YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cemaat ile AB’nin gizli toplantısı
17 Aralık’ta başlayan hükümete yönelik kirli operasyonun ardından Hilton’da toplanan AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerinin, Gülen cemaatine yakın Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı yöneticilerinden yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi aldıkları öğrenildi
Cemaat ile AB’nin gizli toplantısı
25 Aralık 2013 / 18:33 Güncelleme: 25 Aralık 2013 / 19:02

17 Aralık’ta başlayan hükümete yönelik kirli operasyonun ardından AB üyesi ülkelerin Ankara büyükelçilerinin, Gülen cemaatine yakın Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) yöneticilerinden yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi aldıkları öğrenildi.

Davet kimden?

Edinilen bilgilere göre 19 Aralık Perşembe günü Ankara Hilton Oteli’nde toplanan AB büyükelçileri, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil’e de davet gönderdi. Yeşil’e yardımcısı Hüseyin Hurmalı, Ankara Temsilcisi Hüseyin Mercan ve Araştırma Merkezi Müdürü Ümit Göker eşlik etti. Davetin AB’nin dönem başkanı Litvanya’dan geldiği belirtilirken, Yeşil’in büyükelçilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladığı öğrenildi. Söz konusu toplantıya ilişkin ayrıntılar vakfın resmi sitesinde şöyle yer aldı:

“Avrupa Birliği’nin aylık mutat büyükelçiler toplantısı Ankara Hilton Oteli’nde yapıldı. Hizmet Hareketi’nin tanıtıldığı ve gündeme ait meselelerin görüşüldüğü toplantıya bu ay GYV Başkanı Mustafa Yeşil konuşmacı olarak davet edildi. 19 Aralık 2013 Perşembe günü düzenlenen toplantıya ayrıca GYV Başkan Yardımcısı Hüseyin Hurmalı, GYV Ankara Temsilcisi Hüseyin Mercan ve GYV Araştırma Merkezi Müdürü Ümit Göker katıldı. Toplantıda ilk olarak Vakfın Onursal Başkanı Sayın Fethullah Gülen’e verilen 2011 Barış İnşası Ödülü ile ilgili tanıtım videosu gösterildi. Ardından GYV Başkan Yardımcısı Hüseyin Hurmalı yemek esnasında Hizmet Hareketini özetleyen bir sunum yaptı. Toplantı GYV Başkanı Sayın Yeşil’in büyükelçilerden gelen gündeme ait soruları cevaplamasıyla son buldu.”

Coni'nin küstahlığı tepki toplamıştı

Yabancı diplomatların Türkiye’nin içişlerine karışması büyük tepki toplamıştı. İstanbul merkezli operasyon sonrası bazı AB büyükelçileriyle bir araya gelen ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone’in, Başbakan Erdoğan’ı hedef alarak, “Halkbank’ın İran’la ilişkilerinin kesilmesini istedik. Dinlemediler. Bir imparatorluğun çöküşünü izliyorsunuz” demişti.

Bu küstah girişimlere sert çıkan Başbakan Erdoğan, “Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içerisine giriyorlar. İşinizi yapın. Eğer görev alanınızın dışına çıkarsanız bu hükümetlerimizin yetki alanında olan yere kadar gider. Biz sizleri ülkemizde tutmaya da mecbur değiliz” ifadelerini kullanmıştı. İddiaları yalanlayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ise “ABD’nin, devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Böyle bir toplantı yapılmadığı gibi, haberlerde ortaya atılan iddiaların tümü tamamen yalan ve iftiradır” savunmasında bulunmuştu.

Mercan: Bilgi talep ettiler

Konuyla ilgili Akit’in ulaştığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Ankara Temsilcisi Hüseyin Mercan, büyükelçilerin kendilerinden Gülen cemaatiyle ilgili bilgi almak istediklerini belirterek, “Önceden planlanmıştı. Ev sahibi Litvanya bize davet gönderdi. Her ay bir onur konuğu davet ediyorlar. Bu ay da bizi davet ettiler. Bizden Hizmet Hareketi’yle ilgili tanıtım yapmamızı talep ettiler. Sunum yapıldı. Yemekli kısa bir toplantıydı zaten. AB büyükelçileri dışında dışarıdan katılan bir isim olmadı. Gündemdeki konuları da sordular. Ancak daha çok Hizmet Hareketi’ni merak ediyorlardı” dedi.

 

YENİAKİT

hizmetmi kime küfaramı
 // mehmet pekmez
yazıklar olsun nekadar inanmıştık her yerde savunuyorduk şimdi utanıyoruz kul hakını bilirmisiniz diyemiyorum birşeyi ögrendim dost kötü günde beli olurmuş ihanet çok açımış rabim kimsenbin yanına koymaz benondan ümüdimihiç yitirmem onun hesabı ne güzel hayırdiye görünende şer şer dede hayır varmış utanacagınız günlerde gelecek yanınızda kimse kalmayacak yazıklar olsun yazmak bile zormuş açı veriyor bunuyazacagımı söyleseler inanmazdım bukadar alçaklaşmanıza yazıklar olsun ...
26 Aralık 2013 Perşembe 02:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler