YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemaat ve derneklerden Gülen'e büyük tepki
Gülen’in son yazdığı mektubunda diğer cemaatleri de kışkırtan ifadeler kullanmasına büyük tepki var.
Cemaat ve derneklerden Gülen'e büyük tepki
07 Ocak 2014 / 00:08 Güncelleme: 07 Ocak 2014 / 00:09

Cemaat ve dernek mensupları yaptıkları açıklamada; “Asıl ötekileştirmeyi Gülen ve cemaati yapıyor. Kendince imalı kışkırtmada bulunuyor. Cemaatini kendi yalnızlaştırdı. Herkese cephe aldı. Şimdi kendine destek arıyor” dediler.

Fethullah Gülen'in, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e hitaben yazdığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de paylaşılması gerektiğini belirttiği mektubunda, İslami duyarlılığa sahip cemaat ve dernekleri tehdit etti. Gülen mektubunda; "Ayrımcılık ve meşrepçilik gibi hatalı düşünce ve çirkin işlerin önü alınmazsa yarın Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri muhiblerinin, Süleyman Efendi'nin talebelerinin, İlim Yayma Cemiyeti'nin, Menzil mensuplarının ve diğer meşreplerin/mesleklerin de aynı muameleye maruz kalacaklarını (belirtti)" ifadelerini kullandı. İslami duyarlılığa sahip cemaat ve derneklerin temsilcileri; Fethullah Gülen'in açıklamalarının tehdit olduğuna dikkat çekti.

Kayan: Şimdi mi akıllarına geldi?

Ramazan Kayan Hocaefendi, Fethullah Gülen'in açıklamalarını eleştirdi ve "Başka grupların varlığına tahammül edemeyenlerin akıllarına cemaatler bugün mü geldi?" diye sordu

"Esas kim kimin üstüne gidiyor buna bakmak lazım" diyen Kayan, "Ava giden avlanmıştır. Etkisiz hale getirmek istediği siyasi irade kendisini zor durumda bırakınca bu defa diğer cemaatleri ve camiaları yanlarına çekmeye çalışmış ve mazlumiyet rolüne girmiştir. Bugüne kadar kendi cemaatinin dışında hiçbir cemaatin varlığına tahammül edemeyenler, kendi kadrolarını oluşturdukları yerlerde başka gruplardan kimselerin varlığına tahammül edemeyenlerin bugün mü akıllarına cemaatler geliyor? Direnen İslam'ı, ılım bir İslam ile engelleme noktasındaki gayretler devam ediyor. Bunu da basiretle görmek lazım" dedi.

Talu: Onlar ötekileştiriyor

Mehmet Talu Hocaefendi de, Fethullah Gülen'in şahsi değerlendirmede bulunduğunu söyledi. Talu, "Biz her zaman ümmet birliğini savunuyoruz. Meşrepler, mezhepler farklı olabilir ama ümmet birliğini kollamak gerekir. Dinin emri budur. Herkes kendi cemaatini, kendi hocasını, kendi meşrebini daha çok sevebilir, daha çok beğenebilir. Ama ötekileştirmemek lazım. Bu taarruz sadece hükümete karşı değil, memlekete, millete ve özellikle Müslümanlara yönelik bir harekettir. Biz İsmailağa Cemaati olarak Fethullah Gülen Cemaati'ni hiçbir zaman karşımıza almadık. Hiçbir cemaati de almayız. Ancak hataları söyleriz. Niyetin varsa git bir parti kur ve bu çatı altında yap. Cemaat adı altında siyasetle uğraşmak kesinlikle doğru değildir. Gülen cemaatinin amacı idareyi ele geçirmek. Buna hiçbir yönetim izin vermez" dedi.

Kader: Hedef gösteriyor

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader ise, "Ayrımcılık ve meşrepçilik gibi hatalı düşünce ve çirkin işlerin önü alınmazsa yarın Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri muhiblerinin, Süleyman Efendi'nin talebelerinin, İlim Yayma Cemiyeti'nin, Menzil mensuplarının ve diğer meşreplerin/mesleklerin de aynı muameleye maruz kalacaklarını ifade eden ve her kesimi derinden üzen cümlelerin bulunması, kurumların da açık ve net biçimde hedef alındığını ortaya koymaktadır. Bundan hiç kimse kazançlı çıkmayacaktır. Meslek, meşrep, tarikat, kurum, kuruluş, cemiyet, dernek ve vakıf çalışmaları günden güne artarak devam edecektir" dedi.

Kahraman: Gerçeği ifade etmez

Birlik Vakfı kurucu üyelerinden ve eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman da, "Mektupta bahsedildiği gibi bir yayılmanın olması mümkün değildir. Mevcut iktidarın fikri yapısı bellidir. O mektupta böyle bir beyan varsa bu tespit yanlıştır. Gerçeği ifade etmez" şeklinde konuştu.

Kalay: Bir ima bir tariz vardır

Avrupa İslam Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Şerafettin Kalay ise, Fethullah Gülen'in sözlerini eleştirdi ve "Kendini ayrıcalıklı ve diğerlerinden üstün görmek ve çok farklı bir cemaat olarak görmek çok belirgin bir şekilde bu cemaatin içinde vardır. Cemaat bu tenkiti ilk önce kendi içine döndürmeli, kendi bünyesinde 'Bunlar var mı yok mu?' demeli ve bunun tahlilini bir yapmalıdır. Kendi cemaatine tavsiye ettikten sonra başkalarına da tavsiye etmelidir. Doğru olan budur. Ayrımcılık anlayışıyla hareket etmek elbette doğrudur. Ancak bunun içinde bir ima vardır, tariz vardır. Tariz de doğru değildir. Bunu tavsiye eden cemaat ilk önce kendileri yapmayacaklar. Cemaat bugün yalnız kaldıysa bunu başkası yapmadı. Cemaat kendisi bir nevi herkese cephe alarak kendisini yalnız bıraktı. Eden kendisine eder, başkası bir şey yapmadı onlara. Burada 'bakın bugün beni yalnız bırakırsanız yarın aynı şey sizin de başınıza gelebilir' mesajı vardır. Dediğim gibi bu da bir tarizdir" dedi.

 

YENİAKİT

 

YOLUN SONU GÖZÜKÜYOR !
 // BATUHAN
Balon gibi aniden şişirip şimdide patlattılar.Güya Başbakanı muhatap almıyor, Cumhurbaşkanını da Onure ederek RTE den ayrı düşürmeye ,altarnatif gibi göstermeye, her geçen gün düşmanlığını arttırıp diğer cemaatleri de kışkırtarak yandaş arama gayretine düşüyor.Keskin sirke küpüne zarar verirmiş. "Yolun sonu gözüküyor". Zira her şeyin bir Bedeli ve Hesabı var.Benim tanıdığım Başbakan size yem olmaz.Sağdan yaklaşarak bu Milleti aldattığınız "YETER Artık SÖZ MİLLETİN". ...
07 Ocak 2014 Salı 08:38
01:41
 // MENKIBE
Bu anlatacağım yüzde 100 gerçektir. Öyle uyduruk Stv filmlerinden değildir. Tanıklar ve olayın kahramanları hayattadır. Mahallemizde kocası Menzil müridlerinden bir kişinin hanımı kanser olmuştu. Doktorlar o zamanlar (20 yıl önce) artık götürün evinde ölsün demişlerdi. Kadını eve getirdikleri ertesi sabah, evdekiler kadının sapasağlam kahvaltı hazırladığını görmüşlerdi. Büyük bir şaşkınlıkla 'bu ne haldir' diye sorduklarında, 'beni getirdiğiniz gece, bir gurup sarıklı ve nur yüzlü adamlar beni ameliyat etti. Bu da ameliyat izim' dedi. Gerçekten de 10cm uzunluğunda karın bölgesinde ameliyat izi vardır. Anam, gözüyle görmüş. Anama da, kendi anlattı. O kadın hala hayatta. Şeyh uçmaz, müridi uçurur demeyin. Ben bu ailenin en ufak bir riya ve gösterişini görmedim....
07 Ocak 2014 01:41
00:40
 // GÖNÜL BİR OLUNCA
Gönül bir olunca, kulak da aynı sözleri işitiyor. Bu faşist cemaat, İslam'ı kendi tekeline almak, pısırık ve vurdumduymaz ahmak müslüman yetiştirmek peşinde. Diğer ehli sünnet cemaatlerine asla ve asla tahammülleri yok. Gerçek ve asıl niyetleri, ehli sünnet'in kökünü kazımak. Kendi adamlarını fitne için bu cemaatlere sızdıran bu şer odağı deccal, ehli sünnet alim ve şeyhlerimizin firasetinden, bihaberdir. 'Müslümanın firasetinden korkunuz; zira o Allah'ın nazarı ile bakar' hadisinden münafık ne anlasın ki?
Hatırlatma ve uyarı: Bu şer odağı cemaatin, özellikle ilçelerde görev yapan kaymakam adamları olduğu his ve kanaatindeyim....
07 Ocak 2014 00:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler