YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik: Madenler böyle çalışamaz
Çelik: Madenler böyle çalışamaz
29 Ekim 2014 19:30
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sektörde büyük sorun var. Bu teknolojiyle çalışılınca, kaza kaçınılmaz oluyor" dedi.

Ermenek'te 18 işçinin mahsur kaldığı madene giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Sektörde büyük sorun var. Bu teknolojiyle çalışılınca, kaza kaçınılmaz oluyor" dedi.

Madencilik sektöründe büyük sorunlar var

Karaman'ın Ermenek ilçesinde dün Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'ye ait maden ocağında su baskını sonucu mahsur kalan 18 işçi kurtarılmayı bekliyor. Saatler ilerledikçe işçileri sağ kurturma umudu da azalıyor.

Al Jazeera'den Gonca Şenay'ın haberine göre, kaza haberini alır almaz maden alanına gelen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, madencilik sektöründe büyük sorunlar olduğunu söyledi.

Çelik, Ermenek'teki madenin de, işverene ek maliyetler getiren torba yasa çıktıktan sonra kapandığını ancak daha sonra işçilerle varılan anlaşma sonucunda yeniden açıldığını anlattı.

Bu teknolojiyle çalışılmaz

Patronların daha işçiye yasada öngörülen yüksek maaşı ödemeden madenlerini kapatmasını eleştiren Bakan Çelik'e göre, Türkiye'de madencilik sektörü başlı başına büyük bir sorun:

"2014'te artık bu teknolojiyle madenler çalışmaz, çalışmamalı. Çalışınca kaza kaçınılmaz oluyor. Dünyada madenlerde kullanılan teknoloji belli, sistem artık böyle işlemiyor. Çeşitli araçlarla madenlerin içine giriyorlar, teknolojiyi kullanıyorlar. Biz bunları bugün değil hep söylüyoruz, olay olduktan sonra konuşmanın bir anlamı yok."

11:40
 // MAHMUT ÇOLAK
Arkadaş bu bakan tazminat işi ile ugrasacaklarina. Ben kayserili yim adam benim maaşım 1550 tl elden ödüyor senelik izin vermiyor sigorta primini 100tl askeri ücretten ödüyor bunları neden araştırmıyorlar adam iş yerini şikayet ediyor iş güvenliği yok burda sigorta primi eksik yatıyor diye müfettiş ve SGK yetkilileri iş yerine varmadan biz geliyoruz sigortalı olmayanları eve gönder diye haber yolluyorlar ondan sonra teftiş e gidiyorlar her yerde zenginin işini yapıyorlar işçide ne olursa olsun hic önemli değil SGK cok zayıf çalışıyor kayseri sigorta primi yolsuzluğun da pilot bölge serilmiş hala bu ise bir el atacak bir baba yiğit çıkmadı çünkü zenginleri karşılarına almak istemiyor tamam hükümette zor durumda ama benim hakkımı kim savunacak söylermisıniz...
30 Ekim 2014 11:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler