YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik ağır konuştu
Çelik ağır konuştu
27 Ekim 2011 16:31
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Van'daki depremin ardından yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Hükümetin Van depreminde hızlı davrandığını belirterek, ''Yaraları sarmak için elimizden geleni yaptık ve yapıyoruz'' dedi.

TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Mehmet Sağlam başkanlığında toplandı.

Gündemdışı söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili  Hüseyin Çelik, Van depreminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Van'lı olarak, devlete, millete, Hükümete, Meclise teşekkür etmek için söz aldığını ifade eden Çelik, depremin hemen ardından topyekün bir refleks gösterildiğini ve çok kısa sürede vatandaşlara ulaşılmaya, yaralar sarılmaya, acıların paylaşılarak hafifletilmeye çalışıldığını söyledi. Van depreminin bir gerçeği daha ortaya koyduğunu ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

''Biz 780 bin kilometrekare, 74 milyon insan olarak, aynı ruh ve mana ikliminin insanlarıyız. Ötekileştirmeye çalışanlara, bölücülere, ayrımcılara, mezar soyguncularına, leş kargalarına, ırkçılara rağmen bu ülke, bu millet sözde değil özde yaşanan, yaşatılan kardeşliğini ortaya koymuştur. Böyle bir milletin ferdi olduğum için iftihar ediyorum. Türkiye, bu sınavdan da başarıyla çıkmıştır. Elbette problemler, vatandaşlarımızın sıkıntıları vardır. Ortaya konan bu tavır çok asil bir tavırdır.

Televizyonlarda düzenlenen kampanyalarda toplanan paralar, Van şartlarında mütevazi 2 bin konut demektir. Bu ülke bu maddi yaraları sarar. Biz sadece kader birliği olan insanlar değiliz, keder birliği yapabilen, sevinçte birlik olabilen bir milletiz. Sadece kendi halkımıza karşı değil, Hristiyan Haiti'ye karşı da Müslüman Somali'ye Pakistan'a, Budist olan Sri Lanka'ya da bu duyarlılığı gösteriyoruz. Bu, iftihar edeceğimiz bir meziyettir.

Esas Türkiye, bütün yardımlarıyla seferberlik ilan eden, gerçek kardeşlik duygularını ortaya koyan Türkiye'dir. Biz marjinal gruplara, o yakışıksız laflara, bir akıl ve ruh hastalığı olan ırkçılığı bir tarafa bırakalım, Türkiye'de yaşanan bu güzel iklimi muhafaza edelim. İhtiyacımız olan budur.''

MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak Aydın'ın sorunları, CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin de Denizli'nin Çameli ilçesinde meydana gelen sel felaketiyle ilgili gündemdışı konuşma yaptı.

Yerinden söz alan bazı milletvekilleri de Cumhuriyet Bayramını kutladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Van'daki elim felaket üzerinden siyaset devşirilmemesini istedi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de söz alarak, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın'ın dün bir eleştiriye yanıt verirken ''Bu Mecliste Başbakan'ın çapını sorgulayacak bir kişinin olduğunu sanmıyorum'' cümlesini kullandığını iddia ederek, bu ifadelerin milletvekillerini ve Meclisi küçümseyecek sözler olduğunu söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın da bunun üzerine yerinden açıklamada bulundu. Ancak, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve bazı milletvekilleri itiraz etti.TBMM Başkanvekili Sağlam da ''Sayın Vural doğrudan doğruya bir mukayese yapılmış ama hakaret kabul etmeyin. Milletvekillerine 'çapsız' denmediği söylendi, açıklandı'' dedi.

İtirazların sürmesi üzerine Sağlam, tutanaklara bakılmasına karar verdi.


-''Elimizi vicdanımıza koyalım''-


Gündemdışı konuşmalara yanıt veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van depreminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diledi.

Van'daki depremin saat 13.41'de meydana geldiğini anımsatan ve hemen bölgedeki bütün iş makinelerinin Van'a sevk edilmesi talimatını verdiğini aktaran Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kısa süre sonra Van'a gittiğini hatırlattı.

Eroğlu, ''Elimizi vicdanımıza koyalım. Hükümet bu depremde hızlı şekilde davranmıştır. Yaraları sarmak için elimizden geleni yaptık ve yapıyoruz'' dedi.

Van depreminin ardından 74 milyonun birlik ve kardeşlik havasında yaraları sarmak için seferber olduğunu belirten Eroğlu, şu ana kadar televizyon kampanyaları ve Başbakanlık dahil yaklaşık 140 milyon TL paranın toplandığını bildirdi.

Çadırların dağıtımında ufak bir problem olduğunu, ancak şu anda onun da çözüldüğünü dile getiren Eroğlu, yapılan yardımlarla ilgili bilgi verdi.

Van, Erciş ve köylerine en güzel şekilde kalıcı konutlar inşa edileceğini ve bunların bir senede yapılacağını söyleyen Eroğlu, ''Deprem ülkemizin gerçeği. Bu gerçeğe uygun olarak bu Meclis birlikte mücadele etmeli'' dedi.

''Kızılay bizim gururumuz'' diyen Eroğlu, şu anda da bütün gerekli çalışmaların yapıldığını belirterek, ''Çok iş yapan çok tenkit edilir. Bardağın dolu tarafını görmemiz lazım'' diye konuştu.

Eroğlu, DSİ ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının Aydın'a 2 milyar TL, Denizli'ye de 1,8 milyar TL yatırım yaptığını kaydetti.

Eroğlu'dan sonra söz alan MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Bakan'ın soyadını ''Uzunparmak'' olarak ifade etmesine tepki göstererek, ''Gündemdışı konuşma yapan milletvekilinin soyadını bile doğru bilmeyen Bakan benim hiç bahsetmediğim barajları anlattı. Oysa ben Aydın'da şehirleşme sorunlarını anlattım. Kendilerinden önce temeli atılan barajları hizmete sokmak onlara nasip oldu ama böyle bir kurnazlıkla siyasi propaganda yapmanın anlamı yok'' dedi.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler