YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik: Kardeşimiz de olsa...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'Kardeşimiz de olsa zalimin karşısındayız.' dedi.
Çelik: Kardeşimiz de olsa...
27 Ekim 2011 / 18:39 Güncelleme: 27 Ekim 2011 / 18:44

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye ile ilişkiler konusundaki eleştirilere, ''Kardeşimiz de olsa biz zalimin karşısındayız; kim zulüm ediyorsa onun karşısındayız, karşısında olmaya da devam edeceğiz'' dedi. 

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye-Azerbaycan Uzun Vadeli Ekonomik ve Ticari İşbirliği ve İcra Planının Onaylanmasının Uygun bulunduğuna Dair Yasa Tasarısı üzerinde MHP Grubu adına konuşan Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, imkan yaratıldığında başta Azerbaycan olmak üzere Türk dünyasındaki sermayenin Türkiye'de yatırıma dönüşebileceğini belirterek, Hükümetin bunun önünü açması gerektiğini söyledi.

İki ülke arasındaki anlaşmanın 4 yıl önce imzalanmasına karşılık Meclis gündemine getirilmediğini öne süren Oğan, ''Azerbaycan'a bakışınızda bir sıkıntı mı var  Bu anlaşmayı 4 yılda niye getiremediniz  Bir anlaşma 4 yılda Meclisin huzuruna getirilmediyse burada sıkıntı var demektir'' dedi.

Oğan, Irak ile terör anlaşmasının 2009 yılında imzalanmasına karşılık hala Meclise getirilemediğini ifade ederek, buna karşılık Ermenistan ile yapılan anlaşmanın Meclise getirildiğini söyledi.

Türkiye'nin 16 kilometre ötesinde Ermenistan'da bir nükleer santral bulunduğunu hatırlatan Oğan, Çernobil'den daha eski teknolojiye sahip olan Metsamor nükleer santralinin ''dünyanın en tehlikeli santrali'' olduğunu savundu. Oğan, 'Eğer Van'daki deprem Iğdır'da olsaydı bölgede tek kişinin kurtulma şansı olmaz. Oradaki sızıntıdan dolayı yıkıntılar arasında insanlar aranamaz. Bu santralin kapatılması konusunda başka ülkelerin çalışmaları var ama bir Tek Türkiye'nin yok. Iğdır'da her ailede kanser hastası var. Bölge büyük bir felakete doğru gitmektedir. Buna 'dur' deyin'' açıklamasında bulundu.


-''Geçen sene aynı rejimdi'''-


CHP Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, Türkiye'nin rasyonel çıkarları açısından Azerbaycan ile ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bunun için ortak karar mekanizması oluşturulmasını istedi. Özgündüz, ''Ermenistan ile sınır kapısını açmada ne gibi menfaatimiz olduğunu anlamış değiliz. Hükümet bunu açıklarsa öğrenmiş oluruz'' diye konuştu.

Özgündüz, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin bir süre önce ortak Bakanlar Kurulu yapacak kadar iyi olmasına rağmen bugün savaş ortamına gelindiğini öne sürdü. ''Dışişleri Bakanı, şahin politika izliyor, 'savaş' kelimesi bir Dışişleri Bakanı'nın ağzına yakışmıyor'' diyen Özgündüz, Türkiye'nin çok aceleci kararla Suriye'ye ambargo uygulamaya başladığını ileri sürdü.

Ali özgündüz, kendisine laf atan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'e, ''Taşlar yerinden oynarsa bundan en fazla Türkiye zarar görür. Suriye Hükümeti Alevi bir hükümet değil; 30 bakandan 3'ü alevidir ama devlet Sünni'dir. Geçen sene Suriye ile kardeşlik fotoğrafı verirken aynı rejimdi. Derdiniz demokrasi ve insan haklarıysa, Suudi Arabistan ve Bahreyn'e niye sesiniz çıkmıyor.  O zaman 'egemen güç bunu istiyor, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesini istiyor' deyin. Türkiye, Suriye'de müdahil olursa sadece Suriye ile savaşmaz; İran, Irak ve Lübnan ile de savaşır. Bundan en fazla biz zarar görürüz'' diye konuştu.


-Sigarada ÖTV indirimi-

 

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da Van'da yaşanan depreme ilk koşan ülkenin Azerbaycan olduğunu hatırlatarak, ''Azerbaycan ile ekonomik ilişkileri ABD, Rusya ve İngiltere kotarıyor. O zaman dostluk ve kardeşlikte bir eksiklik var demektir. Bu nedenle yeni dış politika geliştirilmeli'' dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ''deprem vergileri bizden önce kalıcı hale getirildi'' dediğine işaret ederek, ''Bu vergiler 1999 sonunda yürürlüğe konuldu, ama uygulama süresi 31 Aralık 2002'de sona eriyordu. AKP gelir gelmez ilk iş olarak seçim öncesinde bu vergileri kaldıracağını söylemesine rağmen, özel iletişim ve özel işlem vergilerini 2003 sonuna kadar uzattı. Sonra da çıkardığı düzenlemelerle bunları kalıcı hale getirdi. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek gerekiyor. Sanıyorum Bakan, o dönem siyasette olmadığı için iyi hatırlamamış olabilir'' dedi.

Sigaradan alınan ÖTV oranının yüzde 69'dan 65'e indirilmesine de işaret eden Hamzaçebi, bunun nedeninin Hükümet yetkilileri tarafından açıklanmasını istedi.

Hamzaçebi, ''Keşke bu indirim, 'biz bu vergide ölçüyü biraz kaçırdık, insafsızlık ettik, bu nedenle indirelim' ya da vatandaştan gelen şikayet üzerine  yapılmış olsa. Ama ben öyle olduğunu sanmıyorum'' görüşünü ifade etti.


-''İstikrarlı ve itibarlı yürüyüşünü sürdürecek''-


Tasarı üzerinde Hükümet adına konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin istikrarlı ve itibarlı yürüyüşünü sürdürmeye devam edeceğini belirterek, ''Azerbaycan'ı ihmal edecek ve onları üzecek, onların gönlünü kıracak en ufak bir davranışın ya da değerlendirmenin içinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve hiçbir AK Parti'li de olmamıştır. Türkiye'nin büyük devlet olarak dünyaya ve bölgeye bakışı konusundaki vizyonunu anlamada sıkıntısı olanlara söyleyecek bir şeyimiz yok. Atılan adımların amacı, 'kardeşlerimize dönük ne yapabiliriz' anlayışının ürünüdür. Bunu başka taraflara çekmek yakışıksız olur'' diye konuştu.

Çelik, Suriye ile ilgili değerlendirmelere dikkati çekerek, ''Kardeşimiz de olsa biz zalimin karşısındayız; kim zulüm ediyorsa onun karşısındayız, karşısında olmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Metsamor Nükleer Santralinin, Avrupa Konseyinin de gündemine geldiğini, Atom Enerjisi Kurumunun gerekli girişimlerde bulunduğunu belirten Çelik, ''Başka nedenlerden dolayı Çevresel Etki Değerlendirmesiyle ilgili sözleşmesinin tarafı değiliz. Bunu gözden kaçırmamamız gerekir. Iğdır ve o bölgede kanser vakalarının artışına dair tıbbi veri söz konusu değildir'' bilgisini verdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler