YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemil Bayık: ABD ile PKK arasında temas var
KCK Eş Genel Başkanı Cemil Bayık, PKK'nın, ABD dahil koalisyon güçleriyle temasının olduğunu ifade etti.
Cemil Bayık: ABD ile PKK arasında temas var
25 Nisan 2016 / 11:39 Güncelleme: 25 Nisan 2016 / 15:38

KCK Eş Genel Başkanı Cemil Bayık, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ndeki Kandil Dağları'nda BBC'nin sorularını yanıtladı.

Uluslararası güçlerden kendilerine mektupla çağrılar yapıldığını söyleyen Bayık bunlara mektuplarla cevap verdiklerini belirtti.

Bayık, sivillere yönelik eylemleri kınadıklarını ancak birinci Ankara saldırısı gibi askerlere yönelik eylemlerin savaşın parçası gördüklerini söyledi.

'ABD İLE PKK ARASINDA TEMAS VAR'

Cemil Bayık Ağustos ayında ABD ile temas kurduklarını söylemiş ancak bu açıklama ardından Amerikan Dışişleri Bakanlığı bu iddiayı reddetmişti.

Bayık, BBC muhabirinin ''Kerkük'te görüştüğümüz PKK komutanları Koalisyon güçleriyle dolaylı temasları olduğunu söyledi, bu doğru mu" sorusuna şu cevabı verdi:

"Dolaylıdan da öte direkt de sayılabilir. Çünkü bizim güçlerimizin DAEŞ'le nasıl mücadee ettiğini dünya alem biliyor. Kaolisyon güçlerinden gizli, DAEŞ'le mücadele yürütülmedi. Zaman zaman görüşmeler bile olmuştur. DAEŞ'e karşı mücadele eden, gerillayla iletişime geçmek zorunda."

Bayık, muhabirin bu temasla ABD'den mi bahsettiği sorusuna, "Amerika'dan da, İngiltere'den de… Koalisyon güçlerini temsil eden esas Amerika'dır tabi. Sorun Amerika'yla veya başka biriyle görüşüp görülmeme sorunu değildir" cevabını verdi.

ab-002.jpg

seni kurduranda ..
 // atiker
kudutturanda kullananda koalisyon dediğin kan içiçi emperyalist devletler daişde esatta onların köpeği obaba dediğine bak nasılda kendilerini ele veriyor bir kara harakatı ile esatı götürmek yanlış bir eylem olurmuş esat orda kalmalıymış işte türkiye ve islam aleminin düşmanları al açık ortada eğer müslümanlar vahdetde birlikte bir olmasalar oluk gibi kanları dökülmeye fakirlikle yoksullukla aşağılanmayla imtihanları bitmeyecek ama adam gibi birlik ensar gibi öyle yalandandan değil sözünü söyley...
25 Nisan 2016 Pazartesi 13:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler