YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik Büyükanıt'ın avukatığını yapıyor
Çelik Büyükanıt'ın avukatığını yapıyor
30 Temmuz 2010 07:16
27 Nisan muhtırasına desteği yanlış bulan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Büyükanıt'ın avukatlığını AKP'li Çelik yapıyor" dedi... Kılıçdaroğlu, bunun işbirliğinin göstergesi olduğunu da ekledi...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gündemdeki konuları Radikal gazetesinden Murat Yetkin'e değerlendirdi. Değiştirilmesi planlanan 35. maddeden, Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la ilgili dile getirdiği iddialara ilişkin Yetkin'in sorularını cevaplayan Kılıçdaroğlu'nun sözleri;

(...) - AK Parti, sizin 35’inci maddeyi değiştirme teklifinizi yetersiz buluyor, neden tamamen kaldırmadığınızı soruyor?
- Bizim teklif ettiğimiz düzenlemenin mantığı şu: Her ordunun varlık nedeni, ülkenin bekasıdır. Biz bekayı yalnızca ülke için değil, demokrasi için de önemsiyoruz. O maddede orduya ‘kollama’ görevi verilmiş olması, demokrasi üzerinde askeri vesayet olarak anlaşılıyor. Bizce kollama hükmünün kaldırılması ile bu madde üzerindeki sakınca giderilebilir.
Ama kendileri istiyorsa başka bir düzenleme getirsinler; biz teklife, tartışmaya açığız. 

‘Büyükanıt’ın avukatı Çelik’
Askeri vesayet tartışmalarından en az 35’inci madde kadar yer tutan bir konu da, Kılıçdaroğlu’nun NTV’de Murat Akgün’e verdiği mülakatta, 27 Nisan 2007’de, cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine Genelkurmay internet sitesinde yayımlanan bildiri nedeniyle dönemin Genelkurmay başkanı Yaşar Büyükanıt’ı AKP ile işbirliği yapmakla suçlaması olmuştu.
Kılıçdaroğlu, Milliyet’ten Fikret Bila’nın sorması üzerine bu suçlamanın kendi yorumu olduğunu söylemiş, Büyükanıt da dün Bila’ya yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun iddiasını ‘hayal mahsulü’ bulduğunu, bildirinin muhtıra olmadığını, kendisinin yalnızca laikliğe dikkat çekmek istediğini söylemişti. Kılıçdaroğlu’na bunu da sordum:
- Büyükanıt sizi tekzip eden bir açıklama yaptı. Söylediklerinin muhtıra sayılmayacağını, hükümetle işbirliği yapmadığını söyledi. Bir yanıtınız olacak mı?
- Büyükanıt metnin tamamını niye okumuyor? Metinde açıkça ‘tarafız’ diyor. Genelkurmay Başkanlarının hükümetleri hedef alıp bildiri yayımlaması suçtur.
Bu bildiri, AKP’nin işine gelmiştir. AKP de karşı bildiri yayımlamış arkasından erken seçim kararı almıştır. Darbe söylemi, hükümetin güçlenmesine yol açmıştır. E-muhtıradan sonra erken seçim kararı alınması, netice itibarıyla işbirliğinin göstergesi olmuştur.
Başbakan erken seçim kararı alıyorsunuz, hemen arkasından Dolmabahçe’de kanka oluyorsunuz. Bu noktada da Büyükanıt’ın avukatlığına AKP’li Hüseyin Çelik, soyunuyor. Bu, işbirliğinin somut göstergesidir.

‘Geçmişte yapılan yanlışlıklar’
Kılıçdaroğlu, 27 Nisan bildirisi ve hükümetin 28 Nisan karşılığı sonrası Erdoğan’ın 1 Mayıs’ta erken seçim ilanını ve ardından 4 Mayıs’ta Dolmabahçe’de Büyükanıt’ı çağırarak görüşmesini kastediyor; ‘Dolmabahçe’de kanka oldular’ sözleriyle.
Ancak o dönem CHP yönetiminden 27 Nisan bildirisini olumlar yönde verilen demeçler (en çok akılda kalanlar Onur Öymen ve Mustafa Özyürek’in demeçleri) bugün CHP’nin samimiyetinin sorgulanmasına yol açıyor. Kılıçdaroğlu’nun bu yöndeki soruya yanıtı da yeni tartışmalara yol açabilecek türden.
- O dönem CHP’den gelen destek açıklamaları bugün başınızı ağrıtıyor. Ne diyorsunuz?
- Geçmişte yapılan yanlışlıkları yeni CHP yönetimi telafi ediyor. Geleceğe daha farklı bir pencereden bakıyoruz.
- Nedir o pencere?
- Güçlü parlamenter sistem, güçlü demokrasi, güçlü ve saygın, ama demokrasiye müdahale edemeyecek kurumlar ve halkın iradesine her koşulda saygı gösterilmesi. (Radikal)

DİLLERİ VAR GERÇEĞİ SÖYLEYEMEZLER !
 // BİLAL
Bu adam eveliyor geveliyor ve bir türlü direkt doğruyu söyleyemiyor çünki iktidar söylemiş ya katılacak yada böyle kıyısında kenarında dolaşıp duracak..... ...
30 Temmuz 2010 09:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler