YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik: Yeni anayasa için mutabakat sağlandı
AK Parti sözcüsü Ömer Çelik Davutoğlu - Kılıçdaroğlu görüşmesi sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik yeni bir anayasanın zorunluluğundan iki tarafın da mutabık kaldığı ve MHP ile görüşmeden sonra her şeyin çok daha netleşeceğini söyledi.
Çelik: Yeni anayasa için mutabakat sağlandı
30 Aralık 2015 / 16:55 Güncelleme: 30 Aralık 2015 / 17:00

Görüşme sonrası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik görüşmenin çok iyi geçtiğini söyledi.

Çelik'in açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Çelik'in konuşmasından satır başlar:

Beyin fırtınası oldu, asıl konu yeni anayasaydı. Anayasa konusunda bir revizyon dönemini geri bırakması gerektiğini ve tam bir reformun gerçekleşmesi gerektiğini ifade etmiştir sayın Başbakan. 

Darbe hukukunun izlerinin silinmesi için bir mutabakat var. Bununla ilgili çalışma çerçevesinde mevzuatımızın arındırılması konusunda görüşlerimiz bildirilecek. 

"MİLLETİN GERÇEK ANLAMDA DEVLETİN SAHİBİ OLMASINI TARTIŞALIM"

Başkanlık sistemi çerçevesinde sadece etiket düzeyli tartışmaların lüzumsuz olduğu gerektiğini ve içinin önemli olduğunu belirttik. 

Türkiye'de gerçek anlamda milletin devletin sahibi olmasını sağlayacağını tartışalım istiyoruz. Sistemler savunulurken olumsuz örnekleri de var. 

AB konusunda kararlılığımız vurgulandı. İçtüzük de ele alındı. Meclis'in çalışma biçimi gözden geçirilmeli. Çalışmayı yapan herkes bu Meclis'te bulunuyor. İç tüzüğün değişmesi konusunda konuştuk.

Bundan sonrasında MHP ile görüştükten sonra tablo daha geniş çerçevede ele alınmış olacak. Önemli olan bu sistemlerden hangisinin kuvvetler ayrılığını temin edebileceği. Halkın daha çok özne olduğu bir anayasal yatırımı nasıl ortaya çıkarabiliz buna odaklanmamız gerektiğini düşünüyoruz. 

"İHTİYAÇ DUYULDUĞUNDA YENİ BİR GÖRÜŞME OLUR"

Biz her siyasi partiden randevu isteriz. Halkın oy verdiği partiye vatandaşlarımıza duyduğumuz saygı gereği randevu isteriz. HDP yöneticilerinin gayri ciddi tutum takınlamaları ve Türkiye'yi zedeleyici tutum almaları bu randevu iptalinin sebebidir. 

4'ünde de MHP ile görüşeceğiz. MHP gibi Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan bir partinin anayasa çalışmasında olması önemlidir. 

İhtiyaç duyulduğu zaman yeni görüşme de olur liderler düzeyinde. 

Sadece etiket düzeyinden gidilmez başkanlık sisteminde. Türkiye'de gerçek bir hukuk devletini hangi sistemde temin edebiliriz? İçerik tartışmasına geçelim. 

Ucu açık bir tartışma Türkiye'yi bir yere götürmüyor. Anayasayı sadece sivil siyasetçilerin yapmış olması anayasanın sivil bir anayasa olması anlamına gelmez. 

Türkiye'nin federal yapılara ya da özerk yapılara ihtiyacı yoktur. Federal ve iki meclisli bir sistem öngörmüyoruz demiştik. Biz TBMM'de büyük bir mutabakat olsa bile bu seçeneğin referanduma götürülmesini düşünüyoruz. 

BAK NASILYARI YOLDA KIVIRTACAKLAR
 // ANTALYALI HASAN
BU MHP VE CHP İLE YOLAÇIKAN YOLDA KALIR.NOKTA!!! TARİHE NOT DÜŞÜN....
30 Aralık 2015 Çarşamba 17:54
CHP VE MHP İLE TUVALETE BİLE GİDİLMEZ
 // MAHMUT HOCA
BIRAKIN ANAYASA YAPMAYI ...
30 Aralık 2015 Çarşamba 16:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler