluğu yok. Çok yetkili bir cumhurbaşkanı çok etkili bir başbakan. Bu ister istemez bir kısım tartışmaları çıkaracak. Bazen Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkisi sıkıntılı olmuştur. Siyaset kurumu buna çözüm bulmak zorunda. Anayasa değişmezse sorun kişilerin demokratlığına kalır. Rahmetli Turgut Özal ile çalıştım. Sabır küpü gibi bir adamdı" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı

"Başbakan aday olur mu? Gül yeniden başbakanlığa döner mi?" şeklindeki soruya Çiçek şu şekilde yanıt verdi: "Ben o değerlendirmeyi yapmam. Siz kuralı konuşmayacaksınız falanca olursa nasıl oluru konuşacaksınız. Aday senaryolarına giremem."

AYM'nin Twitter kararı: Özgürlük sorumsuzluk değildir

Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'ın açılması yönündeki kararını değerlendirmesi istenen Çiçek, "Özgürlük esastır. Çağımız özgürlükler çağı. Ama özgürlük sorumsuzluk değildir, hiçbir özgürlük de sınırsız değildir. Kuralları ortaya koyalım sonra kim doğru söylüyor bakalım. Özgürlüklerin kötüye kullanılmaması gerekiyor. Özgürlük-sorumluluk dengesi iyi kurulmalı. Kişisel başvuru hakkı varsa, içtihatları da yeni oluşacak. Her başvuru ille de kabul edilecek diye bir şey yok. Meclis seçimlerine girmezden evvel sosyal medya ile ilgili bir kısım düzenlemeler yaptı. Bunlar yeni uygulamaya başlatılıyor. Endişe etmeye gerek yok. Kural bazında bu tartışmaları o zaman mesele kalmaz. Kişileri olayları konuşmak bizim işimize geliyor" diye konuştu.

"Soruşturma açılırsa 15 kişilik komisyon kurulur"

"Meclis yarın açılıyor öncelikle 4 eski bakan hakkındaki soruşturma önergeleri okunacak. Hem muhalefetin hem de bakanların kendileri hakkında verdikleri önergeler var. Bunlar birleştirilecek mi?" sorusu üzerine şöyle konuştu: "Sayın bakanların Meclis Başkanlığına ve parti grubuna müracaatları var. 5 tane de önerge verildi. Birisi AK Parti'nin tümünü kapsayan ve CHP'nin her birini kapsayan önerge. 3 Mayıs'tan önce bu konu Genel Kurul'da konuşulur. Soruşturmalar partilerle ilgili değil vekillerle ilgili. Evvelden danışma kurulunda konuşacağız. Ayrı ayrı mıdır birlikte midir tartışılıp karara bağlanacak. Soruşturma açılırsa 15 kişilik komisyon kurulur."

"Biz çözmeyeceğiz de kim çözecek?"

Çözüm sürecine ilişkin Çiçek, "Çözüm süreci konusuna partilerin bakışı farklıdır. Çözüm sürecini doğru bulanlar olduğu gibi yanlış bulanlar da var. Sorunu çözmek Türkiye'nin görevi. Bu sorunu biz çözmeyeceğiz de kim çözecek? Başkası mı çözecek? Çözüm, Türkiye'nin tümünün kucaklarsa süreç sıkıntısız olur" dedi.

"Erken seçim şartları oluştuğunu görmüyorum"

Çiçek, erken seçimin söz konusu olmadığını da belirterek, "Seçimler 2015'te. Ben erken seçim şartları oluştuğunu görmüyorum" dedi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler