YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cem Uzan'a 6 yıl hapis cezası
Cem Uzan ve beraberindeki 20 kişinin, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde, Uzan ailesinin eski çiftliğine baskın düzenledikleri iddiasıyla açılan davada, Cem Uzan, ''Hürriyeti tahdit suçunu işlemeye azmettirmek''ten 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Cem Uzan'a 6 yıl hapis cezası
04 Kasım 2009 / 17:25 Güncelleme: 04 Kasım 2009 / 20:07

Pamukova Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve Uzan'ın avukatları katıldı.

Uzan'ın avukatlarının, reddi hakim ve savunma için ek süre talebi mahkeme heyetince reddedildi.

Kararı açıklayan mahkeme, Uzan'ı, o dönemde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen çiftlikteki baskın sırasında 3 güvenlik  görevlisinin ''hürriyetini tahdit ettirmeye azmettirdiği'' gerekçesiyle 2'şer yıldan toplam 6
 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Uzan ile birlikte ''hürriyeti tahdit'' suçundan yargılanan 20 sanık ise 3 yıl 4'er ay hapis cezası ve 488'er TL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti 20 kişinin cezalarını ise duruşmalardaki iyi halleri ve suç işlemeyeceklerine dair kanaat oluştuğu gerekçesiyle erteledi.

Zanlılar, haklarında açılan işgal suçlarından da beraat etti. Uzan ve 20 kişi hakkında, 2004 yılında çiftlik baskını nedeniyle açılan davada, ''hürriyeti tahdit, bu suça azmettirme'' ve ''hakkı olmayan mala tecavüz'' suçlarından 6 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

Uzan, 6 Ekimde de Pamukova Sulh Hukuk Mahkemesince, ''orman arazisini işgal'' ettiği gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler