YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çelik: "ABD Büyükelçisi haddini bilmiyor"
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Kanal A'da katıldığı "Dünya'dan Yansımalar" programında ABD Büyükelçisi Ricciardone'nin Türk yargı sistemiyle ilgili sözlerine sert çıktı.
Çelik: "ABD Büyükelçisi haddini bilmiyor"
06 Şubat 2013 / 21:17 Güncelleme: 06 Şubat 2013 / 21:47

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ABD Büyükelçisi Ricciardone'nun Türk yargı sistemini eleştirmesine çok sert yanıt verdi.

"Büyükelçi haddini bilmiyor"

Çelik, Ricciardone'nun İstanbul'a geldiği ilk zamanlarda da içişlerimize karışmaya kalkıştığını hatırlatarak "Sayın Başbakan onu 'Acemi Büyükelçi' olarak nitelendirmişti. Öyle anlaşılıyor ki bu geçen zaman içerisinde Sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş."  diye konuştu.

Çelik, "Siz bir diplomatsınız ve içeriğine tam vakıf olmadığınız, bütün detaylarıyla bilmediğiniz bir konuda, nasıl bir ülkenin iç işleri ve yargısıyla ilgili bir ahkam kesersiniz. Bu hakkı size kim veriyor? Netice itibariyle bu Türkiye’nin iç meselesidir. " diyerek, Riccardone'ya sert çıktı.

Çelik, Riccardone'nun yargı sistemimizle ilgili konuşmaya  hakkı olmadığı belirterek hududunu aştığını söyledi.

İşte konuyla ilgili açıklamalar:

Sayın Ricciardone Avrupa mahkemelerinin, bizim mahkemelerimizde alınan kararları anlamakta güçlük çektiğini' söylüyor. Sayın Ricciardone! Sizin mahkemeleriniz bizim mahkemelerin temyiz mahkemesi değil, bir üst mahkemesi değil. Dolayısıyla sizin mahkemeleriniz anlar ya da anlamaz onların problemi. Sayın Ricciardone'ye önce şunu hatırlatırım; siz önce Guantanomo’yu izah edin dünyaya. 'Dinime tan eden bari Müselman olsa.' Önce kendine bak kardeşim.

Biz Sayın Ricciardone'yi kendi sınırları ve hudutları içinde kalmaya davet ediyoruz. Bunu hoş karşılamadığımızı, kınadığımızı, ayıpladığımızı ifade ediyorum. Bir kez daha söylüyorum sayın büyükelçi haddini bilmelidir."

Dün Ankara'da gazetecilerle biraraya gelen ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, TÜrkiye'deki uzun tutukluluk sürelerini eleştirmiş,

"Askeri yetkililer terörist diye hapse kondu. Eski Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı demir parmaklıklar arkasında" ifadesini kullandı; "ABD ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna anlam vermesi zor olacaktır" ifadelerini kullanmıştı

17:24
 // Kenan Akkuş
KOVUN BUNU
Türkiye müstemleke bir devlet olmadığını isbat edecek ise, derhal bu haddini bilmez ecnebiyi kovmalıdır. Söyledikleri, yanlış veya doğru olması hiç önemli değil, önemli olan bizim işimize burnunu sokmasıdır....
07 Şubat 2013 17:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler