YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemaat okulları kamulaştırıldı
Paralel yapının Türkiye’dekine benzer bir yapılanmaya gittiğinin ortaya çıktığı Azerbaycan’da cemaate yönelik yaptırımlar gelmeye başladı.
Cemaat okulları kamulaştırıldı
06 Mart 2014 / 11:31 Güncelleme: 06 Mart 2014 / 11:32

Azerbaycan'da Gülen Cemaati'ne ait 11 okul ve 13 dershane kamuya devredildi. A Haber'in haberine göre Aralarında Bakü'deki Çağ-Kafkas Üniversitesi'nin de bulunduğu eğitim kurumları, Azerbaycan Petrol Ve Gaz Şirketi 'Socar'a bağlandı.

17 Aralık operasyonu sonrası Türkiye'de gün yüzüne çıkan "paralel yapı"nın yurt dışında da çeşitli ülkelerde benzer bir yapıya gittiği ortaya çıkmıştı. Son olarak Azerbaycan'da cemaate ait okulların başında bulunan Enver Özeren'in Fethullah Gülen'e yazdığı mektup Azeri bir sitede yayınlandı.

Mektupta yapının Azerbaycan'da birçok kamu kurumunda kadrolaştığı ifade edilmiş, cemaatin yabancı ülkelerde bulunan nüfuzunu kullanarak, Azerbaycan üzerinde baskı kurulması istenmişti.

Azeri hükümeti, 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin ardından paralel yapının Azerbaycan'daki faaliyetlerini incelemeye almıştı.

Kısa adı ANS olan "Azerbaycan News Service" televizyon kanalı ve çeşitli internet sitelerinde ülkede cemaate ait bazı eğitim kurumlarının kamuya devredildiği belirtildi.

Haberde aralarında Bakü'deki Çağ-Kafkas Üniversitesi'nin de bulunduğu cemaate ait 11 okul ve 13 dershanenin Azerbaycan Petrol ve Gaz Şirketi 'Socar'a Bağlı "Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi" bünyesine alındığı açıklandı.

Azerbaycan devlet petrol şirketi "Socar" başkan yardımcısı Halik Memmedov da yaptığı açıklamada haberi doğruladı.

Memmedov, ülkede eğitimin kalitesini yükseltmek istediklerini, artık bu okulların "Azerbaycan Uluslararası Eğitim Merkezi"nin bünyesinde eğitimlerine devam edeceğini söyledi.

 

A HABER

bu adam
 // ömer karakuş
bu adam iyi ağlar iyi beddua eder şimdide iyi bir derin devletçi olduğu ortaya çıktı elleri kolları bayağı uzunmuş bey efendinin. Bir palavracının sonu vizyonda mutlaka izleyin çok yakında 30 marttan sonra vizyonda sakın kaçırmayın ...
06 Mart 2014 Perşembe 19:32
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler