YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemaat'in yüzde 25'i CHP'ye oy verir
Ülke TV'de ekrana gelen Arafta Sorular'ın bu haftaki konuğu Zaman Gazetesi Yazarı Etyen Mahçupyan oldu.
Cemaat'in yüzde 25'i CHP'ye oy verir
03 Şubat 2014 / 16:10 Güncelleme: 03 Şubat 2014 / 22:40

Mahçupyan, 17 Aralık operasyonundan sonra Hizmet Hareketi ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında bir yakınlaşmanın olduğunu ve CHP'nin bu yakınlaşmayı siyasallaştırıp, kullanabileceğini vurguladı.

Esra Elönü'nün hazırlayıp sunduğu Arafta Sorular programına konuk olan Zaman Gazetesi Yazarı Etyen Mahçupyan, Fethullah Gülen'in yerel seçimlerde kullanılacak oylarla alakalı bir şey söylemediği takdirde, Cemaat'in yüzde 25'inin CHP'ye oy vereceğini belirtti. Mahçupyan, ‘‘Cemaat ile CHP arasında bir yakınlaşma var.'' dedi.

Bu yakınlaşmanın CHP tarafından siyasallaştırma potansiyeli var. Ama cemaat tarafından bu potansiyel kullanılacak mı kullanılmayacak mı bilmiyoruz. Hizmet Hareketi'nin tamamen serbest kalması durumunda, yani Fethullah Gülen bir şey demezse ancak yüzde 25'inin CHP'ye gideceğini düşünüyorum. Diğer yüzde 25'i yine AK Parti'ye gider, yüzde 25'i oy vermez, yani oylar dağılır'' dedi.

"‘Cemaat, yargı ve polis içinde kendisine siyasi bir misyon biçiyor''

Zaman Gazetesi'nin güçlü kalemlerinden olan Mahçupyan programda ayrıca, Cemaat'in yargı ve polis içerisinde yapılandığını vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu: ‘‘Kimin üye kimin üye olmadığının belli olmadığını düşünürsek herhangi bir insanın cemaate yakın veya kendini içinde sunma şansını gözden kaçırmamak lazım.

Böyle bir ortamda yargı ve polisin içinde bir yapılanmanın kendisine siyasi bir misyon biçerek davranmaya çalıştığını gözlemliyoruz. Bu tüm cemaati ne kadar tanımlar? bu açık uçlu bir soru.''

 

HABER7

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler