YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemaat okulunda linç girişimi
Adana Bilfen Koleji'nde hükümete karşı yürütülen kara propagandayı soruşturan MEB müfettişlerinin saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Görevlilerin bulunduğu odayı basan bir grup, Başbakan Erdoğan'a da ağır hakaret ve küfürler etti.
Cemaat okulunda linç girişimi
16 Mart 2014 / 10:00 Güncelleme: 16 Mart 2014 / 11:35

Özel okullarını, dershanelerini ve yurtlarını Başbakan Erdoğan, hükümet ve AK Parti'ye karşı kara propaganda merkezleri haline dönüştüren Fethullah Gülen hareketi, velilerin şikayeti üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfettişlerine ağır küfür ve hakaretler yağdırıyor. Vatandaşlardan gelen şikayetleri ve ses kaydı iddialarını araştırmak üzere paralel örgütün Adana Özel Çukurova Bilfen Koleji'ne giden MEB görevlileri, beklemedikleri manzaralarla karşılaştı.

14 Mart Cuma günü okul müdürünün odasında velilerle görüşen müfettişler, görüşme sırasında veli olup olmadığı belli olmayan kişilerin baskınına uğradı. Müfettişlerin bulunduğu odayı basan ve hukukçu olduklarını iddia eden bir grup, 'Siz nasıl böyle kanunsuz bir yazıya dayanarak inceleme yaparsınız. Ya onurunuzla çalışın ya da ceketinizi çıkarın gidin, adliye önünde arzuhalcilik yapın' diyerek hakaret etti.

Odaya baskın düzenleyen şebeke mensuplarının sayısı sürekli artarken, hakaretlerin derecesi de arttı. Aralarında 'hoca' ve 'veli'ler de bulunan şahıslardan oluşan grup, sarfettikleri ağır sözlerin dozunu artırarak bir süre sonra açıktan küfür etmeye başladı. Veli olup olmadığı belli olmayan bir kişi, çalışma masasını yumruklayarak, 'Siz kimsiniz lan, sizin a... Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da a... Size görev veren valinin de a... Hepinizin a...' diyerek odayı terk etti. Odada bulunan diğer şahıslar da 'Sizi burada istemiyoruz. Defolun gidin' diyerek hakaretlerini sürdürürken, yine avukat olduğunu ileri süren bir başka şahıs da soruşturmanın siyasi olduğunu ileri sürdü. Kalabalık arasından 'P... çocukları, s... gidin' gibi sinkaflı küfürler edilmeye devam edildi.

Alenen linç girişimi!

Adana Özel Bilfen Koleji'nde müfettişlere yönelik linç girişimi çağrıları yapan bir kadın, 'İçinizde erkek yok mu? Şunlara dalıp saçlarını başlarını yayalım' dedi. Müfettişlerin üzerine yürüyen kalabalığı okul müdürü engellemeye çalışırken, azılı grubun fiili saldırısından endişe eden müfettişler arka kapıdan çıkarak okulu terk etti. Paralel yapı mensuplarının küfür, hakaret ve linç girişimine maruz kalan 3 müfettiş, yaşadıklarını tutanak altına alarak, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Sistematik kampanya

Milli Eğitim Bakanlığı, paralel örgütün gazetelerinde yayınlanan iddiaları kesin bir dille yalanladı: 'Aynı gün, aynı üslup ve aynı çarpıtmalarla bir grup gazeteye servis edilen iddialar, maarif müfettişlerimizi yıldırmaya yönelik sistematik bir karapropaganda çalışmasıdır'

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Adana'da okullardaki teftişe yönelik iddiaların tamamen asılsız ve kamuoyunu yanlış yönlendirme amaçlı olduğunu belirterek, 'Aynı gün, aynı üslup ve aynı çarpıtmalarla bir grup gazeteye servis edilen bu iddiaların, kurumlarımızı yıpratmaya ve özellikle görevini yapan maarif müfettişlerimizi yıldırmaya yönelik sistematik bir kara propaganda çalışması olduğu görülmektedir' ifadesini kullandı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bazı gazete ve internet sitelerinde 'Sorgu odasında akıl almaz sorular', 'Atatürk mü Başbakan mı', 'Velileri isyan ettiren soru', 'Okul karıştı', 'Adana'da MEB müfettişi terörü' ve 'Skandal soru' başlıklarıyla asılsız haberler yeraldığı anımsatıldı.

Suç duyurusu

Müfettişlerce, hiç kimseye haberlerde iddia edildiği türden soruların kesinlikle yöneltilmediğine işaret edilen açıklamada, 'Yasal denetimi çarpıtarak haberleştiren, kamu görevlilerinin görevlerini yapmasının engellenmesini teşvik eden, alenen yalan haber yapan bu yayın organları hakkında da suç duyurusunda bulunulacak' denildi. Maarif müfettişlerinin, keyfi olarak herhangi bir araştırma, inceleme ve soruşturma yapmalarının mümkün olmadığına işaret edilen açıklamada, müfettişlerin bu prosedüre uygun biçimde 14 Mart Cuma günü Adana'daki Çukurova Bilfen Koleji'ne gittikleri bildirildi. Bakanlığın açıklamasında, müfettişlerce incelemeye başlanmadan önce, müdür odasında, okul yöneticilerine, öğretmenlere ve

velilere, okulda bulunma amaçları ve müfettişlik çalışma usûl ve kuralları hakkında ayrıntılı bilgi verdikleri de vurgulandı.

Okulda siyaset olmaz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'bazı özel yurt ve okullarda Başbakan aleyhinde propaganda yaptırıldığı' iddialarına ilişkin müfettişlerin soruşturma başlatmasıyla ilgili olarak, 'Okulda siyasete izin yok' mesajı verdi. Bozdağ, 'Okullar hangi partiye oy verileceğine ilişkin telkinin yapıldığı yer değildir. Özel okul olsun, kamu okulu olsun bütün okullarda sadece yavrularımızın iyi eğitim alması için müfredatta olan konuların doğru öğretilmesi için yasalara göre eğitim öğretim yapılır. Eğer okulda siyaset yapılırsa, Türkiye'nin Başbakanına karşı veya hükümete karşı birtakım iftiralar, küfürler, orada görev yapanlar tarafından oradakilere anlatılır, ellerine broşürler verilir, dağıtılmaya kalkılır, buna dair de birtakım iddialar olursa herhalde 'okulları partinin ilçe teşkilatlarına çevirdiniz' diye herkes bunu yapanlara 'oh ne iyi yaptınız' demez. Çünkü bu suçtur. Yani Türkiye'de hiçbir eğitim-öğretim kurumu siyaset yapamaz, kanunen yasaktır' diye konuştu.

Müfettişi kovarken bir de kaydettiler

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 'Müfettişlerin bir velinin bilgisine başvurduğu sırada, veli olup olmadığı tespit edilemeyen ancak avukat olduğunu söyleyen bir kişi, çalışma odasına girerek, hakaretlerde bulunmuş, denetimin yapılmasını engellemeye çalışmıştır. Bu kişiye, yapılan çalışmanın yasal dayanakları konusunda yeniden bilgi verildiği sırada veli olup olmadıkları bilinmeyen bazı kişilerce müfettişlerimizin çalışma odası işgal edilmiş, müfettişlerimiz başta olmak üzere Bakanlığa, devlet büyüklerine galiz hakaret ve küfürler edilmiş, fiziki şiddet uygulanmış, müfettişlerimiz görevlerini yapmadan okul dışına çıkarılmaya çalışılmıştır. Üstelik bütün bu yaşanan cebir, şiddet ve hakaretler, eylemi gerçekleştiren şahıslar tarafından cep telefonlarıyla kayda da alınmıştır.'

 

YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler