YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik ve Elif Şafak'tan Say'a destek
Çelik ve Elif Şafak'tan Say'a destek
15 Nisan 2013 16:46
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Elif Şafak piyanist ve besteci Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezası almasıyla ilgili açıklama yaptı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 'Londra Kitap Fuarı'nın açılışına katılan Ömer Çelik burada gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevapladı.

Fazıl Say'ın hapis cezasına ilişkin bir soru üzerine Çelik, Türkiye'nin gerçekleştirdiği özgürlük alanının her geçen gün büyüdüğüne ve 4. yargı paketiyle ifade hürriyetinin önündeki engellerin biraz daha kaldırıldığını söyledi. Şahsen hiç kimsenin söylediği bir sözden dolayı yargıyla muhatap olmasını istemediğini vurgulayan Bakan Çelik, "Hele sanatçıların, kültür adamlarının yargıyla muhatap olmasını, yargı kararlarıyla muhatap olması, doğrusu bu benim temenni etmediğim bir şeydir. Fakat nihayetinde yargı karşısında sanatçı, kültür adamı, sıradan vatandaş, politikacı hepimiz eşit durumdayız. Ortaya çıkan sonuç nihayetinde bir yargı kararıdır. O sebeple söyleyebileceğim fazla bir şey yok." diye konuştu.

Fazıl Say'a verilen 10 aylık ceza süresi konusunda ise Çelik, "Bu hukukçuların değerlendirmesi gereken bir mesele. Ben hiçbir vatandaşımızın, sanatçıların, kültür adamlarının özellikle; politikacıların, hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın ifade özgürlüğüyle ilgili bir sorun yaşamasını istemem. Yargı kararları ve süreçleriyle muhatap olmasını istemem. Ama neticede ortaya çıkan bir yargı kararıdır ve şu aşamada yapacağım değerlendirme bununla sınırlı." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Elif Şafak: Zihniyet dönüşümü yaşamalıyız

Londra Kitap Fuarı'na katılan yazar Elif Şafak da Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Baktığımızda pozitif birçok şey var ve şu anki yaşanan barış sürecini çok önemsiyorum ve olumlu buluyorum. Lakin bugün öğrendik ki Fazıl Say'a 10 ay hapis cezası verildi. Sonuçta bir tweet'den veya kelimelerinden dolayı hiçbir sanatçı, edebiyatçı veya vatandaşın yargılanmasını benim gönlüm kabul etmiyor." dedi.

Bazı alanlarda eksikliklerin olduğunu ve bunların da konuşulması gerektiğini vurgulayan Şafak sözlerini şöyle sürdürdü: "Demokrasiye gerçekten inanıyorsak benim gibi hayata bakmayanlara, farklı düşünenlere de eşit gözle bakmalıyız. Anlaşmak zorunda değiliz kimseyle. Önemli olan itelememek, ötelememek, ötekileştirmemek..!"

Daha iyi ve özgürlükçü yeni bir Anayasa ile bu konularda yol kat edilebileceğine dikkat çeken Elif Şafak, "Ama öncelikle kendi zihniyetlerimizde bir dönüşüm yaşamamız gerekiyor. Ancak böylelikle hakiki anlamda çok sesli demokratik bir toplum olabiliriz." şeklinde konuştu.

CİHAN

16:27
 // İnanca hakaret
Hangi din olursa olsun, O dine hakaret eden hoş görülemez. Sorgularsın, eleştirirsin, fakat hakaret edersen, bununda bir karşılığı olmalı. Kur an da bile bu konuda uyarıcı bir ayet vardır. 'siz onların dinine küfretmeyinki, onlar da sizin dininize küfretmesin'....
16 Nisan 2013 16:27
helal olsun adalete.
 // biri güya bakan biri güya yazar
o zaman ben senin saygı gösterdiğin sevdiğin değerleri eleştirim mesela kişiliğini karakterini tipini soyunu makamını ifade özgurlugu mu ... ikinci olarak bunlar halkın ortak değerleri olduğu için ceza verildi gerekçesi halkın milli ve dini değerlerine saygısızlıktan ... bakan mallesef ama biriside güya aşk kitabı ile satan bilinç li müslüman malesef değiliz ki yoksa sussak en azından cahilliğimiz ortaya çıkmasa......
15 Nisan 2013 Pazartesi 18:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler