YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemevlerinin o masrafını Diyanet karşılayacak!
Cemevlerinin o masrafını Diyanet karşılayacak!
13 Kasım 2014 05:30
Alevi açılımı kapsamında, somut adımlar atmaya başlayan hükümet, Cemevlerinin masraflarının Diyanet tarafından karşılanması kararını aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Alevi açılımı kapsamında verdiği talimatla cemevleri için yeni adımlar atılacak. Yapılacak yasal düzenleme ile cemevleri camilerin yararlandığı tüm imkânlardan yararlanabilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun göreve gelir gelmez çözümü konusunda talimat verdiği Alevi açılımı ile ilgili yeni adımlar atılacak. Yapılacak çalışma ile ilk olarak cemevlerinin ihtiyaçları kamu bütçesinden karşılanacak.

Diyanet ödeyecek

İbadet yerlerine bazı haklar tanıyan 12 Nisan 2002 tarih ve 2002/4100 sayılı Bakanlar Kurulu kararının 2(f) bölümünde yer alan ibadethanelerin (cami, mescit, kilise, havra ve sinagog) elektrik ücretlerinin Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanmasına dair hükmü cemevleri için de uygulanacak.

Söz konusu kararda ibadet yerlerinin elektrik giderlerinin takip eden yılda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütçesine konulacak ödenekten karşılanacağını belirtiliyor. Yine bu madde ile ibadet yerlerinin su giderleri için ortalama fiyat uygulanmasını öngörülüyor.

Kanuna ek yapacak

Bu çalışma için düşünülen ikinci yol ise 3194 Sayılı İmar Kanunu'na yapılacak bir ekleme olabilecek. Konuyla ilgili taraflar arasındaki görüşmeler sonucu nihai mutabakat Başbakan Ahmet Davutoğlu'na sunulacak.

Belediyeler planlarında yer verecek

İmar Kanunu'nda yapılması öngörülen bir diğer değişiklik ise belediyelerin ibadethane ve sosyal tesisler konusunda vereceği ruhsatlandırmalara ilişkin düzenleme olacak. Belediyeler imar ile ilgili çalışmalarında bölgenin demografik durumunu göz önüne alarak cemevleri içini alacak şekilde uygulanması olacak. Buna göre; belediyeler imar planlarının düzenlenmesinde, ibadet yeri için yer ayırırken cemevleri için de bu yer tahsis edilebilecek.

 

YENİ ŞAFAK

1
 // 1
suistimal edilmemesi icin siki bir denetleme sistemi olusturulmasi gerek...
13 Kasım 2014 13:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler