YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik'e cevap Tanrıkulu'ndan
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in dün Hrant Dink suikastı ile ilgili yaptığı açıklamaya cevap CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan geldi...
Çelik'e cevap Tanrıkulu'ndan
28 Ocak 2012 / 15:33 Güncelleme: 28 Ocak 2012 / 15:48

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, ''Hrant Dink cinayetinin, AK Parti'ye rağmen değil, AK Parti yüzünden gerçekleştiğini'' ileri sürdü.

Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in ''Hrant Dink'in bir yem, AKP'nin ise bu cinayetin arkasındaki gerçek hedef olduğu'' yönündeki sözlerine değindi. Tanrıkulu, ''Hüseyin Çelik, partisinin her şeyi kendine yontan yaklaşımlarına bir yenisini daha ekledi. Dink cinayetinin örgütlü bir yapının planlanması ve tetikçiliğiyle gerçekleştiği yönünde kamuoyunda artık yaygın bir kanaat var. Bunun devletin yargısının tersine düşen, halk vicdanın bir kararı olması başlı başına tartışma konusu'' ifadelerine yer verdi.

Dink cinayetinin, ülkedeki eşitlik, adalet, haklar gibi kavramların da katledildiği bir olay olduğunu, bu nedenle büyük sembolik öneme sahip olduğunu savunan Tanrıkulu, şunları kaydetti:

''Bu cinayet, AKP'ye rağmen değil, AKP yüzünden gerçekleşmiştir. Ortadaki deliller, o dönemin iktidarının ya büyük bir ihmalden ötürü veya olacaklara göz yummaktan dolayı birinci dereceden suçlu olduğunu göstermektedir. Ancak, her zaman olduğu gibi AKP yine 'mağdur' rolünü oynuyor. Çelik'in açıklamasına bakılırsa Hrant, AKP'ye yönelik bir komplo teorisinin figüranı. Bir yerde bir yanlışlık var; AKP, hem İsrail'e kafa tutan bölgenin lideri rolünde hem de dava kararına göre, 'birkaç gencin' işlediği cinayet karşısında çaresiz, mağduriyet içinde aciz. Muhtemelen bu davanın sonucunda Hrant Dink, cinayete kurban gidip AKP'yi mağdur etmekten suçlu bulunacak; ne yazık ki. Biz de giderek 'derin devlet' dediğimiz şeyin, iktidar odaklarının, kim olurlarsa olsunlar, her şeyi kendilerine yontan 'sığ' bir zihin dünyası olduğunun farkına varıyoruz.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler