YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik tutanaklarla ilgili net konuştu
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Almanya'nın başkenti Berlin'de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Berlin şubesini ziyaret etti.
Çelik tutanaklarla ilgili net konuştu
06 Mart 2013 / 21:05 Güncelleme: 06 Mart 2013 / 21:08

Çelik burada yaptığı konuşmada, çözüm sürecine ilişkin olarak da şunları ifade etti:  "Çözüm süreci yeni değil, sadece çok boyutlu hale getirildi. Şunu kesinlikle bilmeniz gerekir ki, devletin vasfı üzerine bir pazarlık yürütülüyor değildir. Ya da milletin niteliği üzerine bir pazarlık değildir.

Bugün bahsedilen, gazetede yayımlanan belgeler, tutanak denilen belgeler, İmralı ile BDP milletvekilleri arasındaki konuşmanın birileri tarafından sızdırılmış halidir. Bu açıdan da devlet açısından hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Devlet açısından hiçbir resmi niteliği yoktur. Devlet tarafından kabul gören hiçbir yanı yoktur.

Dolayısıyla bu bir resmi belgeymiş ve bunun üzerinden pazarlı yürütülüyormuş gibisinden, muhalefet partileri tarafından yapılan istismarı Türkiye'de çözüm süreci dediğimiz sürece zarar vermekten başka bir anlamı olmaz.

Çözüm sürecinin iki ayağı var. Birincisi Türkiye toprakları içerisindeki terör eylemi gerçekleştiren silahlı unsurların yurt dışına çıkarılması. Diğeri ise demokratik ve ekonomik yaşamın güçlendirilmesi gibi tedbirler ile sosyal barışın daha da kuvvetlendirilmesidir."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler